Státní zástupkyně Andělová připustila ovlivňování v kauze Čunek

Praha - Ostravská státní zástupkyně Zlatuše Andělová vypovídala před soudem o údajné korupční kauze vicepremiéra Jiřího Čunka. Během tříhodinového výslechu prohlásila, že byl na ní v této souvislosti vyvíjen nátlak. Před soudem mimo jiné popisovala tři schůzky, ke kterým v průběhu Čunkovy kauzy došlo, a kterých se kromě ní zúčastnil místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec a údajně i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Středočeský krajský soud vyslýchal Andělovou jako svědka ve sporu vysokých justičních představitelů se stínovou ministryní spravedlnosti Marií Benešovou, která o nich mluvila jako o „zákulisní justiční mafii“.

Andělová označila setkání za nestandardní a prohlásila, že Kučera na ní po schůzce na konci loňského února vyvíjel nátlak, aby řízení protahovala. „Požádal mě, aby trestní řízení bylo prodlouženo, z důvodu, že hrozí pád vlády,“ řekla Andělová. Při další schůzce prý Kučera řekl, že spravedlnost musí stranou, neboť politika je důležitější. Kučera se proti těmto slovům ohradil.

Dalším vyslýchaným svědkem byl Igor Stříž, bývalý náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvána. Stříž prohlásil, že o zákulisí Čunkovy kauzy jednal s ministrem vnitra Ivanem Langerem. Ten ho k tomu vyzval už loni v dubnu přes textovou zprávu. Langer ale prý na něj nátlak nevyvíjel. Stříž také uvedl, že loňské schůzky Andělové, Němce a Kučery byly podle něj neobvyklé, neetické, neprofesionální, ale kauzu Čunek neovlivnily. Stříž přímo v soudní síni žádal Veseckou, aby ho zbavila mlčenlivosti ohledně trestní kauzy Čunka, odmítla to jak Vesecká, tak soudce. Podle Stříže je totiž ke zjištění postaty věci nutné hovořit nejen o schůzkách, ale i o dalších krocích s kauzou spojených.

Před soudem vypovídal také Ivo Ištván. Ten mimo jiné uvedl, že loni v září informoval ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, že chování Kučery a Vesecké nese náznak kárného jednání. Pospíšil ale později popřel, že by inkriminovaných schůzkách věděl, a poté Ištvána na návrh Vesecké odvolal.

Marie Benešová v rozhovoru pro Český rozhlas loni 20. prosince označila justiční funkcionáře v čele s Renatou Veseckou za „zákulisní justiční mafii“, která se snaží ovlivňovat kauzy. Odkazovala přitom na předchozí články v médiích o Čunkově případu: „Je za tím zákulisní justiční mafie, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury,“ řekla tehdy Benešová. Benešová jmenovala kromě Vesecké jejího náměstka Karla Černovského, náměstka vrchního státního žalobce Libora Grygárka, šéfa jihomoravských státních zástupců Petra Coufala, žalobce Arifa Salichova a Kučeru.

Tyto justiční špičky a exministr spravedlnosti Pavel Němec za to na Benešovou podali žalobu na ochranu osobnosti. Nechtějí peníze, ale veřejnou i soukromou omluvu. „To se mě dotklo. Přišlo mi absurdní, abych já jako státní zástupce z okresu byl součástí justiční mafie, která ovlivňuje na zadání vlády vyřizování kauz,“ brání se státní zástupce Arif Salichov. 

Zlatuše Andělová, ostravská státní zástupkyně
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie zadržela podezřelé z krádeže peněz z bankomatů

Kriminalisté s pomocí zásahové jednotky zadrželi čtyři lidi, které podezírají z krádeže peněz ze dvou bankomatů u obchodního centra v pražské Opatovské ulici o velikonočním víkendu. Pachatelé navíc bankomaty poškodili zřejmě s použitím výbušniny.
16:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Volby by podle modelu Kantaru vyhrálo ANO. Motoristé si pohoršili

Podle březnového volebního modelu roku 2026 by v době sběru dat překročilo pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny šest politických subjektů. První místo zaujímá hnutí ANO. Od voleb se přízeň voličů výrazněji nezměnila. Další subjekty následují s velkým odstupem. Na druhém místě je hnutí STAN, následuje ODS, poté Piráti. Pokud by strany kandidovaly samostatně, dostalo by se do sněmovny už jen hnutí SPD a Motoristé. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 2 hhodinami

