Ve Višňové odstřelovali hráz, jinde staví vojáci provizorní mosty

Liberec – Na Liberecku pokračuje likvidace následků povodní, ve Višňové začali dopoledne pyrotechnici odstřelovat hráz, kterou u jezu Harta vytvořilo naplavené dřevo a další materiál, který tam přinesla velká voda. Odstřel probíhá po částech, a tak nebyla nutná evakuace obce Víska, která je dál po proudu. Zároveň začali vojáci vyprošťovat z koryta říčky Smědé kamion, který tam voda zanesla před týdnem z Frýdlantu.

Harta se před týdnem částečně protrhla, postupně se tam ale naplavilo zhruba 500 metrů krychlových dřeva a další materiál, který vytvořil přehradu. „Ani těžká technika si s tím nedokázala poradit, bylo proto nutné hráz odstřelit,“ vysvětloval velitel místních hasičů Lubomír Erban. Původně byli pyrotechnici připraveni už v sobotu, další deště ale zvedly hladinu Smědé až na třetí povodňový stupeň, proto nebyl odstřel možný.   

Naplavená hráz ale byla velkou hrozbou, pokud by totiž sama povolila, smetla by voda Vísku, i proto byli lidé z osady v sobotu preventivně evakuováni. „Domů se vrátili po 16:00, jsou ale připraveni znovu odejít, pokud by přišly další deště,“ poznamenal hasič. V celé Višňové už se podle něj vrátila řeka do svého koryta a pokračuje čištění řeky a břehů od naplavenin. „Čerpání vody jsme zatím neobnovili, protože se čekají další deště a byla by to zbytečná práce,“ řekl Erban. Znovu se začne čerpat zřejmě v pondělí.   

Nahrávám video
Reportáž Milana Brunclíka
Zdroj: ČT24

Višňová patří v Libereckém kraji k obcím nejvíce postiženým záplavami, které se tudy prohnaly o minulém víkendu. Velká voda tam poškodila nebo zcela zničila tři mosty a také silnici a do některých částí je cesta velmi komplikovaná. Voda, která přetekla i přes železniční násep, zaplavila desítky domů a některé výrazně narušila. Zničené jsou i památkově chráněné podstávkové domy a dalším hrozí zřícení. Škody v obci budou v řádech desítek milionů korun.

V Chrastavě staví vojáci provizorní most, v Rousínově už stojí

Krátce po poledni začali vojáci stavět provizorní most v Chrastavě, kterou také minulý týden poničila povodeň. Dočasné řešení má sloužit hlavně kamionům, které míří do průmyslové zóny. Odlehčit by se tak mělo Pobřežní ulici. Zhruba do tří týdnů by měl vedle provizorního mostu vyrůst jiný, který pak na místě zůstane, dokud nebude postaven nový most. Je ale třeba překlenout zhruba 48 metrů, a to podle vojáků potřebuje delší přípravu. 

Provizorní most přes Jeřici staví vojáci vedle původního secesního mostu z roku 1907, který před týdnem zničila velká voda. Vzala podstatnou část nábřeží a také domu, jehož trosky museli zbourat. Z památkově chráněného mostu se jako zázrakem zachoval jediný sloup veřejného osvětlení na levé straně a pár kusů kovaného zábradlí. Most se sesul a železobetonovou konstrukci museli rozebrat a rozřezat, aby neblokovala řeku. „Rádi bychom v budoucnu nechali postavit repliku původního mostu, nevím ale, zda na to budou peníze,“ poznamenal starosta Michael Canov.

Zatím registruje armáda celkem 14 žádostí o stavbu provizorních mostů. Deset v Ústeckém a čtyři v Libereckém kraji. Stavět se budou postupně během příštího a zřejmě i přespříštího týdne.

Odpoledne postavili provizorní most také vojáci v Rousínově na Českolipsku. Voda tam minulý víkend poškodila komunikace a deset rodin zůstalo odříznutých od světa. Provizorní most stojí na místě toho, který před týdnem vzala velká voda, vojáci teď ještě dokončují nájezdy. Obyvatelé odříznuté části tak už nemusí místo složitě objíždět lesem nebo chodit pěšky. Zatím se ale z osady dá dostat jen jedním směrem. Vojáci 151. ženijního praporu z Bechyně začali pracovat už v sobotu, na obou březích a přilehlé komunikaci provedli nezbytné terénní úpravy tak, aby mohl být most bezpečně položen. Práci ale komplikoval intenzivní déšť, který znovu zvedl hladinu řeky. 

„Pokud se výrazným způsobem nezhorší podmínky, most postavíme do večera,“ odhadoval dopoledne velitel ženijní brigády plukovník Ota Rolenec s tím, že na samotné stavbě pracuje 30 vojáků s potřebnou technikou. Osmnáctimetrový most bude mít nosnost do 20 tun a na místě může zůstat tři roky.

V Ústeckém kraji postaví ženisté tři dočasné mosty

Vojáci plánují stavbu provizorních mostů i v příštím týdnu, hned tři chtějí ženisté postavit v Ústeckém kraji. Dva z nich překlenou říčku Kamenici v Hřensku a Kytlici, třetí z nich vyroste v Povrlech-Lužci na Ústecku. Všechny mosty by měly být hotové do konce příštího týdne a alespoň načas nahradí stavby, které strhla povodeň.

