Ve čtvrtek se do Česka vrátí silné bouřky, hladiny řek mohou stoupat

Většinu území České republiky ve čtvrtek opět zasáhnou silné bouře s úhrnem srážek až 60 milimetrů. Už od noci bude v jižních a západních Čechách vydatně pršet, na některých místech proto bude platit povodňová bdělost. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Výstraha před silnými bouřkami s přívalovým deštěm nebo kroupami platí do noci na pátek. Hrozí rozvodnění malých toků – voda může zatopit podchody, podjezdy nebo sklepy. „Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky,“ uvedl ČHMÚ.

Už od čtvrtečních 02:00 do 15:00 platí v Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji výstraha před vydatným deštěm. Úhrny mohou být 30 milimetrů za šest hodin nebo 50 milimetrů za 24 hodin. Opatrní by měli být zejména řidiči. Bude snížená viditelnost, voda může téct přes silnice.

Kvůli nasycení půdy bude vydatný déšť zvedat hladiny toků odvodňujících Šumavu. V částech Jihočeského a Plzeňského kraje bude proto od noci na čtvrtek vyhlášena povodňová bdělost.

Řeky mohou dosáhnout nejnižšího stupně povodňové aktivity, ojediněle i druhého stupně. Podle meteorologů by se ale neměly vylévat z břehů. Lidé se ovšem mají vyvarovat koupání, plávání nebo jízdy na lodi.

Bouřky a přívalové deště zasáhly Česko i o uplynulém víkendu. Deště zvedly hladiny řady řek a potoků, hasiči za oba dny vyjeli k více než 1350 případům. Odčerpávali vodu z domů, sklepů, garáží, odklízeli spadlé stromy a vyprošťovali auta. Nejpostiženější byly střední Čechy, Pardubický kraj a Vysočina.

O týden dříve se zvedly řeky na Moravě. Nejvíce škody napáchala velká voda na Uničovsku a Šumpersku v Olomouckém kraji. Povodně si tam vyžádaly jednu oběť, osmačtyřicetiletou ženu z Šumvaldu. Po další ženě se stále pátrá.