STK a měření emisí v jednom: Zjednodušení, nebo ztráta kontroly?

3 minuty
Události ČT: Doba čekání v provozovnách STK se různí
Zdroj: ČT24

Nový systém STK má přinést měření emisí a stanice technické kontroly na jednom místě a otevření trhu s kontrolami pro další subjekty. Ministerstvo dopravy si od změn slibuje lepší a levnější služby. Platit by měly už příští rok. „Myslíme si, že to přínos nebude,“ oponuje Jiří Rejmon z Profesní komory STK, podle něhož by deregulace přinášela riziko, že po silnicích budou jezdit auta, která tam už dávno nepatří.

Měřit emise u automobilů budou moci jen stanice technické kontroly STK, samostatné měřicí stanice zaniknou. V Česku funguje více než 300 stanic technické kontroly a 1800 stanic měření emisí. „Už dnes jsou tyto dvě stanice vedle sebe, jen mají jiného provozovatele,“ upozornil Rejmon.

Podle ministerstva připravovaná změna vyplývá z evropské směrnice. Členské státy ji musejí do svého právního řádu převést do května 2018. „Směrnice nám to nenařizuje, pouze doporučuje směr, kterým se má systém měnit. Pro každý stát je ale možnost zachovat status quo,“ upozornil Rejmon. Tuzemský úřad nicméně chce tuto novinku zavést během příštího roku spolu s rozvolněním pravidel pro vznik nových STK. „Budeme tlačit na ministerstvo, aby deregulace neproběhla,“ řekl Rejmon.

Orientační cena pravidelné technické kontroly osobního auta
Zdroj: ČT24

Zánik samostatných měřicích stanic ale nebude tak rychlý. Podle Asociace emisních techniků a opravářů totiž budou mít tato pracoviště podle doporučení směrnice EU pětiletou lhůtu na rozšíření svých služeb právě o pracoviště technické kontroly. Samostatně by mohly existovat do roku 2023.

STK dnes povolují pouze krajské úřady

Nové stanice technické kontroly dosud povolují pouze krajské úřady, ministerstvo chce ale trh otevřít konkurenci a zjednodušit tím přístup řidičů k pravidelným kontrolám. „Chceme, aby se zvýšil počet stanic technických kontrol tam, kde aktuálně motoristům mohou chybět. STK budou tím pádem dostupnější a objednací lhůty se zkrátí. Díky tlaku konkurence by mohlo dojít i ke snížení cen,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

obrázek
Zdroj: ČT24

Otevřené nové stanice technického provozu se podle ministerstva nyní zpravidla odvíjí od počtu registrovaných vozidel v daném správním obvodu. Tato čísla ale nemusí být vždy vypovídající, vozidla registrovaná v určitém obvodu vůbec nemusí být v tom samém obvodu provozována, a nemusí zde tedy ani absolvovat technickou prohlídku. Obě změny by podle ministerstva dopravy měly především zvýšit komfort řidičů. „Povinně jednotné místo pro měření emisí i absolvování technické prohlídky umožní absolvovat obě povinné procedury najednou, otevření trhu STK pak umožní rozšíření těchto služeb tak, aby se šoféři nemuseli na technické prohlídky objednávat s velkým předstihem,“ uvedlo ministerstvo.

Od ledna musejí být výsledky kontroly zaznamenávány

Velkou změnou pro fungování stanic technické kontroly byl i letošní leden, odkdy začala platit povinnost pořizovat z technických kontrol obrazový materiál. Během prvních dnů provozu nového elektronického systému, do kterého se měly záznamy nahrávat, si ale technici stěžovali na občasné výpadky a na chybějící data z předešlých kontrol.

„Pořizování obrazového záběru kontrolovaných vozidel spolu s označením data, kdy byla tato vozidla kontrolována, má omezit podvody. Jde zejména o situace, kdy potvrzení o kontrole v minulosti získávala i vozidla, která na ní fakticky nebyla,“ uvedlo tehdy ministerstvo dopravy.

  • V Česku je momentálně 380 stanic technické kontroly. Míst, kde se měří prachové částice (emise) asi 18 stovek. Podle Asociace emisních techniků a opravářů by kvůli změně mohla skončit až třetina z nich.
  • Od letošního ledna jsou technické prohlídky vozů přísnější - aby se zamezilo případným podvodům. Dříve totiž technici často známku udělili, aniž by auto na stanici vůbec přijelo. Nyní ho musí nafotit z několika pohledů, včetně VIN kódu a výrobního štítku.
  • Novinkou je také důslednější sledování diagnostických údajů při měření emisí.
  • Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zemřel bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina

Ve věku 82 let zemřel ve čtvrtek po dlouhé nemoci na zástavu srdce bývalý politik, novinář a cestovatel Jaromír Štětina. Agentuře ČTK to sdělil jeho syn. Štětina patřil také k zakladatelům humanitární organizace Člověk v tísni.
před 14 mminutami

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
12:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Chyboval Bartoš a před ním i Dostálová, tvrdí audit digitalizace

Pracovní verze auditu digitalizace stavebního řízení potvrdila, že projekt měl zpoždění ještě před nástupem současné vlády, řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také na začátku nezaměstnalo dostatek lidí, kteří by na projektu pracovali. A to ještě když úřad vedla bývala ministryně Klára Dostálová (ANO). Dostálová se závěrem nesouhlasí. Konečná verze auditu by mohla být hotová v rámci dnů.
11:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
09:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
08:45Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Výborný s Balaštíkovou se přeli o příčiny zdražování vajec

V Česku podražila vejce nejvýrazněji z celé EU, oproti loňsku o více než čtyřicet procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za tím stojí nákazová situace v Evropě, členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) považuje za hlavní faktor náklady na energie. Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by cena vajec mohla po Velikonocích klesnout, uvedla v pořadu 90' ČT24 moderovaném Klárou Radilovou.
před 6 hhodinami

Některé lesní školky likvidují přerostlé sazenice. Není o ně zájem

Lesní školky začaly likvidovat přerostlé sazenice, které se nepodařilo prodat. Nepomohlo ani jednání s ministerstvem zemědělství. Po kůrovcové kalamitě stát i lesníci volali po vyšší produkci, aby se holiny mohly co nejdřív osázet. Nyní scházejí peníze a zájem o stromky tak opadl.
před 8 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 9 hhodinami
Načítání...