Provod se i přes amnestii domáhal očištění svého jména, u soudu ale neuspěl

Praha - Nejvyšší soud odmítl dovolání podnikatele Miroslava Provoda, bývalého společníka Tomáše Pitra. Platí tak poslední rozsudek, který ho v případě daňových úniků uznal vinným; trest mu ale díky Klausově amnestii nehrozí. I tak Provod zvažuje, že se obrátí na Ústavní soud - chce totiž dokázat svoji nevinu.

Podle obžaloby připravili Provod a Pitr v roce 1994 za pomoci fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost stát na daních zhruba o 23,5 milionu korun. V roce 2006 za to byli nepravomocně odsouzeni k pětiletým trestům za podvody. Odvolací soudy ale v roce 2012 rozsudky zrušily a kauzu začaly znovu projednávat.

Prvoinstanční senát pak uvedl, že skutky obou podnikatelů nejsou z pohledu dnešní právní úpravy trestnými činy. Soud tehdy v odůvodnění rozsudku uvedl, že se podařilo prokázat pouze to, že muži uzavřeli fiktivní smlouvy, aby mohli zadat odpočet DPH. Nelze však prý již dohledat, zda finanční úřad na základě jejich faktur daně odpočetl a zda vůbec odpočet uplatnili. Podle soudce se tak Pitr s Provodem dopustili přípravy k trestnému činu zkrácení daně. Nový trestní zákoník, platící od roku 2010, ji ale nepovažuje za trestnou.

Napodruhé odvolací soud ale zprošťující verdikt zrušil, pražský městský soud pak oba uznal vinné z daňových úniků.  

Provod s dovoláním u Nejvyššího soudu neuspěl (zdroj: ČT24)

Pro Pitra amnestie neplatila, pro Provoda ano

Do hry ale mezitím vstoupila Klausova amnestie: Zatímco na Tomáše Pitra se kvůli jeho útěku do zahraničí nevztahovala, tak na Miroslava Provoda ano. Loni v prosinci tak Pitrovi odvolací soud snížil souhrnný trest na čtyři roky, Provoda však potrestat nemohl, i když ho také uznal vinným.  

A právě proti tomu podával Provod dovolání k Nejvyššímu soudu, kde ale neuspěl: „Obviněný žádal, aby Nejvyšší soud vrátil věc k soudům nižších stupňů, anebo aby sám rozhodl, že se zprošťuje obžaloby,“ uvedl mluvčí soudu Petr Knötig. Provod chce proto podat ústavní stížnost, a pokud by neuspěl, tak zvažuje i další kroky. Své jméno totiž chce zcela očistit.

Podnikatel není jediný, kdo chce i přes Klausovu amnestii pokračovat u soudů. Odpustek nepřijaly ani dvě úřednice Komerční banky, které soud uznal vinnými v kauze úvěrových podvodů spojených s firmami Františka Chvalovského. „Pro mě je pouze přijatelný výrok nevinna, sama před sebou bych se necítila dobře. A určitě je otázka, jak by se na mě dívali i jiní lidé,“ vysvětlovala loni pro Reportéry ČT jedna z úřednic. Obě se nakonec očištění svého jména u Vrchního soudu dočkaly, zprošťující verdikt si ale vyslechla jen jedna z nich. Druhá zemřela asi půl roku předtím.