Příušnic přibývá, lékaři prověří vakcíny

Praha - I přes očkování v dětství se příušnicemi nakazí stovky pacientů. Jen Česko eviduje za posledních sedm měsíců více než 3 200 nemocných, což je o 340 víc než za celý loňský rok. Hygienici a lékaři hodlají testovat účinnost vakcín proti aktuálním nákazám příušnic.

Podle Jiřiny Hobstové z infekčního oddělení FN Motol je aktuální číslo nakažených výrazně větší než to, co hlásí epidemiologická databáze. Část případů nenahlásí praktičtí lékaři, část lidí s lehčím průběhem se léčí doma nebo dokonce chodí do školy či práce a nakazí další. Ti ale mohou mít závažné komplikace.

Tato nemoc přenášená vzduchem může postihovat pohlavní žlázy, tedy varlata a vaječníky, nebo i centrální nervový systém.

Podobný nárůst příušnic nastal už v roce 2006. Tehdy onemocnělo přes pět tisíc lidí. Počty nakažených pak zase poklesly. Nyní je zde nová vlna. Odborníci teď chtějí znát odpověď na otázku, co způsobilo návrat tohoto infekčního onemocnění. Od tohoto podzimu proto budou probíhat sérologické výzkumy.

Příušnice řádí napříč Evropou

Podle epidemioložky z Krajské hygienické stanice Pardubice Jiřiny Rybové se v současné době příušnice šíří především ve Středočeském kraji, Ústeckém či Plzeňském.

Loni bylo nejvíce nemocných v Ústeckém kraji. Letos infekce zatím dominovala v Pardubickém. Zatímco loni od ledna do července hygienici evidovali v Pardubickém kraji jen 83 nakažených, za stejné období letos to bylo už 1 080 pacientů. Nyní už je epidemie v kraji na ústupu.

Nárůst příušnic navíc neřeší jen čeští lékaři. Zvýšenou nemocnost hlásí celá Evropa. Nejvíce případů hlásí v Polsku, Irsku a Velké Británii.

Reportáž Brabory Straňákové (zdroj: ČT24)