Velvyslance Džamála zabil semtex ve falešné knize

Praha – Palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál zemřel při novoročním výbuchu na ambasádě v pražském Suchdole nejspíš kvůli semtexu ukrytém v maketě knihy. S odkazem na informace nejmenovaného kriminalisty obeznámeného s vyšetřováním, to uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. Pro oficiální potvrzení této informace prý policie čeká na výsledky tří znaleckých posudků.

Smrt palestinského velvyslance nezavinili teroristé (zdroj: ČT24)

Kriminalista listu sdělil, že výbuch má na 99,9 procent na svědomí semtex ze sedmdesátých let. Trhavina byla ukrytá v napodobenině knihy, kterou velvyslanec při stěhování ambasády do Suchdola otevřel. Když s ní začal manipulovat, semtex explodoval a velvyslancovi způsobil zranění, kterým po převozu do nemocnice podlehl. Jednalo se tedy o nešťastnou náhodu. Podle anonymního zdroje je to momentálně jediná vyšetřovací verze, všechny ostatní už prý policie vyloučila.

Hned první verze vylučovala terorismus i jiný úmyslný trestný čin zaměřený na palestinského velvyslance. Minulý týden oficiálně padla také teorie, v níž měl explozi způsobit nástražný výbušný systém trezoru.

Policie celou událost vedle usmrcení z nedbalosti vyšetřuje rovněž jako nedovolené ozbrojování, protože v budově po neštěstí objevila dvanáct zbraní z osmdesátých let. Podle palestinského prohlášení pro policii byly darem od představitelů tehdejší ČSSR. Ani falešná kniha se semtexem, která velvyslance podle MfDnes zabila, nebyla jediná. Do nového sídla ambasády byla přestěhována ještě jedna, řekl zdroj listu.