Policie představila své nové vozy od automobilky Škoda

Praha - Policie dnes oficiálně představila své nové vozy Škoda s modrožlutým reflexním označením. Jde o speciální model Škoda Octavia, který je vybavený řadou nadstandardních bezpečnostních prvků. Za 3 500 nových osobních aut policie zaplatí celkem 1,3 miliardy korun, zastaralý vozový park bude postupně obměňovat až do roku 2011. První nové vozy se na silnicích objeví v polovině listopadu. "Chtěl jsem pro policisty octavii za cenu fabie, což se povedlo," prohlásil dnes na pražské konferenci o policejní reformě ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Tendr na auta vypsala policie na jaře letošního roku. Kromě firmy Škoda Auto se do něj přihlásily i společnosti Import Volkswagen Group a Renault Česká republika. Škoda Auto však za vozy požadovala nejméně peněz. Auta se stříbrnou metalízou začala dodávat v polovině října v průměrném počtu 50 kusů denně. Z 3 500 nových vozů bude 2 600 aut v policejním a 900 v civilním provedení.

Auta s novým vybavením budou jezdit nejdřív na Moravě

Součástí výbavy policejních vozů budou nové technologie k měření rychlosti i počítač, s jehož pomocí mohou policisté například ověřovat totožnost lidí přímo v terénu. Vůz navíc bude mít šest airbagů, k bezpečnosti posádky přispějí i reflexní prvky. Policejní prezident Oldřich Martinů dnes na dotaz, zda se policie chce žlutomodrou kombinací přiblížit kolegům v cizině, odpověděl, že modrá je novou barvou policie a žlutá má pouze bezpečnostní význam.

Auta vyjedou na silnice nejprve na Moravě, v polovině prosince začnou sloužit i v Čechách. Většina vozů je určena pro uniformované policisty, podle Martinů především pro policii pořádkovou a dopravní. V Praze má být žlutomodrými octaviemi v nejbližší době obměněno 65 procent vozového parku.

Nová podoba policejních aut, jejímž autorem je pražské grafické studio Reactor, vzbudila na jaře pozornost kvůli nápadné podobnosti s dřívějším návrhem Vojenského historického ústavu. Spekulovalo se o tom, že jde o plagiát, což ovšem ředitel ústavu Aleš Knížek popřel. Vybraný návrh tehdy zkritizovali také někteří odborníci a především opoziční politici - a to kvůli stříbrné metalíze, která podle nich auta nejen prodražila, ale na silnicích také bude hůř viditelná. Média navíc psala i o tom, že žluté pruhy na bocích aut připomínají symboliku SS. Tuto myšlenku prohlásilo policejní prezidium za scestnou.

Nové policejní auto
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 3 hhodinami

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 10 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 16 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
24. 12. 2025Aktualizováno24. 12. 2025
Načítání...