Picek se stane náměstkem na ministerstvu místo Šedivého

Praha – Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Vlastimil Picek se stane prvním náměstkem ministra obrany. Ve funkci nahradí dosavadního náměstka Jiřího Šedivého, který bude od září velvyslancem České republiky při NATO. Picek se funkce ujme 18. září, do té doby opustí armádu a přejde do zálohy. Za svou prioritu označil dokončení reforem v armádě.

Ministr obrany Alexandr Vondra v prohlášení zaslaném prostřednictvím svého mluvčího uvedl, že se Picek stává náměstkem v době, která je pro ministerstvo obrany náročná. „Spolupracuji s ním dva roky a vážím si jej kvůli jeho zkušenostem a tomu, co dokázal v uniformě. Je pro mne zárukou, že v novém civilním zaměstnání naváže na práci Jiřího Šedivého,“ zdůvodnil Vondra Pickovo jmenování.   

„Dokončení reforem v resortu obrany je klíčové pro jeho stabilizaci a budoucí fungování. Jsem rád, že se na tomto vývoji mohu podílet i v civilním životě,“ uvedl Picek. Jeho předchůdce ve funkci Šedivý měl na starosti například vyjednávání o budoucnosti stíhacího letectva po skončení současného kontraktu na pronájem švédských gripenů. Prosazoval také nákupy přes alianční agenturu NAMSA, které podle něj ministerstvu šetří peníze.

Šedivý se od září stane velvyslancem ČR při NATO. Vondra mu chce příští týden za jeho práci udělit Záslužný kříž ministra obrany. Picek bude novou funkci vykonávat již jako civilní zaměstnanec. Řady armády tak opustí o několik týdnů dříve, než měl původně v plánu. Náčelníkem generálního štábu je nyní generál Petr Pavel, který Picka ve funkci vystřídal na začátku července.

  • Bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek se narodil 25. října 1956. Vystudoval Vojenskou střední odbornou školu v Novém Mestě nad Váhom a Vojenskou akademii v Brně. Postgraduální studium pak absolvoval jak na ČVUT, tak na brněnské vojenské akademii.

  • Picek sloužil u protivzdušné obrany, od roku 1986 na jejím velitelství. V letech 1994–2003 působil na generálním štábu, byl mimo jiné náčelníkem spojovacího vojska velitelství letectva a protivzdušné obrany nebo náčelníkem sekce velení a řízení. V letech 2003 až 2007 vedl Vojenskou kancelář prezidenta republiky Václava Klause a od března 2007 do června 2012 byl náčelníkem generálního štábu.

  • V poslední době vzbudilo pozornost Pickovo jednání v kauze kolem nákupu letounů CASA pro českou armádu, kvůli němuž je stíhána poslankyně a exministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09). Podle informací zveřejněných v médiích se Picek jako náčelník generálního štábu nejprve stavěl proti, nakonec ale podlehl údajnému nátlaku z ministerstva obrany, zejména od někdejšího náměstka Martina Bartáka. 

Vydáno pod