Říman: S VV se musí počítat, odchodem by si samy uškodily

Praha – Čím více se množí pravidelná večerní jednání koaličních stran a stupňují požadavky Věcí veřejných, tím méně je pravděpodobný pád vlády s výraznou většinou ve sněmovně. Ve středu se vyjednávači všech tří vládních stran shodli na většině dodatků koaliční smlouvy, se kterými dorazila nejmenší vládní strana, a podle šéfa premiérových poradců Martina Římana (ODS) závisí budoucí úspěch VV právě na setrvání ve stávající vládě. Pokud jsou rozumní, tak neodejdou, uvedl mimo jiné Říman během odpovídání na divácké dotazy v pořadu Hyde Park ČT24.

Právě uvnitř ODS před časem vystoupila skupina v čele s expředsedou poslaneckého klubu ODS Petrem Tluchořem, která premiéra vyzvala k jednání o menšinové koalici bez Věcí veřejných. Koalice však zatím preferuje stávající silné složení. „Z hlediska fungování vlády to jednání s VV musíme brát vážně, vždyť je to vládní strana, díky které má vláda nadpoloviční většinu v Parlamentu. Pokud jsou rozumní, tak neodejdou, co jim zbývá, jestli chtějí být stranou nikoliv na jedno volební období,“ uvedl hlavní Nečasův poradce.

Věci veřejné se v současnosti potýkají se značným poklesem podpory veřejnosti, která je v současnosti na 2,5 procenta. Právě setrvání ve vládě a čas však mohou podle Římana nejmenší koaliční straně prospět. „Volební období trvá ještě tři roky, to je dlouhá doba. Když se strana bude chovat rozumně a bude vládě v jejích krocích pomáhat, tak se to může otočit a na problémy ze začátku se může při dalších volbách zapomenout. Tu šanci určitě mají… chce to změnu stylu,“ dodal.

Hyde Park ČT24 (zdroj: ČT24)

Během uplynulých týdnů VV několikrát zahrozily, že z vlády zejména kvůli změnám na ministerských postech uvažují o vystoupení z koalice. V takovém případě by zbylé vládní strany mohly počítat s nejistou podporou pouze při sněmovním hlasování o určitých zákonech. „Tuto situaci jsme si zažili v minulém volebním období na sté stovkové hraně, kdy složitě vyjednáváte ten 101., 102. hlas nad každým paragrafem,“ vzpomíná někdejší ministr průmyslu a obchodu ve vládě Mirka Topolánka.

Jako současný předseda dozorčí rady ČEZu Říman odpovídal také na kritiku zástupců nevládní organizace Ekologický právní servis (EPS), která kritizuje předražené investice do rekonstrukce severočeských elektráren. Podle EPS tak ČEZ mohl na zakázkách ušetřit až 40 miliard. Kdyby se ČEZu podařilo snížit náklady na průměrnou cenu podle OECD, tak by z těch 100 miliard ušetřil 30. Kdyby v případě elektrárny v Prunéřova použil účinnější technologie, za 25 let by bylo ušetřeno dalších 10 miliard, uvedl zástupce organizace Jiří Boudal s tím, že dozorčí rada se k výzvám dosud nevyjádřila.

Podle Římana se však ČEZ opírá o jiné údaje i svolení ze strany státních úřadů. „Zabýváme se tím kontinuálně. Co se týče těch čísel, tak my máme trochu jiná. Co se týče možnosti použít jinou technologii, tak existují jiné argumenty, proč byla použita ta stávající. Jde o to, co je z dlouhodobého hlediska ekonomicky výhodné. Souvisí to se zásobami uhlí a jinými argumenty. ČEZ jako investor má navíc na tyto technologie povolení řady orgánů včetně ministerstva životního prostředí. Nelze měnit program, který se tady připravoval dlouhá léta,“ reagoval šéf dozorčí rady.

„Čtu, třídím a diskutuji, neradím“

Říman v Hyde Parku také blíže seznámil diváky se svou rolí šéfa poradců premiéra. Podle jeho slov jde spíše o pečlivou úřednickou práci nad mnoha podklady a jejich vyhodnocování. „To slovo poradce je trochu zavádějící, spíše jde o třídění informací. Nečas je dostatečně zkušený politik na to, aby věděl, co chce a jak to chce udělat. Ale musí absolvovat neuvěřitelné množství informací z ministerstev, Parlamentu nebo se připravovat na jednání s tripartitou, atd., které není schopen jeden člověk sám přečíst a utřídit, poté se spolu o tom bavíme, tedy spíše píšeme,“ popsal Říman.

S premiérem prý málokdy řeší zásadní rozdíly v názorech. „Za dvacet let, co se známe, premiér dospěl k tomu, že naše názory na většinu věcí jsou velmi blízké. Je to spíše diskuze,“ dodal s úsměvem. Také diskuzi s diváky prostřednictvím Hydeparku prý premiérovi doporučí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 hhodinami

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Novela prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny prošla Senátem

Senát se neshodl na zrušení žádné ze sporných úprav novely prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Normu tak prezident Pavel dostane k podpisu jako přijatou. Senátoři navrhovali zrušit doplňky o občanství nebo o činnosti pro cizí moc. Horní komora již kývla na novelu, dle které stát bude moci kvůli své obraně získat soukromé pozemky pod vojenskými objekty.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

ÚS: Právnické osoby mohou žádat zadostiučinění za zásah do dobré pověsti

Právnické osoby, tedy spolky či firmy, se mohou domáhat zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou zásahem do dobré pověsti. Ústavní soud (ÚS) nově vyložil občanský zákoník. Postavil se proti interpretaci Nejvyššího soudu. Důvod ke zrušení sporných ustanovení však ÚS nenašel, nedostatky právní úpravy lze překlenout výkladem za použití analogie s právní úpravou ochrany proti nekalé soutěži.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V jihlavské nemocnici zemřeli v souvislosti s chřipkou dva pacienti, nakazili se od návštěv

Od začátku roku se v Nemocnici Jihlava nakazilo chřipkou pětadvacet lidí, dva pacienti v souvislosti s tím zemřeli. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové se nakazili od návštěv, proto je nemocnice na všech lůžkových odděleních zakázala. Nejhorší situace, co se týče počtu akutních respiračních infekcí, je podle hygieniků na jihu Moravy, nejlépe je na tom Praha.
před 17 hhodinami

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou v kauze popírání ruských zločinů

Nejvyšší soud (NS) zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou Martinou Bednářovou, která čelí obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Znovu musí rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. NS se kauzou zabýval na podnět Nejvyššího státního zastupitelství, rozhodoval loni v prosinci bez veřejného jednání. Verdikt bez bližších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Poslanci schválili úpravu pravidel advokátních úschov proti riziku zpronevěry

Sněmovna schválila úpravu pravidel advokátních úschov peněz proti riziku jejich zpronevěry. Pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) připojila k vládní novele o posílení advokátské mlčenlivosti. Náhrady poškozeným by podle úpravy vyplácela Česká advokátní komora (ČAK) ze zvláštního garančního fondu. Předlohu teď dostanou k projednání senátoři. Předseda ČAK Robert Němec doufá, že ji brzy podepíše prezident.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...