Smog je pánem Ostravska, pomoci mají další kotlíkové dotace

Obyvatele na Ostravsku už řadu let trápí znečištěné ovzduší, hlavně malé prachové částečky, na které se pak vážou karcinogenní látky. Nejvíce se na tom ale nepodílejí velké průmyslové podniky, ale pro někoho možná překvapivě lokální topeniště – čili zastaralé domácí kotle. Ministerstvo životního prostředí chce proto příští rok spustit další vlnu kotlíkových dotací. V páteční Devadesátce ČT24 to uvedl ministr Richard Brabec (ANO). 

„Kvalita ovzduší na Ostravsku se stále zlepšuje, ale nezlepšuje se tak rychle, jak bychom si všichni přáli. Udělali jsme však – a dále děláme – celou řadu opatření, které už dnes přinášejí efekt,“ tvrdí Brabec. Podle něj běží projekt kotlíkových dotací na Ostravsku velmi dobře a už teď jsou tisíce vyhodnocených žádostí o výměnu starých kotlů.

Ministr ve vysílání upozorňoval, že se na znečištění ovzduší na Ostravsku podílí více faktorů: Důraz proto nemůže být kladen jen na velké znečišťovatele, protože ti se na tom podílejí stále menší měrou. Podle Brabce jsou tlačeni jak evropskou, tak českou legislativou a ta se stále zpřísňuje. „V uplynulých letech tam “natekly„ miliardy a významně snížily emise,“ dodal Brabec. 

Kde prý ale desítky let žádné zpřísnění nestalo, jsou právě domácí kotle: Podle ČHMÚ se přitom právě domácnosti podílejí u prachových mikročástic na znečištění více než 50 %. 

54 minut
Richard Brabec hostem páteční Devadesátky ČT24
Zdroj: ČT24

Velký rozdíl je také v jednotlivých typech kotlů: Zatímco starý neekologický kotel vyprodukuje za rok 100 kg prachu, tak nový ekologický kotel v V. třídě vyprodukuje méně než 5 kg. Právě to je důvod, proč se spustil program kotlíkových dotací na výměnu starých neekologických kotlů. „Odhaduje se, že na Ostravsku topí až 30 tisíc lidí v kotlích na pevná paliva I. a II. třídy, tedy těch nejméně ekologických,“ kritizoval Brabec. 

Ten byl ve čtvrtek na návštěvě v Moravskoslezském kraji a téma ovzduší bylo jednou z priorit. S hejtmanem i ostravským primátorem řešili i další kotlíkové dotace. „Naší ambicí je termín do 31. března 2017, což je o rok dříve, než bylo původně plánováno. Také to znamená, že kraje by mohly výzvy pro občany vypsat ještě před letními prázdninami,“ píše ministerstvo v tiskové zprávě.

obrázek
Zdroj: ČT24

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) pak ve vysílání Devadesátky upozorňoval, že má sice město velmi malé kompetence ve vztahu k velkým znečišťovatelům, ale připojilo se ke kotlíkovým dotacím: „Letos dalo město Ostrava z rozpočtu 10 % na to, aby si Ostravané mohli pořídit nový ekologický kotel. Jsem rád, že mezi téměř 4 tisíci žádostí o kotel je 400 z Ostravy, což představuje ročně o zhruba 400 tun prachu v ovzduší méně,“ uvedl primátor.  

Stát poskytne tři miliardy korun, tedy stejně jako v první vlně výzev. „Stávající objem v první výzvě pro Moravskoslezský kraj byl 470 milionů korun a troufnu si říct, do té další výzvy že určitě nebude nižší,“ řekl ministr.

Další zákon, který má zlepšit ovzduší na Ostravsku, umožní úředníkům vstupovat do domácností při podezření, že se topí nevhodným materiálem. Norma také upravuje pravidla pro vyhlašování a ukončování smogových situací a regulací. Do zákona se také dostaly imisní limity pro určité částice polétavého prachu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 3 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 3 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 3 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
13:34Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 5 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 14 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 15 hhodinami
Načítání...