Ve sněmovně vystřídala odcházejícího Pelikána nová poslankyně Červíčková

Sněmovna je opět kompletní, v úvodu schůze složila slib nová poslankyně hnutí ANO Monika Červíčková. Ve sněmovních lavicích nahradila dosluhujícího ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána (ANO), který ve vysoké politice končí.

Ředitelka neziskové organizace Červíčková převzala od předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) osvědčení o zvolení. Vznik jejího mandátu projednal i mandátový a imunitní výbor. Červíčková byla první náhradnicí na pražské kandidátní listině hnutí ANO.

Úplný odchod z vysoké politiky avizoval Pelikán už v dubnu. Vyloučil, že by mohl pokračovat v příští vládě, kterou skládají ANO a ČSSD a prezident Miloš Zeman ji jmenuje ve středu ráno. V kabinetu Pelikána nahradí poslankyně ANO Taťána Malá. Poslanecký mandát Pelikán složil před týdnem.

Monika Červíčková
Zdroj: ČT24

Svůj odchod z politiky zdůvodnil Pelikán začátkem dubna mimo jiné názorovým rozchodem s hnutím ANO, jehož členem ale chce zůstat. Hodlá se vrátit do advokacie a chce také přednášet na právnické fakultě.

Poslanci poslali dál akreditace vysokých škol, do výborů jdou úhrady pomůcek

Poslanci se zabývali i zákony. Zrychleně již v prvním čtení schválili novelu vysokoškolského zákona, která umožní prodloužit akreditace nynějších studijních programů na vysokých školách o pět let. Podle skupiny poslanců, kteří návrh předložili, je nutné reagovat na neočekávané zpomalení akreditace nových programů. „Původní zákon byl nějak napsán, novela slaďuje a zpřehledňuje situaci,“ připustil i ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO), jenž novelu podpořil.

Do zdravotnického výboru míří po úspěšném prvním čtení změna zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se týká úhrad zdravotních pomůcek. Vládní novela by měla snížit spoluúčast a více pomůcek by mělo být zcela bez doplatku. Předchozí úpravu zrušil Ústavní soud ke konci roku. Pokud by nová úprava nebyla do té doby účinná, hrozil by podle vlády nárůst spoluúčasti o více než miliardu korun.

I tuto novelu chtěla vláda prosadit zrychleně, ale to odmítla část opozice. Předseda frakce ODS Zbyněk Stanjura připomněl, že soud rozhodl zhruba před rokem. Vláda podle něj chtěla, aby sněmovna posoudila rozsáhlý materiál za 20 minut. KDU-ČSL navíc ohlásila pozměňovací návrhy.

Do výboru jde také novela, která by měla zrakově postiženým lidem umožnit přístup k literatuře, časopisům a notovým záznamům, na které se vztahují autorská práva.

Druhé čtení má za sebou vládní návrh novely zákona o zrušení Fondu národního majetku, který má usnadnit převod peněz z Fondu privatizace do státního rozpočtu, aniž by byly určeny na konkrétní účel. Opozice ale pro třetí čtení navrhla zamítnutí návrhu.

V dalších dnech budou poslanci schvalovat například vládní návrh změn v důchodech, zrychlení stavby významných silnic a železnic nebo zavedení nového trestného činu maření spravedlnosti. Ve finále je i vládní technická novela volebních zákonů, která reaguje zejména na problémy s počítáním přednostních hlasů v loňských sněmovních volbách.