Světový den boje proti AIDS připomíná, jak se chránit proti nákaze

Praha - Dnešek je Světovým dnem boje proti AIDS. Podle údajů Světové zdravotnické organizace bylo v roce 2007 nakaženo již přes 33 milionů lidí a ani v Česku počet nakažených neklesá, spíše naopak. K poslednímu září je registrováno 1170 HIV pozitivních lidí, u skoro tří stovek z nich propukla nemoc AIDS. Za prvních deset měsíců letošního roku zabila nemoc 140 lidí, jen za měsíc září evidují lékaři 16 nově nakažených. V Česku proběhne například akce Červená stužka, která má za cíl informovat veřejnost o nemoci i o způsobech, jak se před nákazou chránit. A nebude chybět ani tradiční sbírka. Záštitu nad letošním sedmým ročníkem převzal ministr školství Ondřej Liška.

Všichni zájemci si dnes můžou zdarma a anonymně nechat otestovat krev na přítomnost viru HIV v pražské poradně Rozkoš bez rizika na Bolzanově ulici. Dnešní Světový den boje proti AIDS Pražanům připomenou také dobrovolníci, kteří budou na Václavském náměstí rozdávat kondomy a letáky o viru HIV a nemoci AIDS. Prezervativy a informace budou k dispozici také ve speciální „AIDS tramvaji“, v níž cestujícím jejich dotazy zodpoví lékař.

V rámci sbírky budou dobrovolníci nabízet i vánoční pohlednici nebo odznak červené stužky. Ta je celosvětovým symbolem solidarity s infikovanými virem HIV. Cena odznaku i pohlednice je nejméně 20 korun.

2 minuty
V Česku přibývá nakažených virem HIV
Zdroj: ČT24

Virus HIV už byl letos do konce října zjištěn u 128 lidí, to je o pět více než za celý loňský rok. Za celou historii testování se v ČR zjistilo 1170 nakažených Čechů a cizinců s trvalým pobytem. Zpočátku mírný vzestup HIV případů se v Česku sleduje zhruba od roku 2003, pak se zrychlil. V roce 2007 došlo k vzestupu počtu HIV pozitivních téměř o 30 procent. Nemoc AIDS propukla do konce října u 261 lidí, podlehlo jí zatím 140 lidí.

Roli na zvyšování nákaz hraje podle sexuologa Radima Uzla častější cestování a migrace. Od poloviny 80. let byla v ČR zjištěna nákaza u 302 cizinců, kteří se v ČR vyskytovali dočasně, a u 168 cizinců s trvalým pobytem. Zatímco dříve nakažení pocházeli především ze zemí subsaharské Afriky, od poloviny 90. let se poměr obrátil v neprospěch východní Evropy a zemí bývalého Sovětského svazu.

Odborníky trápí závažný nedostatek testovacích míst v ČR. Ještě před dvěma lety bylo takovýchto center šedesát z toho 42 poskytovalo bezplatné testování. Dnes je jich pouze šest a jeden test stojí 300 korun.

V krajích je téměř nemožné nechat se anonymně a zdarma otestovat. Kolem 80 procent všech testů z celé republiky dělá pražský Dům světla. Zatímco počet případů HIV pozitivity strmě roste, státní dotace na prevenci a léčbu již několik let vytrvale klesají. Mírně se mají zvýšit příští rok, i tak to bude ale méně než třeba před dvěma lety.

