Platy mají růst ve všech nemocnicích zřizovaných kraji

Na zvýšení mezd ve zdravotnictví od ledna o deset procent by měli dosáhnout i zaměstnanci krajských nemocnic. Zajistit to má dohoda, kterou ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) uzavřel s Asociací krajů. Úhradová vyhláška, kterou ministerstvo připravuje na příští rok, bude podle něj pro nemocniční sektor znamenat navýšení financí o sedm miliard korun, což je šestiprocentní růst. Na navýšení platů to bude stačit, uvedl ministr.

 „Pomalu dokončujeme finální návrh vyhlášky, růst platů je bohatě zajištěn a pro nemocnice je zajištěn i prostor pro rozvoj léčebných metod,“ řekl Němeček. Prioritou je podle něj zajištění personálních potřeb nemocnic. Nemocnice v regionech se ale podle ministra dostanou i k financím na investice. „Státní rozpočet nám to umožňuje a jsme připraveni podporovat vedle státních nemocnic i regionální nemocnice,“ dodal Němeček.

Vláda schválila růst platových tarifů lékařů a dalších zaměstnanců ve zdravotnictví o deset procent od 1. ledna 2017 minulý týden. Opatření má pomoct udržet mladé lékaře a sestry v Česku. Kraje se v memorandu zavázaly, že mzdy se zvýší ve všech jimi zřizovaných zdravotnických zařízeních, tedy nejen v příspěvkových organizacích.

Ministerstvo pak má zajistit finance na navýšení v úhradové vyhlášce. Platit bude také mzdy v zařízeních, která spadají pod něj, to jsou například fakultní nemocnice a psychiatrické léčebny. 

Karlovarská krajská nemocnice
Zdroj: Slavomír Kubeš/ČTK

Kraje podle šéfa asociace a jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) zřizují 67 nemocnic a 31 z nich má formu příspěvkových organizací, tam automaticky platí tarifní tabulky. Zbývajících 36 má formu obchodních společností, tři z nich jsou společnosti s ručením omezeným. I tam mají kraje v souladu s memorandem zajistit navýšení platů, jako by šlo o příspěvkové organizace.

Dohoda s kraji má zajistit stejný postup při odměňování zdravotnických pracovníků ve všech veřejných nemocnicích. Připravovanou vyhlášku ale kritizuje Asociace českých a moravských nemocnic, podle ní navýšení úhrad nebude stačit.

Lékařská komora představí svůj návrh řešení krize českého zdravotnictví

Mimořádný sjezd České lékařské komory (ČLK) se bude ve čtvrtek zabývat návrhem krizového plánu, který by měl řešit aktuální problémy tuzemského zdravotnictví. Návrhy řešení, které by měly zajistit více peněz ve zdravotnictví a jejich spravedlivé rozdělování či reformu vzdělávání lékařů a sester, na sjezdu představí prezident komory Milan Kubek.

Komora na jaře vyzvala vládu, aby řešila problémy českého zdravotnictví. Podle Kubka se ale od té doby nic nestalo. „Naše zdravotnictví je katastrofálně podfinancováno, trpí zoufalým nedostatkem kvalifikovaného personálu a zdravotní péče je ve většině nemocnic zajišťována pouze díky soustavnému porušování zákoníku práce,“ prohlásil Kubek.

Česká lékařská komora
Zdroj: ČT24

Komora žádá mimo jiné navýšení peněz, které putují do zdravotnictví, a jejich spravedlivé rozdělování. Více peněz by podle komory mohlo přinést například zavedení zdravotní daně na tabák a alkohol či pravidelné valorizace plateb za státní pojištěnce. Valorizace prosazuje i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), proti je ale ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Babiš: Lékaři svými požadavky ohrožují udržitelnost zdravotnictví

Podle šéfa hnutí ANO ohrožuje Česká lékařská komora svými požadavky na zvyšování plateb za státní pojištěnce udržitelnost celého systému. Babiš to uvedl v dopise, který zaslal prezidentovi ČLK Milanu Kubkovi. Čtvrtečního mimořádného sjezdu této organizace se vicepremiér kvůli svému dlouhodobě plánovanému programu nezúčastní.

Slovenské a české výdaje na zdravotnictví
Zdroj: ČT24

Podle ministra financí krizový plán ze strany ČLK nepomůže. „Vámi požadované miliardy navíc za tzv. státní pojištěnce, tedy z peněz všech daňových poplatníků, nejsou skutečným lékem na problémy českého zdravotnictví, ale pouze placebem, které nebude mít bez systémových změn žádný dlouhodobý efekt,“ napsal Babiš.

Rovněž připomněl, že příjmy veřejného zdravotního pojištění v posledních letech rostou a v příštím roce dosáhnou 274 miliard korun. Výdaje na zdravotnictví tvoří podle Babiše 7,6 procenta HDP, což je podle něj nejvíce v novodobé historii ČR. „Není a nemůže být tedy v žádném případě pravdou, že zdravotnictví je katastrofálně podfinancované,“ konstatoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 6 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 8 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 9 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 9 hhodinami

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...