Soud potvrdil vinu bývalého šéfa Poldi Stehlíka. Způsobil škodu téměř 600 tisíc, ochrání ho však amnestie

Vrchní soud v Praze potvrdil rozsudek Krajského soudu, který shledal bývalého šéfa kladenské Poldi Vladimíra Stehlíka vinným ze způsobení škody ve výši nejméně 592 tisíc korun. Ta ocelárnám vznikla, když neoprávněně nakládal s majetkem firmy. Stehlík potrestán nebude, protože na případ se vztahuje amnestie bývalého prezidenta Václava Klause. Přesto chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Stehlík po rozsudku prohlásil, že se jeho případ bude řešit ještě léta. Chce se obracet na různé české i mezinárodní soudy. „On s tím nechce mít nikdo nic společného. Tvrdit, že založení společnosti bylo trestný čin, může jenom blázen. Celý národ by měl vědět, že já to nikdy nevzdám,“ řekl novinářům Stehlík.

Podle něj mohou za krach slavné firmy jiní. Tvrdí, že celá kauza je dílem politických a ekonomických zájmů tehdejší doby. „Je to organizovaný zločin, je to bordel, proti kterému je třeba bojovat,“ prohlásil. 

Soud však jeho odvolání zamítl jako nedůvodné. Proces byl podle něj férový a byly provedeny všechny dostupné důkazy. „Obžalovaný spáchal tento skutek,“ řekl předseda trestního senátu Milan Krejčiřík.

UDÁLOSTI: Stehlík je vinen. Na projednání trval, i když mu trest nehrozil (zdroj: ČT24)

Stará obvinění

Vladimír Stehlík byl obviněn v roce 1996 spolu se synem Markem a Lubošem Pejpou. Policisté mu dávali za vinu, že neodvedl 25 milionů korun na zdravotní pojištění zaměstnanců a daň ze mzdy. Podle obžaloby místo toho peníze použili pro podnikatelské nebo osobní aktivity.

Další bod obžaloby ho vinil z toho, že poskytovali firmě Bohemia Art bezúročné půjčky, čímž ocelárny utrpěly škodu kolem 67 milionů korun. V těchto bodech byl Stehlík zproštěn obžaloby loni v srpnu krajským soudem, jelikož podle něj tyto skutky nebyly trestným činem.

Další škoda zhruba 117 milionů podle obžaloby vznikla kvůli neoprávněnému převodu majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel, jelikož privatizace nikdy nebyla dokončena. V tomto bodě soud uznal Stehlíka vinným, jelikož neměl právo založit novou akciovku a nesměl nakládat s majetkem firmy přesahujícím hodnotu deseti milionů korun. Úmyslně způsobenou škodu ale soudy mnohonásobně snížily na částku, která souvisela s přímými náklady na založení nové společnosti.

Vleklá kauza

Kauza se vlekla mnoho let. Nejprve ji téměř deset let vyšetřovala policie, která obžalobu k soudu poslala v roce 2005. Kvůli Stehlíkovu zdravotnímu stavu justice vyčlenila jeho část k samostatnému projednání. V roce 2008 těžká choroba dočasně přerušila stíhání.

Okresní soud v Kladně poslal v březnu 2008 na čtyři roky do vězení Stehlíkova syna Marka. Uznal ho vinným z poškozování věřitele. Udělil mu vyšší trest, než požadoval žalobce. I na Marka Stehlíka se vztahovala Klausova amnestie z roku 2013.

Osud Poldi

Stehlík se do kladenských hutí dostal v roce 1993, kdy výroba stála a vláda udělala urychlenou privatizaci firmy. Stehlíkova firma Bohemia Art zvítězila v obálkové soutěži, když za 66 procent akcií nabídla 1,75 miliardy korun. Všechny peníze však nikdy nezaplatila. Výsledkem byl nakonec Stehlíkův odchod, části holdingu se postupně dostaly do konkurzu a zastavily výrobu.

V dalších letech se do opuštěných hal výroba vrátila, byť v menším měřítku. Zbývající část Poldi se opět kvůli dluhům potýkala s problémy. Podnik už měsíce nevyrábí, soud ho nedávno poslal do konkurzu a blíží se veřejná dražba zbytku kdysi slavné firmy.

Vydáno pod