Politologové dávají větší šance Klausovi

Praha - Politologové dávají po dvou kolech prezidentské volby větší šanci kandidátovi ODS Václavu Klausovi před Janem Švejnarem, za nímž stojí zejména ČSSD a Strana zelených. Klaus dostal ve druhém kole volby podle neoficiálních údajů 142 hlasů, což by mu ve třetím kole stačilo ke znovuzvolení. Volba hlavy státu bude pokračovat dnes dopoledne.

„Vypadá to optimističtěji pro Václava Klause,“ řekla politoložka Vladimíra Dvořáková. Mezi prvním a druhým kolem přešla část zákonodárců KDU-ČSL na Klausovu stranu, upozornila. V obou kolech však mohlo jít podle Dvořákové o taktické hlasování, které nemusí dávat obraz o tom, jak to bude vypadat v kole třetím.

Politolog Zdeněk Zbořil se domnívá, že před třetím kolem je Klaus ve velmi výhodné pozici. „Je to tak výrazné, že by muselo dojít k mimořádné změně,“ prohlásil Zbořil. Nervozitu poslanců ČSSD před ukončením páteční schůze vysvětluje tím, že se sociální demokraté ještě úplně nevzdali naděje na přesvědčení komunistů, aby se zúčastnili hlasování ve třetím kole. Případný triumf Klause by si podle Zbořila premiér Mirek Topolánek mohl vykládat jako své velké vítězství.

Dvořáková očekává pokus o to, aby celá první volba zkrachovala. Bude se o to patrně snažit právě KSČM. Šance vyvolat druhou volbu tím, že by nebyl zvolen nikdo, podle Dvořákové existuje, jde o to, zda na to komunisté budou mít dost hlasů.

Objevují se i úvahy, že by teoreticky mohlo dojít ke zvolen obou kandidátů, ač je to nepravděpodobné. „Nikdo není povinen hlasovat jen pro jednoho kandidáta,“ upozornila Dvořáková.

Závěr páteční společné volební schůze provázela přestřelka mezi občanskými a sociálními demokraty o jejím ukončení. Zatímco ODS navrhovala pokračovat ve volbě, šéf sněmovny Miroslav Vlček (ČSSD) volbu přerušil do sobotního dopoledne. 

„Naprosto věřím, že lidé jsou znechuceni, když se na to dívají,“ podotkla Dvořáková. Hodně drsné projevy ale podle ní na schůzi nezazněly. Podle Zbořila mohl být celodenní spor o procedurální otázky součástí taktiky některých kuloáry protřelých poslanců, kteří chtěli hlasování vyvolat v nejvýhodnější chvíli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie vyšetřuje napadení fotbalistů v pražském derby. Tvrdík se omluvil

Ligové pražské derby mezi fotbalisty Slavie a Sparty se po vběhnutí domácích fanoušků na trávník a napadení několika sparťanských hráčů nedohrálo. Divákům to oznámil do mikrofonu předseda představenstva vršovického klubu Jaroslav Tvrdík. Policie incident vyšetřuje pro podezření z výtržnictví, za které hrozí až dva roky vězení.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Koalice se pře o parametry celostátního referenda

Vláda připravuje návrh na zavedení celostátního referenda, k jehož přijetí se zavázala v programovém prohlášení. Na podrobnostech se ale hnutí ANO a SPD neshodují – předmětem debaty je, kolik lidí by mělo k volebním urnám přijít, aby byl výsledek hlasování platný. Zatímco ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) požaduje, aby se pro danou otázku vyslovila minimálně čtvrtina všech voličů, předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD) prosazuje nižší počet. Koalice nicméně potřebuje i podporu opozice, protože jde o zákon ústavní.
před 6 hhodinami

VideoPolitické spektrum: SNK Evropští demokraté, Stačilo!, Národní demokracie

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 9. května přijali René Živný (SNK Evropští demokraté), Jana Turoňová (Stačilo!) a Jan Sedláček (Národní demokracie). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 10 hhodinami

VideoSpáleniště v Českém Švýcarsku projde přirozenou obnovou

Oheň přírodu u Rynartic zdevastoval, další stromy mohou ještě padat, přístup na spáleniště proto hlídají hasiči. Území v Českém Švýcarsku zasažené několikadenním požárem však projde přirozenou obnovou, bez zásahu člověka. Spálené jehličnany nahradí nejprve břízy, pod těmi pak začnou růst další druhy. Správci národního parku chtějí, aby se příroda zotavila sama, podobně jako po požárech v dřívějších letech.
před 18 hhodinami

Video„Kuriozita do kuloárů druhé kategorie,“ říká ke sporu o summit NATO Landovský

Vláda Andreje Babiše (ANO) brzy splní závazek Aliance dát na obranu dvě procenta HDP, ideální by to bylo už v letos. V Interview ČT24 to uvedl budoucí vládní zmocněnec pro plnění závazků vůči NATO Jakub Landovský, který chce zabránit „resortismu“. Na summit do Ankary by podle něj měl jet předseda vlády – zažil však i summity, kde se vystřídali prezident a premiér. Klíčový je národní konsenzus, míní Landovský. Spojenci podle něj spor vnímají jako „kuriozitu do kuloárů druhé kategorie“. Pořad moderoval Daniel Takáč.
8. 5. 2026

VideoGynekologické operace i bez řezů do břicha. Lékaři rozšiřují šetrnější postupy

Lékaři rozšiřují možnosti miniinvazivních gynekologických zákroků, při nichž lze i velké operace provádět bez řezů do břišní stěny a pod kontrolou kamery. Šetrnější postupy mají snižovat riziko komplikací, infekcí nebo vzniku kýly a mohou pomoci například pacientkám po opakovaných břišních zákrocích. Odstranění dělohy ročně v Česku podstoupí téměř dvacet tisíc žen.
8. 5. 2026

Spor o zahrnutí plateb kartou do EET může skončit u Ústavního soudu

Nová elektronická evidence tržeb (EET) nejspíš opět skončí u Ústavního soudu. Opozici vadí, že součástí povinnosti mají být i platby kartou. Z předchozí EET je právě Ústavní soud vyjmul. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) ale už není možné tak snadno karetní transakce dohledat.
8. 5. 2026

Česko si připomnělo Den vítězství. Pavel mluvil o varovném svědectví

Na pietách po celém Česku si v pátek lidé připomnělo 81. výročí konce druhé světové války v Evropě. Hlavní oficiální vzpomínkovou akcí bylo slavnostní shromáždění před Národním památníkem na Vítkově. Zúčastnili se ho politici i představitelé armády. Prezident Petr Pavel označil druhou světovou válku za varovné svědectví pro současnost.
8. 5. 2026Aktualizováno8. 5. 2026
Načítání...