V Olomouci se sešli váleční veteráni

Olomouc - V Olomouci se sešli zástupci válečných veteránů a na výročním sněmu ocenili své pracovníky. Vůbec poprvé v historii udělili pamětní medaili druhého stupně, takzvaný Stříbrný kříž. Sdružení založili takzvaní novodobí veteráni, kteří bojovali například v Perském zálivu. Stříbrný kříž získal Dalibor Javořík. Ten se už řadu let stará o válečné veterány druhé světové války. Jak sám řekl, je nejen důležité veterány navštěvovat, ale je důležité jim pomáhat při vyřizování určitých formalit na úřadech.

Dalibor Javořík pracuje jako terénní pracovník Sdružení válečných veteránů od jeho založení. Ve Zlínském kraji pravidelně navštěvuje a pomáhá až sedmdesáti veteránům. „Starám se o ně, pomáhám jim například na úřadech, a když nic nepotřebují, tak si alespoň povykládáme, oni se mi svěří například o svém zdravotním stavu,“ říká Javořík.

Úsilí terénních pracovníků oceňuje i jeden z prvních novodobých válečných veteránů z mise v Perském zálivu, Jaromír Mareček. Byl jedním z tvůrců projektu, který má pomáhat začleňovat veterány do běžného života. „Nejvíce oni potřebují to, aby dostali informaci k sobě, protože mnozí neví, jaké výhody mohou vůbec v rámci sociálního zabezpečení využívat,“ vysvětlil Mareček.

Reportáž Zuzany Glacové (zdroj: ČT24)

Na setkání přijel i primátor města Olomouc

Sněmu se dnes ráno zúčastnil také primátor města Olomouc Martin Novotný, který zdůraznil, že ve městě vznikla loni léčebna dlouhodobě nemocných při vojenské nemocnici v Klášterním Hradisku. Ta je určena mimo jiné i pro válečné veterány. Setkání se zúčastnili i zástupci Armády ČR a ministerstva obrany, kteří připustili, že existují fondy pro veterány. Velmi důležitá je kooperace krajských sdružení, aby se veškeré potřebné informace k válečným veteránům dostaly.

Pomoc válečným veteránům nabízí také ministerstvo obrany. Zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky ale připouští, že by se bez pomoci pracovníků Sdružení válečných veteránů informace k potřebným mnohdy dostávaly jen stěží. Sdružení válečných veteránů působí v Česku jíž sedmnáct let a čítá na tisíc dvě stě členů.

Vydáno pod