Skenování otisků, duhovky, obličeje - biometrie proniká i do mobilů

Praha – Nadnárodní společnost zaměřená na platební karty spustila v ČR první biometrickou platební aplikaci pro mobilní telefony. Nově tak půjde potvrdit platbu z mobilního telefonu přiložením prstu místo zadávání šestimístného kódu PIN. Nezbytnou podmínkou je samozřejmě telefon, který disponuje čtečkou otisků prstů. Biometrie jako způsob identifikace se vzhledem k metrické unikátnosti rozmáhá, otisky prstů se třeba v ČR odebírají už 6 let do cestovních pasů. K přesné identifikaci osob se využívá i ověřování pomocí struktury oční duhovky či sítnice.

Biometrická data představují jeden z nejmodernějších a velmi bezpečných způsobů ověřování, a to především kvůli jejich jedinečnosti. Banky je využívají stále častěji, stejně tak i pojišťovny. Proti identifikaci prostřednictvím biometrických dat mluví zcela jasně vysoké náklady potřebné pro technologie, které snímání zajišťují. Náklady rostou i s nutností vysokého zabezpečení databáze s daty.

Pozitiva však v otázce biometrických dat převažují, a i proto se od verifikace pomocí klasických otisků prstů postupně přechází i k využívání dalších metod. Doklady s biometrickými prvky otevírají brány do ČR třeba na Letišti Václava Havla v Praze. Pro vyšší bezpečnost biometrii využívá jaderná elektrárna v Temelíně, když musí každý při vstupu projít kontrolou tvaru ruky. Ale tyto prvky pronikají i do běžnějších institucí, třeba studenti pražského gymnázia Botičská si otiskem svého prstu otevírají dveře.

Biometrické metody
Zdroj: ČT24

Běžný způsob ověřování identity představují biometrické pasy v půlmiliardové Evropské unii. Evropská komise ale hodlá postoupit o něco dál, když navrhuje, aby cestovatelé z ciziny (jen za rok 2014 jich bylo 200 milionů) museli odevzdat své otisky prstů a byla jim elektronicky sejmuta podoba obličeje a oční duhovky. Pilotní projekt už v současnosti běží. Brusel si od toho slibuje zatraktivnění EU a přilákání milionů nových návštěvníků. Kritici se však obávají narušení práva na soukromí a masového ukládání soukromých dat.

Nic není stoprocentní

Ani poslední technologické možnosti ale nezaručují úplnou neprolomitelnost. Policisté za poslední tři roky odhalili přes stovku falšovaných pasů, do nichž padělatelé zkoušejí natisknout údaje cizinců. „Na Blízkém východě, případně v Africe se za tyto doklady platí až sedm tisíc dolarů,“ řekl pro ČT vedoucí oddělení dokladů cizinecké policie Hubert Lang. Padělkům v patách by mělo být Národní centrum pro kontrolu dokladů - jeho vznik projedná v březnu bezpečnostní rada státu.

Nahrávám video

Využití biometrického způsobu snímaní:

  • Otisky prstů – nejpopulárnější metoda verifikace osob se v oblasti biometrického ověřování řadí mezi ty méně nákladné. Každý prst obsahuje 30 až 50 unikátních znaků, které se v průběhu života nemění a pomocí kterých lze osoby identifikovat. V současnosti se ověřování pomocí otisku prstů používá i na mobilních telefonech, v plánu je dokonce zavedení otisků prstů místo PINu k platebním kartám.
  • Oční sítnice – infračervený paprsek sejme ze vzdálenosti zhruba 2 centimetry strukturu sítnice, která je kvůli přítomným žilkám vysoce specifická pro každého člověka. Právě pro někoho nepříjemné snímání velmi zblízka je jedním z důvodů, proč je tato verifikace v globální praxi obtížně použitelná. Stejně jako otisky prstů se struktura sítnice v průběhu života nemění. Identifikace pomocí oční sítnice se používá nejčastěji u vysoce bezpečných kontrolních systémů, třeba v jaderných reaktorech.
  • Oční duhovka – metoda verifikace osob s jednou z nejvyšších pravděpodobností přesného určení; zároveň ale také s velmi vysokými náklady. V duhovce je uloženo zhruba 260 identifikačních znaků a přesnost identifikace se uvádí v poměru 1 ku 6 milionům (například u verifikace otisků prstů je to cca 1 ku 1 milionu). Je nemožné jakýmkoliv způsobem duhovku upravit a přelstít tak identifikační systém.
  • Obličej – méně přesná metoda, jejíž přesnost lze zvýšit například pomocí využití termografie – analýzy teploty snímaného člověka. Využívá se určení několika bodů v obličeji, které se při ověřování spojí a vytvoří tak vzorek obličeje pro porovnání s databází. Mezi body, které se využívají, jsou třeba horizontální koutky rtů, špička nosu, přechod nosu do čela nebo vnitřní a vnější koutky očí.
  • Geometrie ruky – sporadicky využívaná forma se pro nižší míru přesnosti využívá v menších databázích. Jednotlivými faktory, kterými se ruce lidí rozlišují, jsou například délka a šířka prstů či tvar a velikost dlaně.
  • DNA – hlavně díky kriminálním seriálům dobře známé ověřování totožnosti, které se však kvůli své vysoké ceně příliš komerčně nevyužívá. DNA se získává z krve, slin nebo jiných tělesných tekutin, porovnává se se vzorky v databázi a najde-li shodu, systém vygeneruje výsledek s velmi vysokou přesností.
  • Dynamika stisku kláves – velmi málo rozšířená metoda, při které se zkoumá tlak a rychlost psaní na klávesnici pomocí opisování vzorového textu. Zkoumaným faktorem je i délka stisku jednotlivých kláves. Cenově je tato metoda dostupná, její přesnost však není vysoká a navíc ještě klesá s případným zraněním ruky.
  • Charakteristika hlasu – pro identifikaci osob se vytvoří tzv. hlasový otisk, který se uloží do databáze a následně se používá pro porovnání. Co se přesnosti týče, je tato metoda nesrovnatelná s klasickým ověřováním pomocí otisků prstů. Na identifikaci hlasu mají totiž vliv ruchy okolí i psychický a fyzický stav testovaného, který dokáže podobu hlasu výrazně změnit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Do Čech dorazily první bouřky, výstraha platí i pro neděli

