Vojenskou kolonu lze předjet jedině celou najednou. To téměř není možné

2 minuty
Pravidla jízdy poblíž vojenské kolony
Zdroj: ČT24

Do kolony vojenských vozidel na běžných silnicích se nesmí zařazovat auta. Jde o přestupek, za který řidiči na místě hrozí pokuta do dvou tisíc korun. Auta mohou pouze předjet celou kolonu, na což potřebují dost dlouhý úsek i čas. Na možná rizika nebezpečného manévru upozornila vojenská policie akcí konanou ve středu na bývalém letišti u obce Kámen na Pelhřimovsku.

Na simulaci se přesouvala téměř kilometrová kolona kolových bojových vozidel pěchoty. Jela rychlostí 40 kilometrů v hodině. Osobní auto potřebovalo na předjetí 1800 metrů a trvalo mu to 72 vteřin. Podle mluvčí vojenské policie Nikoly Hájkové to v běžném provozu není jednoduché a je důležité, aby řidič zvážil, jestli je schopen celou kolonu předjet.

Reálně se mohou řidiči s takovou situací setkat v květnu, kdy je v plánu přesun techniky zahraničních armád přes Česko, dodala mluvčí.

Voják má z vozidla omezený výhled

Vjetím do kolony řidič porušuje pravidla silničního provozu a navíc ohrožuje vlastní bezpečnost. Hájková upozornila na omezený výhled. „Často se stává, že řidič bojového vozidla nevidí vozidlo, které se do kolony zařazuje,“ uvedla.

Rozdílná je také brzdná dráha, jak ukázala další ukázka. Při rychlosti 70 kilometrů v hodině potřebovalo osobní auto na zastavení 21 metrů, bojové vozidlo stálo až po 39 metrech.

S tím, že se auta při předjíždění zařazují do kolony, se vojáci setkávají, potvrdil Jakub Vrtiška, který řídil jeden z obrněných transportérů. „Řidiči to moc neznají,“ řekl.

Mezi vozidla s právem přednostní jízdy nepatří jen ty armádní, mohou to být třeba i vozidla hasičů, policie nebo záchranářů. Jde o vozidla vybavená modrými nebo modročervenými majáky. Do skupiny takových vozidel se ostatní auta nesmějí zařazovat.

Problémy způsobuje i to, že se někteří řidiči nechávají rozptýlit pohledem na vojenská vozidla a přestanou se věnovat řízení. „Následky takové nepozornosti nebo i roztržitosti řidičů mohou být fatální,“ uvedla vysočinská koordinátorka Besipu Veronika Vošická-Buráňová. Vojenská policie upozorňuje také na to, že motoristé musí její pokyny poslouchat tak, jako poslouchají ty od republikové policie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 7 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 9 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 12 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 19 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 20 hhodinami
Načítání...