Šéf kriminálky Pospíšek byl na vlastní žádost propuštěn

Ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek požádal o propuštění ze služebního poměru. Stalo se tak v důsledku vyšetřování údajné korupční kauzy v Olomouckém kraji. Ze stejného důvodu požádal o přeložení k jinému útvaru náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach. Oběma žádostem prý bylo vyhověno. Na tiskové konferenci to nepřímo sdělil náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.

Laube na tiskové konferenci žádná konkrétní jména nezmínil. Podle dostupných informací se ale jedná právě o šéfa kriminálky Pospíška a náměstka protikorupční policie Jacha. V případě Pospíška Laube pouze řekl, že o propuštění požádal policista, který spadá do jeho kompetencí. „Na základě zvážení všech okolností jsem jeho žádosti vyhověl,“ uvedl Laube. Stejně hovořil i o přeložení Jacha.

O obou vysoce postavených policistech média v minulých dnech informovala, že se o ně zajímali detektivové v rámci olomoucké kauzy, která se týká údajné korupce, ovlivňování některých kauz a úniků informací ze spisů. Podle detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu to negativně ovlivňovalo vyšetřování některých případů.

O personálních změnách na vysokých policejních postech byl informován i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Nelze vyloučit, že to má souvislost se zásahem v Olomouci, pan Pospíšek byl médii zmiňován. Rozhodl se takto po debatě na policejním prezidiu a já to vítám,“ reagoval Chovanec.

Přeložení Jacha později potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Podle něj se rozhodl změnit útvar, aby zachoval dobré jméno protikorupční policie, jelikož jej média dávají do souvislosti s kauzou.

obrázek
Zdroj: ČT24

Milan Pospíšek byl šéfem oddělení tzv. obecné kriminality poslední tři roky. Předtím byl šéfem policie i kriminalistů na Šumpersku, řadu let působil na oddělení hospodářské kriminality. Jiří Jach v minulosti pracoval jako vyšetřovatel hospodářské kriminality v Ostravě. Od roku 2004 působil jako vedoucí ostravské expozitury Útvaru odhalování nelegálních výnosů a daňové kriminality. Na Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality pracuje od roku 2007. V roce 2011 se stal vedoucím expozitury v Ostravě.

Vazebně stíhaní policisté zatím zůstávají ve službě

V kauze byl obviněn náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj, vlivný podnikatel a blízký přítel Ivana Langra Ivan Kyselý a krajský hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. Hrozí jim až deset let vězení.

Obvinění policisté podle Laubeho zatím nebudou postaveni mimo službu, protože jsou ve vazbě. „Vzhledem k tomu, že jsou stíháni vazebně, jsou další opatření podle zákona o služebním poměru neadekvátní,“ řekl Laube. Jejich postavení mimo službu se podle něj dá očekávat, až budou z vazby propuštěni.

Vedení olomoucké krajské policie kauzu zatím nekomentovalo. „V současné době čekáme na doručení sdělení obvinění,“ uvedl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Vedení Policie ČR bude samozřejmě dál tuto situaci monitorovat, a to ve spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu a Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci. Lze důvodně předpokládat, že vedení policie přijme další organizační a personální opatření.
Zdeněk Laube
náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Blažek: Nic nesvědčí o tom, že by darované bitcoiny pocházely z trestné činnosti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se na čtvrtečním brífinku vyjádřil ke zjištěním Deníku N, který přišel s informací, že úřad získal darem bitcoiny od muže odsouzeného za obchod s drogami. Kryptoměnu resort následně vydražil za bezmála miliardu korun. Blažek uvedl, že nic nesvědčí o tom, že by tyto prostředky pocházely z trestné činnosti, nyní dle něj budou použity například na pomoc obětem trestných činů nebo v oblasti boje s kyberkriminalitou.
13:00Aktualizovánopřed 16 mminutami

Nejoblíbenějšími dětskými jmény jsou znovu Jakub a Eliška

Nejpopulárnější jména pro děti narozené v roce 2024 byla znovu Jakub a Eliška, první pozici v oblíbenosti si udržují už po více než dekádu. Jakub je nejoblíbenějším chlapeckým jménem od roku 2011, Eliška tím dívčím od roku 2012. Pořadí u chlapců se nezměnilo ani na dalších čtyřech místech, u dívek došlo ke změně na třetí pozici, když Annu vystřídala Sofie, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
před 40 mminutami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
11:10Aktualizovánopřed 1 hhodinou

ŽivěPoslanci projednají zpřísnění migračních pravidel

Sněmovna má na čtvrtečním programu jednání, který již schválila, koaliční novelu se zpřísněním azylových a migračních pravidel. Na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládního tábora by měli poslanci posoudit ve druhém čtení mimo jiné i zákaz prodeje zábavní pyrotechniky na tržištích a ve stáncích.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ředitelem ČT chce být 21 lidí, mezi nimi právník Rozehnal či exposlanec Frankl

Do výběrového řízení na generálního ředitele České televize (ČT) se přihlásilo 21 zájemců. Jsou mezi nimi lidé z mediální sféry, manažeři či podnikatelé. Konečný počet uchazečů se ale ještě může změnit, některé přihlášky totiž vykazují nedostatky. Vyplývá to z informací, které dnes Rada ČT zveřejnila na webu. Tendr vypsala poté, co na začátku května odvolala po roce a půl ve funkci Jana Součka. Kromě jmen, která se už v minulých dnech objevila v médiích, je na seznamu kandidátů například bývalý člen představenstva společnosti CETIN a někdejší poslanec Michal Frankl, bývalý místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Hynek Brom, který letos krátce vedl Součkovu kancelář, mediální právník Aleš Rozehnal a účastníci minulé volby, architekt Ondřej Vrbík a živnostník Ondřej Cón.
10:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 2 hhodinami

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 7 hhodinami

Normalizační prezident Husák zažil pád režimu, který sám pomáhal budovat

V roce 1975 skončil ve funkci československého prezidenta Ludvík Svoboda. Dne 29. května ho nahradil Gustáv Husák, který už v šestnácti letech vstoupil do Svazu komunistické mládeže a významně se podílel na únorovém převratu v roce 1948, aby byl následně komunistickým režimem odsouzen a vězněn. I díky názorovým obratům po událostech v roce 1968 se ale vrátil na politický vrchol a přesně před padesáti lety se stal osmým československým prezidentem.
před 7 hhodinami
Načítání...