Úlehla: Zeman je pragmatik, ví, že zvolil pseudořešení

Praha – Miloš Zeman je dostatečně pragmatický na to, aby věděl, že dříve či později bude muset akceptovat vládu, která bude mít šanci získat důvěru Poslanecké sněmovny. Alespoň v to doufá poslanec za ODS Tomáš Úlehla, který byl hostem pořadu Hyde Park ČT24. Zemanovo gesto je podle něj pouze teatrální pseudořešení, a pokud Rusnokova vláda nedostane důvěru, prezident bude muset do vedení státu zvolit sestavu takových osob, které budou pro koalici přijatelné, nejlépe v čele s Miroslavou Němcovou.

„Ta situace, co se tady odehrává, je trochu teatrální. (…) Pan prezident se chtěl voličům odvděčit za ty hlasy, dostát svým slovům. Myslím, že je dostatečně pragmatický k tomu, aby věděl, že toto řešení je pouze pseudořešení,“ dodal Úlehla. Se zachováním současné koalice Úlehla souhlasí a doufá, že ke jmenování Miroslavy Němcové předsedkyní vlády dospěje dříve nebo později také Miloš Zeman. „Chci, abychom většinou schválili vládu, která dostane důvěru, a premiérkou se do doby řádných či předčasných voleb stane paní Němcová,“ konstatoval.

Sám ale tvrdí, že má důvod k rozčarování z vlastní strany. ODS podle něj nesleduje pravicovou linii, kterou na počátku svého volebního období nastavila, a v mnoha případech ani nedodržuje volební program. „Mně velmi vadilo, že jsme naskočili na lacinější hru přechodného zvyšování daní za účelem snižování deficitu rozpočtového schodku,“ reagoval. Lidé by podle něj měli krokům strany rozumět a necítit se podvedeni, pokud jí ve volbách dali svůj hlas.

Zároveň Úlehla zastává názor, že do ODS by měly přijít nové tváře. „Pokud spadneme na úplné dno, tak se alespoň ukáže, kdo byl členem ODS a kdo tam byl z jiných důvodů,“ míní. Zejména politici na krajské úrovni by měli podle Úlehly uvolnit svá místa mladším. „Lidé nechtějí, abychom jim dokazovali, že my, co jsme v té politice dvacet let, se polepšíme,“ podotkl.

Úlehla: Trafiku jsem nechtěl, je to praxe levicových stran

Úlehla na rozdíl od ostatních „rebelů“ ve vládě žádnou trafiku neobdržel. Prý ho to ale netrápí. „Ukázaly nám to levicové vlády, jak se rozdávají trafiky, a my jsme je v něčem asi trochu okopírovali, ale pořád se nedomnívám, že by to bylo tak strašné. (…) Za sebe mohu říci, nechtěl jsem nikdy žádnou trafiku, nepřipadám si, že funkce, které vykonávám, by si takovou kategorizaci mého uplatnění vůbec mohly zasloužit,“ poznamenal.

Hyde Park ČT24 (zdroj: ČT24)