Poslanci Úsvitu založí novou stranu. Je to likvidace hnutí, tvrdí Okamura

Praha – Poslanci a předsednictvo opoziční strany Úsvit se dohodli na rozdělení hnutí a zároveň na vzniku nové politické strany. Tomio Okamura považuje tento krok svých kolegů za pokus o likvidaci Úsvitu. Nová strana by podle poslanců měla hájit národní zájmy a spolupracovat s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou.

„Část předsednictva hnutí Úsvit dnes odhlasovala podporu rozhodnutí poslaneckého klubu, které de facto znamená zrušení Úsvitu a hlavně zbavení vlivu hnutí a jeho převedení na poslanecký klub,“ prohlásil Okamura, který nechá svolat členskou základnu, aby sama rozhodla o osudu hnutí. Předseda hnutí nesouhlasí s plánem hnutí zrušit, stejně jako zrušit program, s nímž byli poslanci do sněmovny zvoleni.

Tomio Okamura: „Poté, co jsem se já za ně osobně veřejně zaručil před voliči svým vlastním jménem a svou dosavadní celoživotní prací, je pro mě obrovské zklamání, že jim je nyní moje jméno na obtíž.“

Radim Fiala: „Chci kolegům v dobrém připomenout, že program Tomia Okamury a jeho osobnost byly hlavním motorem, který je dovezl do poslaneckých křesel.“

Pro návrh dnes hlasovalo deset ze dvanácti poslanců Úsvitu. Za iniciativou založení nové strany má podle informací deníku Právo stát nový předseda klubu Marek Černoch. Ten teprve nedávno nahradil Radima Fialu v čele poslaneckého klubu Úsvitu. Jako jediný hlasoval proti vzniku nové strany na dnešním jednání klubu. „Byl jsem postaven před hotovou věc. (…) Podrobnosti nemám. Hlavně bych rád demokraticky svolal členskou konferenci, abychom rozhodli,“ uvedl Okamura, který avizoval, že za jiný subjekt než Úsvit ve sněmovně zasedat nehodlá.

Černoch slova Okamury o převzetí strany označil za hloupost. „Puč je, pokud část poslanců odejde k jiné straně nebo vystoupí z klubu nebo chce svrhnout předsedu. Nic takového nenastalo,“ řekl Černoch. „V tuto chvíli nevidím důvod, proč by se Úsvit rozpadal,“ dodal.

Nová strana by se podle něj měla vrátit k základním tématům Úsvitu, jako byla třeba přímá demokracie. „Já nechci být na straně rasismu a xenofobie a vnímán pouze jako ten, který tady bude šmahem řešit jenom muslimy nebo imigranty,“ poznamenal.

Chceme být národnější

Černoch by v novém uskupení chtěl více zdůraznit národní hodnoty. Partnerem nového uskupení v Evropské unii by měla být právě Národní fronta s Marine Le Penovou. „Ideovým východiskem nové strany je pozitivní, nepopulistická ochrana národních hodnot České republiky,“ řekl Petr Adam (Úsvit).

Černochovi má také vadit přetrvávající situace s malým počtem členů hnutí. Přestože má hnutí ve sněmovně čtrnáct zástupců, členem hnutí je pouze devět lidí. Podle Černocha je širší členská základna pro stranu důležitá a s odmítavým postojem k nabírání nových lidí nesouhlasí.

„V současné době nám odešlo asi 80 % sympatizantů,“ upozornil Černoch s tím, že v některých krajích už žádní nejsou, což je podle něho jasným důsledkem toho, že hnutí nepřijímá nové členy. Nová strana by tak neměla podle Černocha být pro Úsvit hrozbou, ale možností rozšířit členskou základnu i možnosti spolupráce. „Nápad, že se vytvoří integrační strana, byl vysloven již minulý rok Tomiem Okamurou,“ uvedl Marek Černoch s tím, že takováto strana by především mohla přijímat nové členy, stejně jako se integrovat s jinými hnutími. Hnutí Úsvit by tedy bylo jedním z více hnutí sdružených v nově vzniklé straně.

