Praha - Asi stovka vězňů se zapojila do projektu Šance, který pomáhá lidem propuštěným z výkonu trestu vrátit se zpět do společnosti. Projekt jim nabídl vzdělávací a rekvalifikační kurzy ve vězení a po propuštění asistenci takzvaného mentora. Ten jim pomáhá například při vyřizování dokumentů na úřadech.
Projekt Šance pomohl stovce vězňů zapojit se do společnosti
Hlavním kritériem pro přijetí vězně do projektu je jeho motivace nalézt a udržet si práci. Program, který stojí 13,8 milionu korun, hradí Evropský sociální fond a také Česká republika. Podílí se na něm zhruba desítka organizací státního i nestátního sektoru. Pracovníci programu pomáhají lidem půl roku před ukončením výkonu trestu i přibližně stejnou dobu na svobodě.
Před vstupem do práce čekají na vězně bariéry
Výzkum projektu Šance ukazuje, že mezi nejčastější bariéry, které bývalým vězňům brání v nalezení a udržení zaměstnání, patří chybějící kvalifikace, pasivita při hledání práce, nedostatečná motivace nebo sebevědomí či nevytvořené pracovní návyky.
Čísla ukazují, že vězně během času za mřížemi motivuje k práci především snaha o zahnání nudy, splacení dluhů a finanční odměna, osvojení pracovních návyků a dovedností pro budoucí život je až někde na pátém místě. Ze 17 tisíc lidí, kteří si nyní za mřížemi odpykávají trest, jich pracuje zhruba 8 tisíc. Nejčastěji pomáhají s úklidovými pracemi, v prádelnách nebo v kuchyni.
Vzdělání a osobní přístup je šancí na úspěch
Šance vězňům nabízí různé rekvalifikační kurzy a kurzy komunikace. „Ve věznicích probíhají různé kurzy. Od dovednosti najít si práci a umět se prezentovat u zaměstnavatele po stanovení reálných očekávání,“ upřesnila vedoucí projektu Šance Lenka Ouředníčková. Podle organizátorů je ale nejdůležitější osobní přístup.Ten po propuštění zajišťují právě mentoři.
S dosavadními výsledky projektu jsou jeho realizátoři spokojeni. Ze zhruba stovky klientů jich práci našly více než čtyři desítky. Na programu spolupracovaly mužské věznice v Bělušicích na Mostecku, v Jiřicích na Nymbursku, ve Vinařicích u Kladna a ženské vězení ve Světlé nad Sázavou.
Šance trvá již několik let, ukončena by měla být v srpnu. Organizátoři ale zajišťují podmínky, za kterých by program mohl dále pokračovat.