Sandra chce z Austrálie zpátky za matkou

Praha – Z dříve ještě slabé čtrnáctileté holčičky Sandry se stala oduševnělá dívka. Její otec ji drží i přes rozhodnutí soudu v Austrálii, ona se ale chce vrátit za matkou do Prahy. Sama proto píše na sociálku, ombudsmanovi, magistrátu, do školy, lékařce i novinám. Její boj začal na začátku letošního roku, kdy odjela na soudem nařízenou návštěvu do australského Sydney za svým otcem a jeho matkou. Její otec ale zrovna v té době uspěl u odvolacího soudu, který bleskově rozhodl o tom, že tehdy třináctiletá Sandra zůstane v Austrálii ne na měsíc, ale už napořád. O případu informovalo Právo.

"Já už jsem ztratila naději. A říkala jsem si, že když tam bude šťastná, tak nebudu ani nic podnikat. Ale pak mě samotnou překvapilo, jak začala sama bojovat. Psala své lékařce, do školy, i ředitelce, která se už podruhé pokouší u soudu uspět s žádostí o nové prozkoumání poměrů, řekla matka Sandry Nora Chvojková. Úřad, který by ji měl chránit, ale na její dopisy zareagoval jinak, než si Sandra představovala. Kontaktoval totiž rovnou otce. Na pochybení sociálních pracovnic v případu Sandry již upozornilo i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Sandra měla být od úterý v Praze

V úterý 14. června měla Sandra přiletět za matkou do Prahy na soudem nařízenou návštěvu, ale otec jí v tom zabránil. „Otec Sandry žádal o zrušení návštěvy, ale obvodní soud pro Prahu 2 to zamítl. Přesto nepřiletěla a on se odvolal k městskému soudu, který už v zimě po třicetiminutovém stání, aniž by přihlédl k posudkům lékařů, školy, dokonce je odmítl založit do spisu, rozhodl v jeho prospěch. Takže se bojím, že to tak dopadne znovu,“ tvrdí matka Sandry.

Možná dojde k novému soudu. Toto očekávání ale podle Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí není zcela reálné.