Náměstek MŠMT Kettner se omluvil Minářovi a Halíkovi za sdílení falešného snímku

Náměstek ministra školství Zdeněk Kettner (SPD) se veřejně omluvil předsedovi spolku Milion chvilek Mikuláši Minářovi a teologovi Tomáši Halíkovi za to, že před nedávnem sdílel jejich falešnou fotografii s obviněným z teroristického útoku kvůli zapálení průmyslové haly zbrojovky v Pardubicích. Na svém facebooku uvedl, že netušil, že se jedná o podvrh. Minář o omluvě informoval na síti X. Označil to za malou dobrou zprávu. Připomněl, že Kettnerovi předtím zaslal předžalobní výzvu. Spolek Milion chvilek požadoval náměstkovo odvolání.
před 5 hhodinami

V Praze se protestovalo proti potratům i za práva žen

Prahou v sobotu odpoledne procházel Pochod pro život, který organizovali odpůrci potratů z Hnutí pro život. Na několika místech došlo k verbálním střetům mezi účastníky pochodu a kritiky jejich názorů. Policisté zadrželi pět lidí, kteří při blokádách průvodu neuposlechli jejich výzvy. Vážnější střety neřešili. Dopoledne se rovněž v Praze uskutečnila akce Praha je feministická, mimo jiné na podporu rozhodování žen o jejich těle, a tedy i o svobodě rozhodnout se o potratu v případě nechtěného těhotenství.
13:16Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Dle Hřiba se v Maďarsku hraje o ruskou pátou kolonu, dle Rajchla o suverenitu

O víkendu rozhodnou voliči v Maďarsku o tom, jestli si křeslo premiéra udrží Viktor Orbán, nebo ho po šestnácti letech u moci vystřídá opozice. Poslanec Jindřich Rajchl (PRO, klub SPD) v Událostech, komentářích řekl, že se hraje o to, jestli bude pokračovat Orbánem reprezentovaný směr, který označil za „národně-tradicionalistický“, „suverénní“ a „sebevědomý“. „Je to rozhodování o tom, zda nadále bude vládnout v Maďarsku ruská pátá kolona,“ uvedl v debatě moderované Terezou Řezníčkovou šéf Pirátů Zdeněk Hřib.
před 9 hhodinami

Ministerstvo financí je proti vyšší rodičovské. Resort práce musí najít peníze

Ministerstvo financí nebude souhlasit se zvýšením rodičovské, pokud si na ni ministerstvo práce a sociálních věcí neuspoří ve svém rozpočtu. Odmítá zvedat v příštích letech výdaje státu. Poukazuje i na to, že bez dalších úprav by přidání mohlo oslabit motivaci matek k dřívějšímu návratu do práce. Vyplývá to z připomínek k chystané novele se zvýšením rodičovské od ledna pro nově narozené děti.
před 10 hhodinami

Možnost dobrovolně se vyloučit z hazardu využívá výrazně více lidí

Počet lidí, kteří se nechají dobrovolně vyloučit z hazardních her, prudce vzrostl. Aktuálně jich je přes 64 tisíc, což je více než dvojnásobek oproti konci roku 2024. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí, které rejstřík vyloučených osob spustilo už v roce 2020. Podle adiktologa Viktora Mravčíka k nárůstu přispěla novela zákona, která od července 2024 proces zjednodušila.
před 14 hhodinami

Soudy, zda Česko závazek k NATO splní, jsou dle Zůny předčasné. Opozice přístup kritizuje

Zatím není možné říct, zda Severoatlantická aliance český způsob financování obrany v letošním roce uzná jako splnění závazku dvou procent HDP, je potřeba počkat na oficiální výpočet, sdělil v rozhovoru pro ČT ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Člen sněmovních výborů pro bezpečnost a pro obranu Pavel Žáček (ODS) v 90' ČT24 přístup kritizoval, neplnění je podle něj zřejmé už nyní. Podobně se vyjádřil jeho kolega z výboru pro bezpečnost Samuel Volpe (Piráti), podle něhož koalice šetří na obraně v nejhorší možnou dobu.
před 15 hhodinami
Načítání...