Unesli letadlo do Německa a skončili v kriminále za vraždu, opravdu chtěli vraždit?

Praha - Kolem únosu dopravního letadla na lince z Mariánských Lázní přes Prahu a Bratislavu do Německa se stále vynořují otazníky. Čin, který 8. června 1972 provedla skupina mladých lidí, nepřežil kapitán a právě okolnosti jeho smrti jsou dodnes nejasné. Jisté ale je, že únos nepřinesl jeho pachatelům vytouženou svobodu. Hlavní iniciátor Lubomír Adamica spáchal ve vazbě sebevraždu, devět ostatních dostalo v Německu několikaleté tresty vězení. Výstava, nedávno otevřená v Praze, nicméně naznačuje, že dlouho tradovaná verze o chladnokrevné vraždě vzpouzejícího se velitele letadla Jána Mičici nemusí být přesná. Důkazy, které se podařilo objevit ve vyšetřovacím spise, totiž podporují teorii, že rána z Adamicovy pistole vyšla náhodně během potyčky. Podle některých stop totiž kulka nejspíše prolétla pilotovým tělem nikoli od krku k hrudníku, což by ukazovalo na plánovaný čin, ale opačným směrem, tedy od trupu nahoru.

Ani nové objevy ale nejspíše už nic nezmění na následcích únosu. Mohou ale aspoň trochu narušit jeho obraz, který veřejnosti předložila komunistická propaganda, a to i o několik let později prostřednictvím jednoho z dílů seriálu o majoru Zemanovi, nazvaném Mimikry. Nicméně praví únosci neměli s těmi Zemanovými nic společného – tehdejší režim únosce vykreslil tak, aby vypadali podobně jako pronásledovaní Plastic People of the Universe. Zápletka se tak pokoušela ospravedlnit tažení proti nonkonformní kultuře. 

Členové skupiny, kterou nakonec utvořilo sedm mladíků a partnerky tří z nich, se pokoušeli dostat ven z Československa neúspěšně již dříve. Únos letadla se celé desetičlenné skupině jevil jako nejsnazší cesta, navíc nebyl na počátku 70. let příliš složitý. Bezpečnostní opatření byla totiž slabá a jen o dva měsíce dříve se podobný čin podařil dvojici únosců. 

Podobně jako Adamicova skupina byli i jejich předchůdci Karel Doležal a Antonín Lerch podle mezinárodních dohod souzeni jako teroristé a dostali mnohaleté tresty. Už při pokusu z dubna 1972 také došel k úhoně jeden z pilotů, kterého Doležal postřelil. Po tomto činu se sice zpřísnila bezpečnostní opatření na domácích linkách, Adamicou vedené partě se přesto podařilo propašovat na palubu pistole. Obstarala je Alena Heinzová, která je doma vzala otci, zaměstnanci ministerstva vnitra. 

Celý únos se začal brzy po startu. „Nebyli jsme ve vzduchu ani pět minut a nestačil jsem ještě ani udat polohu, když jsem zaznamenal kolísání letadla a nezvyklý hluk a křik,“ vzpomínal druhý pilot Dominik Chrobák. Na palubě byli kromě únosců ještě čtyři cestující (mj. člen vedení podniku Slov-Air nebo hlavní konstruktér stroje L-410), jejich počáteční odpor ale pachatelé rychle zvládli. Po zastřelení kapitána Chrobák, který s kariérou dopravního pilota teprve začínal, zamířil do Německa. 

Po půlhodině přistálo letadlo na malém letišti u bavorského města Weiden. Únosci chtěli z ještě popojíždějícího stroje zmizet do lesa, brzy je ale dostihli němečtí policisté. Soud devíti z nich vyměřil v prosinci 1973 tresty od tří do sedmi let, Lubomír Adamica se ale verdiktu nedožil, v lednu 1973 spáchal ve vazbě sebevraždu. Zbylí z pachatelů se po propuštění z německého vězení mohli do Československa vrátit až po roce 1990, kdy jim to umožnila prezidentská milost. 

Únosci čs. letadel se v 70. letech pokoušeli dostat hlavně na Západ. Pachatele ani Německo ani Rakousko nevydaly a soudily je místní soudy, většinou od soudu odcházeli s nepodmíněným trestem. 

8. června 1970 - Skupina čtyř mužů a čtyř žen ve věku 19 až 25 let unesla letadlo Avia Av-14 (licenční Il-14) na pravidelné lince Československých aerolinií z Karlových Varů do Prahy. Piloty přinutili únosci letět do Německa, stroj přistál na letišti v Norimberku. 

8. srpna 1970 - Dva bratři a syn jednoho z nich unesli letadlo Avia Av-14 Československých aerolinií na domácí lince z Prahy do Bratislavy. Na palubě bylo 27 osob. Letoun přistál ve Vídni, ještě večer se zbytek cestujících vrátil do ČSSR. 

18. dubna 1972 - Karel Doležal a Antonín Lerch unesli letadlo z pravidelné linky Praha –Mariánské Lázně a donutili piloty přistát v Norimberku. Doležal postřelil při únosu druhého pilota, po přistání únosci požádali o politický azyl v SRN, který dostali až v roce 1976. 

8. června 1972 - Desetičlenná skupina vedená Lubomírem Adamicou unesla letadlo ČSA na lince z Mariánských Lázní přes Prahu a Bratislavu do Lučence. Během únosu byl zastřelen kapitán letounu, stroj přistál v západním Německu u města Weiden. 

28. října 1976 - Rudolf Bečvář, který byl již předtím několikrát trestán, o necelý týden dříve přepadl taxikáře a byl podezřelý z vraždy svého bratra, unesl z ruzyňského letiště stroj Il-18 na lince Praha–Bratislava. Posádka, kterou ohrožoval pistolí a samopalem, podle jeho pokynů odletěla do Mnichova, kde se Bečvář vzdal policii. 

11. října 1977 - Pracovníci ČSA Vlastimil Ťoupalík a Růžena Vlčková unesli dopravní letadlo Jak-40 na pravidelné lince Karlovy Vary – Praha. Stroj přistál ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se také s oběma únosci, které německé orgány odmítly vydat do ČSSR, konal soud. 

6. února 1978 - Bývalý student Ladislav Molnár unesl letadlo Československých aerolinií Tu-134 na pravidelné lince z východního Berlína do Prahy, piloty přinutil přistát ve Frankfurtu nad Mohanem. 

10. května 1978 - Josef Katriňák a Radomír Šebesta v doprovodu Katriňákovy ženy a dvou malých dětí propašovali na palubu letadla Il-18 na lince Praha–Brno dva kilogramy výbušnin. Piloty donutili k přistání ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se vzdali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 31 mminutami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 31 mminutami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 1 hhodinou

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 2 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 8 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 9 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 11 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 14 hhodinami
Načítání...