Štěch: Zeman má připomínky ke kandidátům ze všech stran

Praha – Prezident Miloš Zeman má podle předsedy Senátu Milana Štěcha k některým ministerským kandidátům připomínky. Nedomnívá se ale, že by Zeman chtěl oddalovat jmenování vlády. Oznámil to poté, co spolu s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) absolvoval tradiční novoroční oběd u prezidenta. Hamáček také zdůraznil, že vláda by se mohla zabývat poslaneckým návrhem služebního zákona už ve středu. Mimořádná schůze sněmovny by tak mohla být od 21. ledna.

Štěch potvrdil, že s prezidentem u oběda prodiskutovali personální otázky budoucího kabinetu. Zeman má podle něj k určitým kandidátům jisté připomínky, jména ale Štěch komentovat nechtěl. Jsou podle něj ze všech koaličních stran. „Věřím, že v konečné fázi to nebude překážka k tomu, aby vláda byla jmenovaná. (…) Je dobré o těch připomínkách vědět a také s nimi pracovat,“ uvedl Štěch.

Zástupci ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL v pondělí podepsali koaliční smlouvu, neví se ale, kdy Zeman jmenuje předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku předsedou vlády ani kdy jmenuje ministry. „Pan prezident se v pátek sejde s předsedou sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou. Předpokládám, že na této schůzce padne i termín dalšího kroku, který by měl být učiněn,“ konstatoval Hamáček.

Milan Štěch:

„Byl tady vytvořen pocit, že pan prezident chce všechno hatit. Já z těch jednání takový pocit v žádném případě nemám. I hlava státu si uvědomuje, že je potřeba dotáhnout do konce výsledek voleb, byť k tomu může mít každý z nás nějaké výhrady.“

Podle ústavy není prezident svázán žádným termínem, dokdy musí novou vládu vzešlou z voleb jmenovat. Znamená to, že vznik nového kabinetu i jmenování Bohuslava Sobotky premiérem klidně může ještě nějaký čas trvat. Podle odborníků by však měl prezident konat v řádu několika dnů. „V případě, že v ústavě není dána lhůta, má se za to, že prezident rozhodne bezodkladně, tedy v řádu dní, maximálně týdne. Nedovedu si představit, že by prezident zcela ignoroval většinovou vůli parlamentu, která vzešla z demokratických voleb,“ uvedl teoretik práva z Cardiff Law School Jiří Přibáň. 

Podle ústavního právníka Jana Kysely může odklad rozhodnutí sloužit například k vytváření prostoru pro jednání, ale ten v této chvíli už byl podle Kysely vyčerpán. „Ústava se musí přece vykládat i s přihlédnutím k nějakému zdravému rozumu,“ dodává Kysela.

Zeman přijal pozvání k návštěvě sněmovny

Hamáček také oznámil, že Zeman přijal jeho pozvání k návštěvě dolní komory parlamentu. „V dohledné době lze očekávat, že prezident vystoupí v Poslanecké sněmovně,“ poznamenal. Až dosud zavítal prezident na plénum dolní komory pouze jednou, a to ve chvíli, kdy počátkem srpna hlasovala o důvěře Rusnokovy vlády.

Prezident s předsedy obou komor prodiskutoval vzájemnou spolupráci, dotkli se i některých zákonů. Mezi nimi je také služební zákon, kterým prezident podmiňuje jmenování Andreje Babiše na post ministra financí. „Poslanecký návrh tohoto zákona již byl do systému Poslanecké sněmovny podán. Pokud mám správné informace, zítra se jím bude zabývat vláda. A pokud vláda k němu dá své stanovisko, nic nebrání tomu, aby po uplynutí zákonných lhůt byl tento zákon projednán v Poslanecké sněmovně,“ uvedl Hamáček. Ideální termín, kdy by sněmovna mohla zákon projednat, je podle něj úterý 21. ledna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na stres z válek pomůže mediální dieta, radí psycholožka

Změny klimatu, dopady nástupu umělé inteligence, rusko-ukrajinská válka a teď i konflikt s Íránem. Lidé v současném světě čelí enormní vlně negativních zpráv. Psycholožka Alena Slezáčková radí nasadit mediální dietu, tedy vybalancovat míru informací a nenechat se jimi zahltit. Naopak varuje před permanentním scrollováním na mobilu. Před malými dětmi by se situace neměla bagatelizovat, míní rovněž psycholožka.
před 2 hhodinami