Anonymní testování na HIV
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Koalice oznámila shodu na zrušení poplatků za veřejnoprávní média

Vládní koalice ANO, SPD a Motoristů se shodla na zrušení televizních a rozhlasových poplatků, se změnami ve financování veřejnoprávních médií podle premiéra Andreje Babiše (ANO) počítá od ledna 2027. Zatím není jasné, jak přesně je chce nahradit. Loni v květnu se poplatky rozšířily na víc lidí a téměř po dvou dekádách vzrostly – pro Českou televizi (ČT) na 150 korun měsíčně, pro Český rozhlas (ČRo) pak na 55 korun.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Papež na jednání s Pavlem ve Vatikánu přijal pozvání do Prahy

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. Hovořili spolu mimo jiné o globálních tématech. „Církev v tomto ohledu hraje velkou roli, protože má mimořádný politický i diplomatický dosah,“ poznamenal Pavel, který s papežem diskutoval i o vztazích Česka a Vatikánu. Lva XIV. pozval na návštěvu Česka, což podle něj hlava katolické církve přijala. Věří, že se návštěva uskuteční brzy.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Útočník je také mrtvý, usmrtil se sám nelegálně drženou zbraní. Policie incident prověřuje jako zvlášť závažný zločin vraždy, úřad bude ohledávat do nočních hodin. Na místo přes den dorazili policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Českým zbrojařům už kapacity v tuzemsku nestačí

Investice českých zbrojařů v zahraničí rostou. Firmy tam zakládají výrobu nebo kupují jiné společnosti. Stojí za tím snaha rozšiřovat své portfolio i to, že kapacity v Česku už nestačí. Firmu Fiocchi, která letos slaví 150 let své existence, vlastní ze sta procent tuzemský zbrojařský holding Czechoslovak Group (CSG). Italská společnost má kromě muničních továren nedaleko Milána a v Boloni závody také ve Velké Británii nebo Spojených státech. Americká půda je lákavá i pro českého výrobce leteckých motorů PBS Group. Loni tam spustil sériovou výrobu a teď už hledá místa pro další továrny. Už dříve na americkému trhu – pod českým vedením – expandoval i Colt. Největší tuzemský holding CSG zároveň vstoupí na burzu – podle agentury Bloomberg to bude v pátek v Amsterodamu.
před 3 hhodinami

Odvolání Okamury budeme navrhovat tak dlouho, dokud se o tom nepovede debata, říká Hřib

Opozice hodlá navrhovat odvolání Tomia Okamury (SPD) z postu předsedy sněmovny tak dlouho, dokud se téma nedostane na program jednání dolní parlamentní komory, řekl v Interview ČT24 znovuzvolený předseda Pirátů Zdeněk Hřib. Opozice podle něj chystá i usnesení na podporu Grónska, které čelí americkému nátlaku.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Odpoledne zredukovali síly, na místě ale ještě budou další hodiny, řekl po 18:00 mluvčí Jaroslav Mikoška. Ředitel dotčené společnosti Rhea Holding se prý snaží eliminovat škody. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, havárie však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá také znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl i několik aut a dům ve Vranově nad Dyjí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Odměnami Hřiba za členství v představenstvu PREH se zabývá úřad v Říčanech

Městský úřad v Říčanech řeší odměny, které Zdeněk Hřib (Piráti) pobíral za členství v představenstvu společnosti Pražská energetika Holding (PREH). S předsedou Pirátů a bývalým náměstkem pražského primátora zahájil přestupkové řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 250 tisíc korun. České televizi to řekla mluvčí úřadu Helena Vlnařová. Hřib měl pozici v představenstvu jako člen vedení Prahy vykonávat zdarma. Firma mu ale za jeho působení vyplatila 178 tisíc korun. Hřib spáchání přestupku odmítá.
před 5 hhodinami

Státní zástupkyně propustila Vémolu z vazby na kauci. Zápasník má zákaz vycestovat

Státní zástupkyně v pondělí propustila na kauci z vazby zápasníka Karla „Karlose“ Vémolu, který je obviněný z organizované drogové trestné činnosti, sdělil jeho advokát Vlastimil Rampula. Soud poslal Vémolu do vazby po jeho zatčení koncem loňského roku. V kauze čelí obvinění tři lidé, hrozí jim až osmnáct let vězení. Informaci o propuštění jednoho z obviněných potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala, podle něhož má dotyčný zákaz vycestovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...