Ústavní soud nerozhodl o poplatcích a jednání odročil na neurčito

Brno - Ústavní soud poté, co jako svědky vyslechl premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, odročil projednávání zdravotnické části reformy veřejných financí na neurčito. Soud podle předsedy Pavla Rychetského potřebuje zformulovat své stanovisko. Příště už rovnou vyhlásí nález, vyplynulo ze slov Rychetského. Reformu chce zrušit skupina sociálnědemokratických a komunistických poslanců.

Vystoupení obou politiků sledovala zcela zaplněná sněmovna soudu. Řada zájemců se vůbec nedostala dovnitř. Dokazování výslechem Julínka skončilo, nikdo jiný už svědčit nebude. Jednotlivé strany už přednesly i závěrečné řeči. Termín příštího jednání soud zveřejní na úřední desce.

Topolánek: Zdravotnická reforma přinesla prospěch pacientům i státu

Zdravotnická reforma včetně poplatků u lékaře přinesla podle premiéra Mirka Topolánka prospěch jak pacientům, tak státu. Předseda vlády to řekl Ústavnímu soudu. Na dotazy odpovídal necelou hodinu, poté odjel na zasedání vlády.

„Změnami naplňujeme faktický nárok občanů na ochranu zdraví. Posledními změnami minulé vlády byla (ochrana) nabourána. Péče je místně a časově dostupnější, respektuje standardy, které jsou dnes běžné v Evropě. Zákon vidím jako velmi sociální, nikoliv socialistický,“ uvedl Topolánek. „Byli bychom jedna z mála evropských zemí, které poplatky nezavedly,“ podotkl.

Kromě smyslu poplatků u lékaře se hovořilo o způsobu projednávání reformního zákona. Předseda soudu Pavel Rychetský připomněl, že vládní návrh byl předložen jako jeden tisk a měl 176 stran. Ve druhém čtení v podrobné rozpravě Topolánek předložil pozměňovací návrhy v rozsahu 37 stran textu, později jeden z jeho poslaneckých kolegů z ODS přišel s dalšími 14 stranami návrhů. Podle kritiků normy jsou to přílepky, které ústavní soudci dříve zapověděli, popřípadě takzvaní „legislativní jezdci“. Vadilo jim, že opozice neměla čas návrhy prostudovat.

„Jako poslanec mohu ve druhém čtení podávat jakékoliv pozměňovací návrhy a v tomto smyslu jsem je i podal. Část byla motivována snahou zlepšit kvalitu normy. Návrhy vznikaly v průběhu projednávání, je to normální,“ argumentoval premiér.

Julínek: Od zavedení poplatků podle něj počet receptů poklesl o 40 procent

Ministr Julínek před Ústavním soudem obhajoval regulační poplatky. Pokud jde o děti, regulační funkci si podle ministra musejí uvědomit jejich rodiče. Poplatky za recept mají zejména za úkol snížit spotřebu léků. „Česká republika je rekordmanem ve spotřebě léků, za deset miliard ročně se jich spláchne do záchodu! Pacient je mnohdy v předepisování léků aktivní,“ argumentoval Julínek. Od zavedení poplatků podle něj počet receptů poklesl o 40 procent. Lidé nakupují léky bez receptu, což znamená úspory v systému zdravotnictví.

Poplatky ve zdravotnictví se platí od ledna 2008

Svědectví Topolánka a Julínka si vyžádali zástupci poslanců ČSSD a KSČM, kteří prosazují zrušení reformního zákona. Soud rozdělil projednávání návrhu ČSSD na zrušení reformního zákona kvůli jeho obsažnosti na tři tematické části. Udělal to poprvé ve své historii. O první části s řadou daňových změn soud rozhodoval koncem ledna a ponechal ji v platnosti. Do konce dubna má rozhodnout i o sociální části reformy. Jednání svolal na 23. dubna.

Lidé v Česku od začátku roku platí 30 korun za návštěvu u praktického, ženského i zubního lékaře, klinického psychologa a logopeda. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 korun. Platí se i v lékárnách, a to 30 za každou položku na receptu. Pobyt v nemocnici přijde pacienta na 60 korun denně. Kritici reforem upozorňují na článek Listiny základních práv a svobod, podle kterého „občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Až dvě třetiny potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách

Až pětašedesát procent potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách. I když se chuť utrácet zákazníkům pomalu vrací, u řady věcí stále ceny pečlivě sledují. Ne všechny nabídky jsou ale skutečně výhodné. Špatný výpočet akční ceny je jedním z nejčastějších pochybení při kontrolách.
před 5 hhodinami

Kala: NKÚ s kontrolou vynakládání peněz na digitalizaci stavebního řízení počká

Nejvyšší kontrolní úřad se zatím nebude zabývat vynakládáním prostředků ministerstva pro místní rozvoj na digitalizaci stavebního řízení. Jeho prezident Miloslav Kala to řekl v Otázkách Václava Moravce. Avizováno je podle něj šetření Evropské komise, forenzní audit nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) a je také podáno několik trestních oznámení. NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat.
před 10 hhodinami

Rozpočet 2025 bude nutné dle opozice předělat. Není to reálné, podotkl Jurečka

Opozice považuje rozpočet na letošní rok za nerealisticky sestavený a míní, že ho bude nutné předělat. Vláda podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale nebude muset zákon o státním rozpočtu měnit. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Kabinet letos počítá se schodkem 241 miliard, zhruba o třicet miliard nižším než byl loňský deficit.
před 11 hhodinami

Policie vyšetřuje nehodu u Horního Dvořiště jako usmrcení z nedbalosti

Policie vyšetřuje sobotní nehodu vojenského historického vozidla u Horního Dvořiště, při které zemřeli dva lidé a osm se zranilo, pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti. Podle serveru Novinky.cz bude obviněn zřejmě řidič, který nezvládl vjezd na mostek s devítitunovým vozidlem.
před 12 hhodinami

Zemřela bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová

Ve věku 76 let zemřela významná osobnost českého práva a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Informoval o tom Ústavní soud. Její osobnost i přínos pro české právo ocenili ve vyjádření mimo jiné prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala (ODS), předseda Soudcovské unie Libor Vávra či předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Karel Šimka.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Komunitní financování už pomohlo vydat stovky knih

Přibývá knih, jejichž vydání spisovatelé financují prostřednictvím veřejné sbírky. Potvrzují to data, která ČT získala od crowdfundingových platforem jako Donio, Hithit nebo Startovač, ale také z Národní knihovny. Komunitní financování využívají hlavně začínající autoři. Umožňuje jim to nejen pokrýt náklady na vydání knihy, ale i navázat přímý kontakt s budoucími čtenáři.
před 16 hhodinami

Univerzity udělily už stovky mikrocertifikátů

Univerzity v Česku udělily během posledního půlroku už více než sedm set mikrocertifikátů. Získají je absolventi krátkodobých specializovaných kurzů. Studentům i lidem z praxe dokládají jejich odborné znalosti a dovednosti. Zájemci si mohou vybrat z kurzů, jako jsou Plasty a technologie pro společnost v 21. století či Aplikovaná umělá inteligence pro technické inovace. Cena za jeden mikrocertifikát se může vyšplhat až k desítkám tisíc korun.
před 17 hhodinami

Kontejnery na papír jsou plné použitých krabic z e-shopů

Použitých krabic v modrých kontejnerech rychle přibývá. Je to především kvůli oblibě lidí nakupovat v e-shopech. Snížit množství obalů mají od příštího roku nová unijní pravidla.
před 19 hhodinami
Načítání...