Primátor: Liberec by měl po lyžařském MS zaplatit třetinu dluhů

Liberec - Liberec by měl podle primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberec) uhradit třetinu dluhů, které zbyly po mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009. Podle odhadů dosahují 112 milionů korun. Záležet ale bude na tom, jak se k záměru zaplatit věřitelům zhruba 40 milionů korun postaví městské zastupitelstvo. Primátor to dnes uvedl právě po jednání s věřiteli. Návrh chce zastupitelstvu předložit už na jednání ve čtvrtek. Společně s věřiteli chce navíc znovu jednat o vypořádání s vládou a Svazem lyžařů ČR.

S Korytářem, který byl do čela stotisícového města zvolen na podzim, se věřitelé sešli poprvé. Primátor věří, že zastupitelé se k problému postaví čelem, pak už podle něj bude město hledat právní mechanismy, jak podíl města na dluhu umořit. „Pokud bude pro věřitele přijatelné rozložit dluh do splátek, bylo by to pro nás jako město přijatelné řešení,“ dodal. Liberec má ale podle něj na dluhu podíl jen třetinový, dalšími dlužníky jsou stát a Svaz lyžařů ČR, i s nimi se proto chce znovu sejít a jednat. Jedním z věřitelů je navíc i liberecký dopravní podnik, který vymáhá pohledávku ve výši přibližně 20 milionů korun.  

Jan Korytář:

„Ten problém tady skutečně existuje a není možné nad ním zavírat oči. Pokud někdo udělá dluhy, měl by se k nim znát.“

Rozhovor s Janem Korytářem (zdroj: ČT24)

Zástupce věřitelů Vojtěch Hlaváček ze společnosti RZA Solutions označil přístup Liberce za průlomový: „Po téměř dvou letech, kdy čekáme na své peníze, se k tomu jeden z partnerů odpovědných za dluh postavil tak, že chce najít řešení.“ Podle právních analýz, které si věřitelé nechali udělat, je za dluh odpovědný stát a pořadatelé, tedy město Liberec a lyžařský svaz. Ministr školství Josef Dobeš (VV) chtěl původně navrhnout vládě, aby stát z dluhu zaplatil 50 milionů korun. Vláda ale odmítla, aby se stát na placení dluhů podílel. S ohledem na to a na odmítavý postoj Svazu lyžařů proto věřitelé dál podle Hlaváčka pracují na přípravě právního řešení problému. Odmítavý postoj vlády bude chtít podle Korytáře vysvětlit i Liberec. „Stát byl jedním ze tří účastníků organizačního výboru a myslíme si, že odpovědnost by tam měla být,“ řekl ČT primátor.

Kriminalisté budou hospodaření organizátorů znovu prověřovat. Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem totiž nedávno rozhodlo, aby byl případ opět otevřen. Šampionát má prověřit také Nejvyšší kontrolní úřad a vlastní audit chystá i liberecký magistrát. „Připraven by měl být během několika měsíců,“ dodal Korytář.

Z veřejných zdrojů šly na uspořádání mistrovství přes dvě miliardy korun: ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na organizaci mistrovství světa činily přes 623 milionů, po organizačním týmu vedeném Kateřinou Neumannovou zůstaly nezaplacené faktury za bezmála 112 milionů korun. Neumannová ale pochybení odmítá.