První most ze státních hmotných rezerv se začne stavět už v pondělí v
Kytlici. Stavbu by měl provádět 153. ženijní prapor, který se potom ve
středu přesune na stavbu provizorní mostní konstrukce do Povrlů-Lužce. V
kraji se bude pohybovat i druhý ženijní prapor, který v úterý začne stavět
v horní části Hřenska most s nosností 40 tun, což by mělo umožnit i
obnovení autobusové dopravy do obcí nad Hřenskem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babiš chce v Paříži mluvit s Macronem o energetice a emisních povolenkách

Český premiér Andrej Babiš (ANO) se ve středu v Paříži setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Před odletem Babiš avizoval, že chce s Macronem mluvit hlavně o energetice, v níž zdůraznil význam jaderných elektráren. Zmínil i emisní povolenky, které naopak kritizoval. Čtvrteční summit EU označil za zásadní pro evropský průmysl a ceny energií.
07:52Aktualizovánopřed 12 mminutami

Minutu po minutěPoslanci jednají o návrhu rozpočtu na letošní rok

Poslanecká sněmovna ve středu začala v úvodním kole projednávat návrh státního rozpočtu na letošní rok se schodkem 310 miliard korun. Jde o první rozpočet, který předkládá vláda Andreje Babiše (ANO). Protože se návrh nepodařilo schválit do konce loňského roku, je Česko nyní v rozpočtovém provizoriu. Národní rozpočtová rada i opozice kritizují, že návrh je v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) to však odmítá.
06:00Aktualizovánopřed 17 mminutami

Pašovali kokain v dortech, hrozí jim až osmnáct let vězení

Policie navrhla obžalovat sedm cizinců a jednoho Čecha za to, že dopravili z Německa do Česka přes třicet kilogramů kokainu. Drogu ukryli do dortů, které kurýři přivezli linkovým autobusem z Berlína na pražskou Florenc. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Národní protidrogové centrály (NPC) Lucie Šmoldasová.
před 22 mminutami

Neoprávněná činnost pro cizí moc zůstává trestným činem, rozhodl Ústavní soud

Neoprávněná činnost pro cizí moc zůstává součástí trestního zákoníku. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení právní úpravy. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že pokud odpůrci demokracie útočí, musí být demokracie připravena bránit se atakům. Rozhodovalo plénum, tedy sbor všech ústavních soudců a soudkyň. Návrh na zrušení trestného činu podepsalo 24 senátorů, podle kterých je úprava neurčitá, obecně formulovaná a zneužitelná, a navíc se do trestního zákoníku dostala jako protiústavní přílepek.
07:01Aktualizovánopřed 36 mminutami

ŽivěSenát jedná o pozici české vlády ke konkurenceschopnosti EU

Pozice české vlády k setkání vedoucích představitelů Evropské unie představil ve středu před senátory ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Hovořil také o vztazích s USA. Senát má na programu i délku platnosti jednodenních dálničních známek. Senátoři z klubu hnutí ANO chtějí tuto platnost změnit tak, aby byla 24 hodin od jejího zakoupení, nejen do půlnoci příslušného dne jako dosud.
10:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pokus o zapálení brněnské synagogy míří k soudu

Případ z ledna 2024, kdy se dva mladí muži pokusili zapálit brněnskou synagogu, míří k soudu. Žalobkyně obžalovala jednoho obviněného muže mimo jiné z pokusu o teroristický útok. Obviněný se jej měl dopustit jako mladistvý spolu s nezletilým, který ale není pro nedostatek věku trestně odpovědný.
před 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů debatovali o státním rozpočtu

Rozpočtový výbor v úterý doporučil schválit rozpočet na příští rok, který vláda Andreje Babiše (ANO) předložila se schodkem 310 miliard korun. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) je rozpočet realistický, pravdivý, a schodek je maximum možného. Opozice ho naopak tvrdě kritizuje. „Tenhle státní rozpočet jde úplně proti budoucím generacím, proti našim dětem, ti to všichni zaplatí na vyšší obsluze státního dluhu,“ sdělil v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským místopředseda výboru Benjamin Činčila (KDU-ČSL). „Rozpočtovou odpovědnost ukážeme v dalších letech. Je potřeba připomenout, že jsme ten rozpočet zdědili, že tam byl rozpočet, ve kterém chyběly miliardy ve výdajích, (...) naopak tam byly zvýšené příjmy,“ podotkl místopředseda výboru Patrik Pařil (ANO).
před 2 hhodinami

O manipulaci na internetu přednáší, přesto mladík naletěl „dívce z Texasu“

Talentovaný počítačový grafik, který se prosadil i přesto, že trpí poruchou autistického spektra, dyslexií, dysgrafií a dyspraxií, se zamiloval přes internet. Profil mladé dívky z Texasu byl však falešný. A tak z mladíkových uspořených peněz z invalidního důchodu a z prodeje počítačových grafik začaly postupně mizet desetitisíce. Dobrovolně zasílané, ale i vyloženě kradené. O tom, že podvodníky může být těžké odhalit, svědčí i to, že falešné lásce přes internet podlehl mladý muž, který sám o manipulaci internetových podvodníků přednáší. Pro Reportéry ČT o tématu natáčel David Vondráček.
před 3 hhodinami
Načítání...