ŘSD testuje dynamické váhy. Přetížené kamiony umí odhalit ve velkém

Praha – Ředitelství silnic a dálnic testuje nový způsob odhalování přetížených kamionů. Tzv. dynamické váhy během několika vteřin zkontrolují auto a řidič kvůli tomu ani nemusí zastavovat. Jeden přetížený kamion poškodí silnici stejně, jako když po ní projede dvacet tisíc osobních vozů.

ŘSD testuje nový systém vážení kamionů (zdroj: ČT24)

Až dosud museli celníci zvážit desítky aut, než našli jeden přetížený kamion. Taková forma kontroly je časově náročná a málo účinná. Mělo by se to ale změnit – nová technologie kombinující kamery na mýtných branách a speciální čidla v silnici totiž zkontroluje váhu všech aut, která pod mýtnými branami projedou. Přetížený vůz tak okamžitě odhalí.

„Mýtná brána by mohla okamžitě do vozidel celníků ohlásit: 'Pozor, jede vám tam kamion, který je výrazně přetížen a který nám tady ničí komunikace,'“ vysvětluje ředitel odboru elektronického mýta ŘSD Václav Nestrašil.

Za osm měsíců pilotního provozu na jedné z mýtných bran nedaleko Brna projelo dynamickou kontrolou přes 400 tisíc kamionů. Na pokutách za přetížené nápravy by díky tomu ŘSD vybralo 24 milionů. Pro srovnání – pořízení jedné dynamické váhy vyjde zhruba na pět milionů korun. „Vyhodnotili jsme statistiky provozu té vysokorychlostní váhy. A vyšlo nám, že v horizontu čtvrt roku by se ty náklady vrátily,“ dodává Nestrašil.

Právě zavedení dynamických vah, díky kterým bude možné udělovat pokuty mnohem častěji, by mohlo dopravce přinutit, aby auta nepřetěžovali. Škody, jež tím způsobí, rozhodně nejsou zanedbatelné – za opravu vyježděných kolejí a výtluků stát zaplatí asi půl miliardy ročně.

„Co se týče zavedení po technické stránce, já to vidím na tři až čtyři měsíce. Ale musí tomu předejít politické rozhodnutí o zavedení těchto vah,“ říká Karel Feix, generální ředitel firmy Kapsch, která tuzemský mýtný systém provozuje. Jinými slovy – se zavedením dynamických vah musí souhlasit ministerstvo dopravy. Nově už o tom bude rozhodovat ministr Antonín Prachař (ANO), který do čela resortu nastoupil koncem ledna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Až dvě třetiny potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách

Až pětašedesát procent potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách. I když se chuť utrácet zákazníkům pomalu vrací, u řady věcí stále ceny pečlivě sledují. Ne všechny nabídky jsou ale skutečně výhodné. Špatný výpočet akční ceny je jedním z nejčastějších pochybení při kontrolách.
před 4 hhodinami

Kala: NKÚ s kontrolou vynakládání peněz na digitalizaci stavebního řízení počká

Nejvyšší kontrolní úřad se zatím nebude zabývat vynakládáním prostředků ministerstva pro místní rozvoj na digitalizaci stavebního řízení. Jeho prezident Miloslav Kala to řekl v Otázkách Václava Moravce. Avizováno je podle něj šetření Evropské komise, forenzní audit nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) a je také podáno několik trestních oznámení. NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat.
před 9 hhodinami

Rozpočet 2025 bude nutné dle opozice předělat. Není to reálné, podotkl Jurečka

Opozice považuje rozpočet na letošní rok za nerealisticky sestavený a míní, že ho bude nutné předělat. Vláda podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale nebude muset zákon o státním rozpočtu měnit. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Kabinet letos počítá se schodkem 241 miliard, zhruba o třicet miliard nižším než byl loňský deficit.
před 10 hhodinami

Policie vyšetřuje nehodu u Horního Dvořiště jako usmrcení z nedbalosti

Policie vyšetřuje sobotní nehodu vojenského historického vozidla u Horního Dvořiště, při které zemřeli dva lidé a osm se zranilo, pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti. Podle serveru Novinky.cz bude obviněn zřejmě řidič, který nezvládl vjezd na mostek s devítitunovým vozidlem.
před 11 hhodinami

Zemřela bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová

Ve věku 76 let zemřela významná osobnost českého práva a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Informoval o tom Ústavní soud. Její osobnost i přínos pro české právo ocenili ve vyjádření mimo jiné prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala (ODS), předseda Soudcovské unie Libor Vávra či předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Karel Šimka.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Komunitní financování už pomohlo vydat stovky knih

Přibývá knih, jejichž vydání spisovatelé financují prostřednictvím veřejné sbírky. Potvrzují to data, která ČT získala od crowdfundingových platforem jako Donio, Hithit nebo Startovač, ale také z Národní knihovny. Komunitní financování využívají hlavně začínající autoři. Umožňuje jim to nejen pokrýt náklady na vydání knihy, ale i navázat přímý kontakt s budoucími čtenáři.
před 15 hhodinami

Univerzity udělily už stovky mikrocertifikátů

Univerzity v Česku udělily během posledního půlroku už více než sedm set mikrocertifikátů. Získají je absolventi krátkodobých specializovaných kurzů. Studentům i lidem z praxe dokládají jejich odborné znalosti a dovednosti. Zájemci si mohou vybrat z kurzů, jako jsou Plasty a technologie pro společnost v 21. století či Aplikovaná umělá inteligence pro technické inovace. Cena za jeden mikrocertifikát se může vyšplhat až k desítkám tisíc korun.
před 16 hhodinami

Kontejnery na papír jsou plné použitých krabic z e-shopů

Použitých krabic v modrých kontejnerech rychle přibývá. Je to především kvůli oblibě lidí nakupovat v e-shopech. Snížit množství obalů mají od příštího roku nová unijní pravidla.
před 18 hhodinami
Načítání...