Šest beden slepých nábojů i byt u Karlova mostu. Po zemřelých bez dědice stát získal majetek za 218 milionů korun

Majetek skoro za 220 milionů korun připadl loni státu z takzvaných odúmrtí – tedy po lidech, kteří po sobě nezanechali žádného dědice. České televizi to sdělil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Nejčastěji stát dědí nemovitosti nebo cenné papíry. V pozůstalosti se ale můžou objevit i různé zvláštnosti – vedle bytu u Karlova mostu stát „zdědil“ třeba šest beden slepých nábojů nebo knihy brněnského rabína.

„Za loňský rok státu z odúmrtí připadlo celkem 11 299 položek movitého i nemovitého majetku v celkové hodnotě 217,9 milionu korun,“ vyčíslil mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. Případů, kdy po sobě zemřelí nezanechali dědice a majetek tak připadl státu, bylo za minulý rok téměř 1300. Přestože jich bylo méně než v roce 2017, stát dědil téměř o 46 milionů více. 

„Loni na podzim získal úřad prázdný byt v měšťanském domě U Bílé boty poblíž Karlova mostu,“ uvedl Ležatka s tím, že ve výčtu cenností by se dalo pokračovat – podobně státu loni připadla historická usedlost v Černošicích za devět milionů korun. Zemřelá po sobě nezanechala žádnou závěť, dědice ani příbuzné, a majetek tak opět získal stát.

Nejsou to ale jen milionové cennosti, které se státu každoročně dostanou do rukou. Odúmrť tvoří z velké části nejrůznější předměty, a to od obrazů, knih až po zcela běžné věci denní potřeby. 

Podle Ležatky úředníci ročně přebírají i řadu zvláštností – loni mezi nimi bylo i šest beden slepých nábojů. „Po nálezu je odborně zajistil pyrotechnik, který je následně převezl do chráněného muničního skladu,“ dodal mluvčí.

Notáři nejdříve musí zkontrolovat, jestli přece jen není dědic

Stát může získat zanechaný majetek jen tehdy, když zesnulý nesepsal závěť, nemá dědice nebo se ho všichni příbuzní zřeknou. Předtím, než majetek připadne státu, o něm navíc rozhodují notáři. Ti mají za úkol z evidencí a matrik vyhledat potenciální dědice. Teprve pokud jsou neúspěšní, můžou věci připadnout státu. To může trvat dva měsíce, ale i několik let.

„Záleží na tom, kolik máme informací. Postup je rychlý, pokud se nám s pomocí úřadů podaří projít všechny dědické skupiny a ověřit, že po sobě pozůstalý nezanechal žádné příbuzné,“ uvedl brněnský notář Zdeněk Ryšánek. Zároveň ale zdůraznil, že kvůli velkému okruhu možných dědiců bývá hledání zpravidla zdlouhavé.

Majetek, který stát z odúmrtí získá, musí nejprve nabídnout svým institucím – obrazy tak jdou do galerií, staré mince třeba do mincoven. Pokud ani instituce neprojeví o věci zájem, jdou věci do veřejné dražby. Právě takový osud čeká již zmíněný byt u Karlova mostu.

„Vzhledem k tomu, že je dům U Bílé boty, ve kterém se byt nachází, na seznamu nemovitých kulturních památek, čeká se na schválení ministerstva kultury,“ upřesnil Andrej Bančanský z ÚZSVM.

Další loni nabyté cennosti – například knihy po brněnském rabínovi Richardu Federovi – si majitele naopak našly prakticky okamžitě: „Veškerá práva jsme převedli Státnímu fondu kultury,“ uzavřel Bančanský.

Stát má i výdaje – kvůli likvidaci i pohřbům

Vedle příjmů jsou s odúmrtí spojeny i vysoké výdaje. Věci totiž často nejsou v dobrém stavu a stát je musí likvidovat. „Jedná se například o potraviny, množství časopisů a novin nebo staré oblečení,“ vysvětlil Ležatka a dodal, že z loňských věcí úřady právě kvůli špatnému stavu zlikvidovaly bezmála polovinu.

Náklady státu vznikají i dalšími způsoby – zesnulému musí zaplatit například důstojný pohřeb, výdaje za pobyt v nemocnici nebo vyrovnat případné dluhy. Ty bývají podle mluvčího úřadu jedním z nejčastějších důvodů, proč nakonec dědictví připadne státu.

„Hospodaření s majetkem z odúmrtí je v posledních letech stále složitější. Neustále přibývá případů, kdy je pozůstalost předlužená a dědici se nenajdou nebo dědictví odmítají,“ uzavřel Ležatka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 7 hhodinami

MotoGP čelilo náporu fanoušků. Kolony se tvořily i při odjezdu

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala, stála i D1 a problém byl i s parkováním. V okolí okruhu parkovalo podle policie téměř devět tisíc vozidel a návštěvnost tak výrazně překonala páteční čísla. Dopravní komplikace doprovázely i odjezd a policisté je čekají i v neděli, a proto vyzývají návštěvníky, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív nebo využili MHD. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 13 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 18 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
před 19 hhodinami

Málo ryb v moři nebo spláchnuté brýle. Cestovní kanceláře řeší kuriózní stížnosti na zájezdy

Spláchnuté sluneční brýle, málo ryb v moři nebo černoši na pláži v Africe. České cestovní kanceláře už obdržely první reklamace letních dovolených. Jak ale upozorňuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), dvě třetiny stížností jsou neoprávněných. Mezi nimi jsou i ty kuriózní. Cestovní kanceláře upozorňují, že problémy by měli lidé řešit už na místě během dovolené.
před 21 hhodinami

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
před 21 hhodinami

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025
Načítání...