Praha - Informování o politicích jako účastnících trestního řízení by do budoucna nemuselo být trestné. Počítá s tím novela takzvaného náhubkového zákona, jejíž vládní návrh dnes v prvním čtení podpořila sněmovna. Novela má umožnit zveřejnění informací o identitě podezřelého či oběti trestného činu, pokud by v konkrétním případě veřejný zájem na informování převažoval nad zájmem na ochranu soukromí.
Poslanci podpořili zmírnění náhubkového zákona
„Je to například tam, kde daná osoba je osobou veřejně činnou. To jsou například politikové, u kterých je v judikatuře Ústavního soudu připuštěna již dnes snížená míra ochrany soukromí ve prospěch práva veřejnosti na informace,“ uvedla poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques, spoluautorka obdobné poslanecké novely, kterou sněmovna také v prvním kole podpořila. Obě novely nyní projedná ústavněprávní výbor sněmovny, doporučili přítomní poslanci téměř jednomyslně. Na plénu sněmovny se tak znovu objeví nejdřív na jaře příštího roku.
Trestní zákon a trestní řád v současné podobě zakazují od letošního 1. dubna zveřejnit identitu podezřelých a obětí některých trestných činů a citovat z policejních odposlechů pod hrozbou vězení či pokuty. Zákaz se stal terčem kritiky ochránců práva na informace, médií a mezinárodních organizací, část senátorů jej zpochybnila u Ústavního soudu.