Dění v Úsvitu připomíná Věci veřejné, tvrdí šéf klubu ČSSD

Dění v poslaneckém klubu hnutí Úsvit, jehož členové chtějí založit novou politickou stranu, připomíná podle šéfa klubu ČSSD Romana Sklenáka situaci ve Věcech veřejných. Opoziční ODS ani KSČM štěpení Úsvitu nepřekvapilo. Komunisté se ale staví proti tomu, aby ve sněmovně vznikaly nové strany, které neprošly volbami, řekl jejich poslanec Stanislav Grospič. „Silně mi to připomíná minulé volební období a situaci v poslaneckém klubu Věcí veřejných. Myslím si, že to, co se děje v těchto dvou klubech, je velmi podobné,“ uvedl Sklenák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Státní zástupkyně propustila Vémolu z vazby na kauci

Státní zástupkyně v pondělí propustila na kauci z vazby zápasníka Karla „Karlose“ Vémolu, který je obviněný z organizované drogové trestné činnosti, sdělil jeho advokát Vlastimil Rampula. Soud poslal Vémolu do vazby po jeho zatčení koncem loňského roku. V kauze čelí obvinění tři lidé, hrozí jim až osmnáct let vězení.
před 13 mminutami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Policie dříve informovala, že obětí byla žena. Střelec je rovněž mrtvý. Budova je podle nich bezpečná, uvedli na síti X. Na místě byl policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
10:40Aktualizovánopřed 31 mminutami

Pavel po jednání s papežem ocenil vztahy mezi Českem a Svatým stolcem

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve prezident hovořil mimo jiné o globálních tématech. „Církev v tomto ohledu hraje velkou roli, protože má mimořádný politický i diplomatický dosah,“ poznamenal prezident, který s papežem diskutoval i o vztazích Česka a Vatikánu, které jsou podle něho na dobré úrovni. Prezident v pondělí jednal i se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.
10:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vláda odmítla prodat letouny L-159 Ukrajině. Prezident mluví o sobectví

Koalice ANO, SPD a Motoristů odmítla prodej letounů L-159 Ukrajině. Podle ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) potřebuje letadla česká armáda. S odvoláním na vyjádření šéfa resortu obrany to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání lídrů vládních uskupení. O prodeji letounů informoval prezident Petr Pavel při návštěvě Ukrajiny. Podle šéfa diplomacie Petra Macinky (Motoristé) to ale předem neoznámil vládě. Spor mezi Hradem a Černínským palácem může podle expertů uškodit Česku u zahraničních partnerů.
10:18Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vláda schválila obměnu svých zástupců ve správní radě VZP

Koaliční kabinet schválil změnu v sestavě desítky zástupců vlády ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to oznámil na síti X. Končí v ní dle návrhu resortu mimo jiné její dosavadní místopředseda Miroslav Kalousek (dříve TOP 09). Vojtěch před jednáním vlády nevyloučil, že Kalousek v radě bude nicméně dál jako nominant sněmovny. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyjádřil soustrast pozůstalým po útoku střelce v Chřibské na Děčínsku. Před jednáním kabinetu zasedla jako obvykle koaliční rada.
04:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Jímka měla podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky asi šest tisíc metrů krychlových kejdy. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, kejda však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá i znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl několik aut a nemovitost ve Vranově nad Dyjí.
10:28Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
12:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Rychle zjistili, že jsme profesionálové, vzpomíná účastník Pouštní bouře

Válka v přímém přenosu – tak se říkalo konfliktu v Perském zálivu, který na začátku roku 1991 sledovaly díky televizním kamerám miliony lidí po celém světě. Do operace Pouštní bouře, která měla za cíl osvobodit okupovaný Kuvajt, se zapojili i českoslovenští vojáci z protichemické jednotky. Poprvé od druhé světové války se tak stali spojenci Američanů, Britů a Francouzů. Ti se na ně přesto – jako na své někdejší komunistické nepřátele – dívali nejdřív s opatrností.
před 6 hhodinami
Načítání...