Šnábl už arbitráže řešit nebude, Janota přijal jeho rezignaci

Praha - Radek Šnábl odejde z postu ředitele mezinárodněprávního odboru ministerstva financí. Šéf rezortu Eduard Janota dnes přijal jeho rezignaci a sám dočasně převezme jeho pravomoci. Informoval o tom mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Šnábl, který měl na ministerstvu na starosti řešení arbitráží vůči ČR, byl letos v dubnu pravomocně odsouzen za daňový podvod ke dvouletému podmíněnému trestu a vysoké pokutě.

Šnábl bude podle Jakoba s ministerstvem dál spolupracovat na řešení některých mezinárodních sporů. „Přestože zaměstnanci ministerstva nemají konkurenční doložku, Šnábl se zavázal, že nebude pracovat proti ministerstvu, tedy u firem, které se státem vedly spory. Velmi si toho ceníme, protože víme, že by byl u nich velmi žádanou osobou,“ podotkl mluvčí ministerstva.

„Nelpím na svém postu, hlavně se chci očistit ve vlastní kauze, jsem nevinný,“ řekl Šnábl Hospodářským novinám. Už v dubnu, kdy trest dostal, nabídl svoji rezignaci tehdejšímu ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi. Ten ji však nepřijal s tím, že byl pro stát díky vítězství ve sporech zcela nepostradatelný.

Komentář Lenky Zlámalové (zdroj: ČT24)

Na případ upozornila Mladá fronta Dnes (MfD) na konci minulého týdne. Podle deníku byl Šnábl v roce 1999 jako podnikatel členem skupiny, jež si nechala neoprávněně vrátit daň z přidané hodnoty. Tři podnikatelé, mezi které Šnábl tehdy patřil, vykázali fiktivní vývoz hracích automatů do Arménie. Pak požádali stát o vrácení daně z přidané hodnoty a získali 5,5 milionu korun. Druhý pokus, kdy chtěli přes sedm milionů korun, jim už nevyšel.

Šnábla přivedl na ministerstvo financí Jiří Rusnok, který si ho vybral jako poradce, a jako poradce ho poté vzal i na ministerstvo průmyslu a obchodu. O jeho „obchodování“ s automaty prý nic netušil. Na ministerstvo financí se pak Šnábl vrátil nejprve jako poradce Vlastimila Tlustého a pak Miroslava Kalouska. Mezinárodněprávní odbor řídí od května 2007.

Vydáno pod