V Krkonoších sněžilo, v sobotu přijdou silné bouřky s kroupami

Praha/Pec pod Sněžkou - Na hřebenech Krkonoš napadl v noci na dnešek zhruba jeden centimetr sněhu. Teploty se ráno pohybovaly jeden až dva stupně pod bodem mrazu. Do České republiky proudí chladný a suchý vzduch ze severní Evropy. Studené počasí ještě umocňuje vítr a teploty jsou pod dlouhodobým průměrem. V noci a v sobotu by přes Česko měla přecházet tlaková níže s deštěm nebo přeháňkami. Po neděli by se teploty měly dostat nad 20 stupňů Celsia. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes navíc vydal výstrahu před sobotními bouřkami, které budou během odpoledne a večera zejména na jihu a východě země.

Na hřebenech Krkonoš byla ráno mlha a viditelnost byla do 100 metrů. Sníh se drží přibližně od hranice 1200 metrů nad mořem. Kvůli silnému větru nejezdí od čtvrtka horní úsek lanovky na Sněžku. Turisty vyveze jen na Růžovou horu, dál musejí pěšky. „Během dne by se mělo počasí zlepšovat,“ dodal Pavel Smejkal ze stanice horské služby na Luční boudě. Podle horské služby ale není sněžení v Krkonoších v květnu a červnu nic neobvyklého.

Obyvatelé Česka by se měli připravit na sobotní bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, kroupy a silný vítr. Podle ČHMÚ bouřky budou během sobotního odpoledne a večera zejména na jihu a východě země. Dnes vydaná výstraha ČHMÚ platí od sobotních 11:00 do neděle pro Prahu, Vysočinu a kraje Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský.

Přívalové srážky mohou krátkodobě rozvodnit malé toky

Vítr by mohl v nárazech dosahovat až 90 kilometrů v hodině. Meteorologové proto doporučují, aby lidé přečkali nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách. Zároveň by se měli připravit na to, že přívalové srážky mohou krátkodobě rozvodnit malé toky, zatopit sklepy, garáže a níže položené byty a komunikace.