Sněmovna se podle Peciny v úterý nerozpustí: „TOP 09 zase otočí.“

Praha - Poslanci schválí rozpuštění sněmovny nejdříve až v září. Vicepremiér a ministr vnitra v demisi Martin Pecina to řekl v Otázkách Václava Moravce: „TOP 09 zase otočí a řekne, že bychom měli ještě chvilku počkat.“ Poslanci mají o svém rozpuštění hlasovat příští úterý. Skeptická je i veřejnost. Exkluzivní průzkum pro Českou televizi ukázal, že jen dvacet procent respondentů věří, že se v úterý určitě najde potřebných 120 hlasů pro rozpuštění sněmovny. Více informací z průzkumu najdete zde.

Podle Peciny se sice najde 120 hlasů, ale ne v příštím týdnu. „Na první pokus se to nepodaří. Myslím, že ještě někdo přijde s bezvadným nápadem, že to tak nebude.“ Poukázal v této souvislosti na TOP 09, která podle něj na poslední chvíli změní názor a bude chtít ještě chvíli počkat. Déle než do září to ale podle Peciny trvat nebude.

Poslanec TOP 09 Stanislav Polčák na to reagoval slovy, že neví, kolik poslanců bude nakonec pro rozpuštění sněmovny. „Nicméně všech 42 poslanců TOP 09 ano. Myslím, že je to spíš zbožné přání pana ministra Peciny, který by v úřadu bez důvěry parlamentu chtěl zůstat co nejdéle,“ řekl České televizi.  

Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09: „Doufám, že se pan Pecina projeví jako gentleman a za svůj lživý výrok se ihned potom, co se v úterý ukáže, že to je lež, kterou pronesl v přímém přenosu, omluví TOP 09 i Starostům.“

Pecina ale v OVM prohlásil, že by byl velmi rád, kdyby se poslanci dohodli už v úterý: „Země v tom chaosu si už zaslouží, aby volby byly.“ Po rozpuštění sněmovny musí prezident vyhlásit volby do 60 dnů. Pecina nepochybuje o tom, že se tento termín stihne bez problémů. „60 dní na vyhlášení nám zcela jistě bude stačit,“ podotkl.

Průzkum: Lidé chtějí volby co nejdřív

Podle exkluzivního průzkumu pro Českou televizi si předčasné volby přeje co nejdřív polovina lidí. Třetina by počkala do poloviny listopadu. Jen dvacet procent respondentů ale věří, že se příští týden v úterý určitě najde potřebných 120 hlasů pro rozpuštění sněmovny. Dalších 36 procent dotázaných je tomu spíš nakloněno. Kladné odpovědi pocházely častěji od voličů starších 60 let a z levé strany politického spektra. „Důvěra v politické sliby a stabilitu rozhodnutí je po uplynulých měsících poměrně nízká,“ doplnil sociolog agentury Median Daniel Prokop.

Pokud by se ale podařilo volby uspořádat koncem října, pak je podle Peciny šance, že nová sněmovna stihne ještě do konce roku projednat i řadu zákonů. Mluví se například o zákonu o úřednících, který by měl částečně odpolitizovat státní správu. Poslanci ho už nestihli schválit. EU přitom pohrozila, že by kvůli tomu mohla příští rok pozastavit peníze z evropských fondů. Pecina ale zákon nechce prosazovat přes Senát jako zákonné opatření: „Myslím, že takovou relevanci zákon zase nemá. Zákonné opatření Senátu má být skutečně výjimečný nástroj.“ V úvahu by to podle něj připadlo pouze tehdy, pokud by se volby nestihly do konce října a hrozilo by tak, že se zákon do konce roku nepodaří schválit. „V tomto okamžiku tomu ale nic nenasvědčuje. Budu proto rád, když to projde řádným procesem,“ dodal.

Pecina povede kandidátku SPOZ v Moravskoslezském kraji

Pecina v OVM rovněž potvrdil, že od SPOZ přijal nabídku, aby vedl kandidátku v Moravskoslezském kraji. Odmítl ale obavy, že by kvůli předvolební kampani nestíhal práci ministra. Podle něj mítinky a televizní debaty bývají zpravidla o víkendech. Kdo bude celostátním lídrem SPOZ, se podle Peciny ještě neřešilo. On sám tuto nabídku nedostal, ale kdyby ano, pak by ji přijal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poptávka po spolupráci s Evropou ve světě roste, míní Síkela

„Evropa je znovu vnímaná jako geopolitický hráč. Poptávka po ní roste,“ prohlásil v Událostech, komentářích eurokomisař Jozef Síkela (STAN), který má v Bruselu na starost agendu mezinárodního partnerství. Komise pod vedením Ursuly von der Leyenové je ve funkci už rok, při té příležitosti Síkela v rozhovoru se zpravodajem Petrem Obrovským své dosavadní působení zhodnotil. Do budoucna, i s ohledem na nástup nové vlády, význam své role vidí ve větší propagaci evropských myšlenek, sdělil.
před 6 hhodinami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 9 hhodinami

Ukrajinský velvyslanec ocenil ukrajinské děti úspěšné v českých školách

Ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč ocenil pamětní plaketou 24 ukrajinských dětí, které uspěly ve vědomostních, sportovních nebo uměleckých kláních. V tuzemsku jich žijí desítky tisíc, uprchly s rodiči z domova kvůli ruské invazi. Velvyslanec vyzdvihl, že si uchovávají ukrajinskou identitu a svými úspěchy přispívají k pozitivnímu obrazu českých škol, kroužků a sportovních týmů. Poděkování úspěšným dětem pořádalo velvyslanectví podruhé. V Česku je nyní asi 400 tisíc Ukrajinců, kteří jsou držiteli dočasné ochrany. Podle průzkumu Člověka v tísni se jich chce po válce vrátit na Ukrajinu zhruba pětina.
před 9 hhodinami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
před 9 hhodinami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zemřel moderátor Patrik Hezucký

Zemřel moderátor Patrik Hezucký, oznámila v pátek na instagramu rozhlasová stanice Evropa 2, kde víc než čtvrtstoletí uváděl pořad Ranní show. Bylo mu 55 let. Zdravotní problémy měl od podzimu. Vedle práce v rozhlasu Hezucký také daboval, moderoval některé televizní pořady a příležitostně hrál.
před 11 hhodinami

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...