Tlak vzduchu je velmi nízký, hrozí kolapsy i otrava kvůli netáhnoucímu komínu

2 minuty
UDÁLOSTI: Tlak vzduchu se blíží nejnižším naměřeným hodnotám
Zdroj: ČT24

Lidé jsou podráždění, unavení, bolí je hlava, špatně se jim dýchá a mají psychické problémy. Velké potíže s sebou přináší mimořádně nízký tlak vzduchu, který na západě Čech v posledních deseti dnech zlomil pětiletý rekord. Kromě zdravotních a psychických problémů, které přímo souvisejí s tlakem, také přibývá otrav kvůli špatnému tahu komínů.

Na meteorologické stanici v Šindelové zaznamenávají přístroje velmi nízké hodnoty tlaku od Nového roku. Minulé pondělí byl tlak nejnižší za posledních pět let. Nyní jsou podle spolupracovníka ČHMÚ Rudolfa Kovaříka hodnoty na dvouletém minimu. 

Že výrazně poklesl tlak vzduchu, dobře vědí záchranáři. Mají proto více práce. Karlovarská krajská záchranka vyjíždí denně až k deseti kolapsům lidí, kterým se z nízkého tlaku udělalo špatně. „Někdo ztratí na několik vteřin vědomí nebo si nepamatuje, co se stalo. Může upadnout, může se zranit,“ shrnula lékařka karlovarské záchranné služby Adriana Kotrchová.

Potíže mají především starší lidé, chůze i jiná činnost je nebývale namáhá a špatně se jim dýchá. „Když doma něco dělám, luxuju, zadýchám se. Musím si sednout,“ přiblížila obyvatelka Karlových Varů Magdalena Kubernátová.

Nízký tlak ale nemá na zdraví pouze přímý vliv, hrozí i nepřímo. V takových podmínkách špatně táhnou komíny či zhasínají karmy. V místnostech se potom mohou nahromadit plyny a lidem hrozí otravy. Podle servisního technika Pavla Křítka ale otrava hrozí především lidem, kteří své spotřebiče zanedbávají. Doporučil řádné kontroly komínů a zachování přísunu vzduchu ke spotřebičům.

Tlak vzduchu by měl začít stoupat o víkendu. Do té doby lékaři lidem citlivým na změny tlaku radí vyhnout se námaze a pravidelně odpočívat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
10:24Aktualizovánopřed 30 mminutami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 1 hhodinou

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 1 hhodinou

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
19:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 1 hhodinou

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
19:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
13:48Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Seznam Zprávy: Válek létá na golf se šéfem firmy, která vyhrává tendry na jeho resortu

IT společnost Aricoma vyhrává na resortu zdravotnictví zakázky, například na kyberbezpečnost. Ministr Vlastimil Válek (TOP) přiznává, že jejího manažera Milana Sameše zná roky, a to jako pacienta i kamaráda. Zároveň však tvrdí, že o Samešově profesi nic neví, píší Seznam Zprávy. Válek dále uvedl, že se Samešem zakázky pro nemocnice či resorty nikdy neřešil.
před 7 hhodinami
Načítání...