Jihozápad Čech odpoledne zasáhly v sobotu první bouřky. Výstraha meteorologů pro Čechy a část Moravy platí pro oba víkendové dny. Doprovázet bouřky může krupobití, přívalový déšť i vítr o rychlosti přes 70 kilometrů za hodinu, vyplývá z výstrahy. V deštích může hlavně v neděli místy spadnout až třicet milimetrů srážek, tedy třicet litrů na metr čtvereční. V důsledku silného větru vyjížděli v sobotu odpoledne hasiči na západě Čech k téměř 20 technickým zásahům, zejména k odstranění stromů. Padající strom na Domažlicku zranil ženu.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Předsedou KSČM se stal Roun, porazil Krajču a vystřídal Konečnou

Novým předsedou KSČM se stal dosavadní stranický mluvčí Roman Roun. Na uzavřeném sjezdu v pražském Top Hotelu podle informací ČTK porazil v sobotu ve druhém volebním kole místopředsedu komunistické strany Milana Krajču. Roun vystřídal v čele KSČM europoslankyni Kateřinu Konečnou. Roun ČTK řekl, že získal 94 delegátských hlasů, Krajča jich obdržel 82.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Úhrady za zdravotní péči mají vzrůst, podmínkou je dalších 25 miliard od státu

Téměř 610 miliard by v příštím roce mohlo být potřeba na zdravotní péči. Počítá s tím i výsledek hlavní části dohodovacího řízení mezi pojišťovnami, nemocnicemi a dalšími poskytovateli péče. Většina jejich zástupců se dohodla na růstu úhrad o dvě až čtyři procenta. Má to ale podmínku – 25 miliard, o které by se státu zvýšily platby za pojištěnce. Ministerstvo financí ale o tomto kroku ještě nerozhodlo.
před 4 hhodinami

Mediálním zákonem od Klempíře už se vláda zabývat nebude, změní současný, řekl ČT Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) ČT řekl, že vláda už se mediálním zákonem předloženým ministrem kultury Otou Klempířem (za Motoristy) kvůli čtyřem stovkám připomínek zabývat nebude. K tomu, abychom převedli financování veřejnoprávních médií pod státní rozpočet, využijeme změnu současného zákona, dodal předseda vlády. Babiš rovněž nevyloučil, že by prezident Petr Pavel nakonec mohl letět na červencový summit NATO do Ankary. Vláda o věci rozhodne 8. června.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Do Jablonného se vrátila lebka svaté Zdislavy, veřejnost ji viděla naposledy

Do baziliky v Jablonném v Podještědí se při Zdislavské pouti v sobotu vrátila nedávno ukradená lebka svaté Zdislavy. Jejímu předání zástupcům církve přihlížela zaplněná bazilika. Na hlavní bohoslužbu dorazilo několik set lidí včetně policistů, kteří se o nalezení cenné relikvie zasloužili. Přítomní stáli i v uličkách.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nejdřív nevěřili, že ji vyprostí. Experti popsali záchranu relikvie z betonu

Přes šestnáct hodin trvalo restaurátorům Blance Valchářové a Michalu Velíškovi lebku svaté Zdislavy vyprostit z betonu, do kterého ji zalil zloděj. Relikvii ukradl z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku v úterý 12. května večer a chtěl ji pohřbít do řeky. V tom mu zabránil rychlý zásah policie. Očištěnou a zrestaurovanou lebku v sobotu restaurátoři předali arcibiskupovi Stanislavu Přibylovi při hlavní mši na Zdislavské pouti v Jablonném.
před 8 hhodinami

VideoPolitické spektrum: HOP Hydra, JIHOČEŠI 2012, JaSaN

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 30. května přijali Libor Maleček (Hnutí občanů a podnikatelů – HOP Hydra), Radek Pileček (JIHOČEŠI 2012), Vladimír Štěpán (Jasný Signál Nezávislých – JaSaN). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 9 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů debatovali o zablokování sněmovny

Sněmovna v pátek nedokončila žádný z plánovaných bodů. Opozice jednání protahovala dlouhými projevy. Na žádost ANO pak komora odložila i projednávání novely stavebního zákona. Podle Marka Bendy (ODS) bude opozice blokovat sněmovnu tak dlouho, dokud koalice nesplní předchozí dohody. Poslankyně Zuzana Ožanová (ANO) v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským uvedla, že obstrukční praktiky považuje za součást demokracie, ale domnívá se, že bude možné dosáhnout domluvy. Podle poslance Michala Zuny (TOP 09) již některým zástupcům opozice „přetekla trpělivost“, je dle něj na vládní koalici, aby sněmovnu odblokovala. Poslankyně Lenka Martínková Španihelová (Piráti) vidí problém mimo jiné v tom, že opozice podle ní nemá dostatek prostoru v interpelacích. „Ukazuje se, jak je nezbytné a důležité, aby se změnil jednací řád, protože tam jsou ty brzdy, které zpomalují jednání,“ míní poslankyně Renata Vesecká (za Motoristy).
před 10 hhodinami
Načítání...