Registr zahraničních vazeb není šikana, řekl Vondráček. Richterová mluví o klacku na nepohodlné

Poslanci vládní koalice připravují návrh zákona, dle kterého by se měly organizace se zahraničními vazbami povinně registrovat. Návrh zákona budí kontroverze. Opozice se plánuje obrátit na Ústavní soud, pokud zákon bude implementován. Debaty v Událostech, komentářích se zúčastnili místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček a místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Podle Vondráčka se nejedná o šikanu občanů, avšak přiznává, že první verze zákona je napsaná příliš vágně. Richterová oponovala, že účelem zákona je mít „klacek na nepohodlné“. Diskuzi moderoval Daniel Takáč.
před 3 hhodinami

UHN1JEDU nebo PIV0TEKA. Značek na přání výrazně přibylo

Obce loni vydaly rekordních téměř sedm tisíc registračních značek na přání. Podle dat ministerstva dopravy je to o tisíc více než v roce 2024. Za deset let, kdy řidiči mají možnost o značku na přání požádat, se jich do provozu dostalo zhruba 46 tisíc. Na silnicích tak jezdí vozidla například se značkou CHC1KAFE nebo MAMHLAD1.
před 4 hhodinami

VideoKlíšťata jsou velmi aktivní, experti nabádají k očkování

Konec zimy ve znamení slunečných a teplých dnů probudil klíšťata. Podle parazitologů jsou aktivní od konce února. Ve městech jsou přitom infekční častěji než v přírodě. Lymské boreliózy je letos už 916 případů – oproti loňsku trojnásobek. Experti radí nechat se očkovat proti encefalitidě, u boreliózy vakcína neexistuje. Klíčové je proto klíště odhalit co nejdřív a bezpečně ho odstranit.
před 4 hhodinami

VideoPropagace jádra se změní, řekl nástupce Drábové Kochánek

Propagace jaderné energetiky se změní a komunikace už nebude vázána na jednu osobu. V Interview ČT24 to uvedl nový ředitel Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Štěpán Kochánek. Zasadit se chce o to, aby udržel dosavadní dobrou globální pověst této instituce. Moderátor Jiří Václavek s Kochánkem hovořil také o odkazu jeho zesnulé předchůdkyně Dany Drábové, změně přístupu Evropské komise k jádru či dostavbě Dukovan.
před 5 hhodinami

Sociálním službám dle asociace chybí až dvě miliardy, resort pošle méně

Na provoz domovů pro seniory a dalších podobných zařízení chybí v rozpočtu až dvě miliardy korun. Sumu vyčíslila Asociace poskytovatelů sociálních služeb s tím, že bez doplnění peněz hrozí v krajním případě výpovědi pečovatelkám nebo krácení jejich odměn. Ministr práce Aleš Juchelka (ANO) slibuje, že teď do systému pošle miliardu a čtyři sta milionů.
před 6 hhodinami

VideoNávrh chce „povýšit“ odmítnutí testu na alkohol a drogy na trestný čin

Poslanec ANO Martin Kolovratník chce prosadit zpřísnění postihu řidičů, kteří se odmítnou podvolit testu na alkohol a další návykové látky. Chce, aby dotyční nebyli posuzovaní za přestupek, ale trestný čin. Podporu má i u řady dopravních expertů – policejní data totiž ukazují, že ročně odmítne „dýchnout“ až sedm tisíc řidičů. Za to jim nyní hrozí pokuta 25 až 75 tisíc korun, šest trestných bodů a zákaz řízení až na tři roky. Opilí nebo zdrogovaní řidiči zaviní ročně skoro pět tisíc nehod, vloni kvůli nim zemřelo sedmdesát lidí.
před 16 hhodinami

Advokátní komora podala kvůli bitcoinům kárnou žalobu na advokáta Titze

Česká advokátní komora (ČAK) podala kárnou žalobu na brněnského advokáta Kárima Titze v souvislosti s jeho působením v takzvané bitcoinové kauze. Titz zastupuje dříve odsouzeného drogového dealera Tomáše Jiřikovského, který loni věnoval resortu spravedlnosti bitcoiny v miliardové hodnotě. Advokát dle ČAK neprovedl důslednou kontrolu původu bitcoinů, sdělila ČT mluvčí komory Iva Chaloupková. Po kritice za přijetí daru rezignoval tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (dříve ODS). Vyjádření Titze ČTK shání. Seznam Zprávy uvedly, že Titz začal převádět nemovitosti na svou ženu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...