Oprava pendolina po nehodě ve Studénce se prodraží o 200 milionů

Nahrávám video
Oprava pendolina po nehodě ve Studénce se prodraží o 200 milionů
Zdroj: ČT24

České dráhy dostaly návrh na opravu pendolina poškozeného při červencové nehodě ve Studénce. Bude stát asi dvě stě milionů korun, tedy výrazně víc, než se původně odhadovalo. „Pendolino určitě opravit chceme, je to náš prémiový produkt a tuto jednotku potřebujeme, nicméně poslední slovo bude mít dozorčí rada,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Spodní část prvního vozu půjde použít, k ní se ale bude muset vyrobit celá nová hliníková skříň, možná i s nověji tvarovaným čelem. Jenže pojistka kamionu má limit jen 35 milionů a nepokryje tak ani pětinu opravy. „Zaplatíme to primárně z vlastních prostředků, jenom část půjde z pojistky,“ doplnil Joklík. Vlak by mohl být opravený zhruba za rok.

Obžalovaný polský řidič zůstane ve vazbě

Polský řidič kamionu, jenž 22. července vjel ve Studénce na červenou na železniční přejezd a způsobil srážku s rychlíkem, při které zemřeli tři lidé, zůstane dál ve vazbě. Podle soudce hrozí, že by se jako cizinec a řidič v mezinárodní dopravě mohl vyhýbat stíhání i skrývat na neznámém místě.

Novojičínský soudce Jaromír Pšenica argumentoval i tím, že obžalovaný Slawomir Wojciech Sondaj mezitím prodal v Polsku byt. „Nemá se vlastně ani kam vrátit," řekl Pšenica. Dodal, že u řidiče v mezinárodní dopravě navíc hrozí, že by se snadno mohl ukrývat. Soud vyhověl státnímu zástupci Aleši Boháčovi, který ze stejných důvodů prodloužení vazby navrhl.

Polský řidič, který zavinil srážku s vlakem, zůstane ve vazbě

Obžalovanému Sondajovi hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti tři až deset let vězení. Hlavní líčení začne u Okresního soudu v Novém Jičíně 27. ledna.

Klíčovým usvědčujícím důkazem bude záznam z kamerového systému, který na přejezdu funguje. Kamery podle policie zachytily, jak kamion vjel na koleje poté, co se spustila výstražná světelná i zvuková signalizace. Závory, které klesly bezprostředně poté, co vjel na přejezd, ho tam uvěznily.

Zbytky kamionu po srážce s vlakem
Zdroj: Petr Sznapka/ČTK

Před příjezdem rychlíku řidič stihl kousek popojet, takže přijíždějící vlak rozmetal návěs naložený plechy, zatímco on v kabině přežil bez zranění. I když strojvůdci se podařilo před nárazem snížit pomocí rychlobrzdy rychlost ze 160 kilometrů v hodině na 140 a zabránil tím zřejmě vykolejení soupravy, následky byly tragické.

Dva lidé z rychlíku, který jel z Bohumína do Františkových Lázní, zemřeli na místě, třetí v nemocnici. Tři lidé utrpěli velmi vážná zranění, mezi nimi strojvůdce, který přišel o nohu. Zraněných bylo celkem osmnáct. Materiální škody policie odhaduje na zhruba 160 milionů korun.

obrázek
Zdroj: ČT24

K podobné situaci došlo na stejném místě v říjnu. Tentokrát seděl za volantem kamionu Portugalec. Nerespektoval výstrahy a vjel na přejezd. Vzápětí se spustily závory. Na rozdíl od polského řidiče pár sekund před příjezdem vlaku prorazil závoru a ujel. Skončil ve vazbě. Po dvou měsících ho soudce potrestal trestním příkazem pokutou sto tisíc korun a zákazem řízení v Česku na dva a půl roku. Současně ho propustil na svobodu.

Ministerstvo dopravy chce v reakci na tyto události i další indicie, které svědčí o tom, že mnozí další řidiči nerespektují výstrahy, přejezd ve Studénce zrušit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Návrh rozpočtu podle Babiše neodporuje zákonu, rozpočtová rada je dle něj zbytečná

Návrh státního rozpočtu na letošní rok neodporuje zákonu o rozpočtové odpovědnosti, uvedl v pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova premiér Andrej Babiš (ANO). Nesouhlasí s opačným stanoviskem Národní rozpočtové rady (NRR), kterou označil za zbytečnou instituci. Premiér také řekl, že chce být aktivní v trestním procesu kauzy Čapí hnízdo, i když ho sněmovna ke stíhání nevydá. V pořadu rovněž nevyloučil budoucí spolupráci s jihočeským hejtmanem Martinem Kubou či se vyjádřil ke kauze zpráv předsedy Motoristů Petra Macinky.
před 30 mminutami

K Nové zelené úsporám se vláda vrátí, uvedl Babiš

K dotačnímu programu Nová zelená úsporám, který podporoval úsporné renovace domů, se vláda vrátí, bude na něj hledat peníze. V pořadu Za pět minut dvanáct v televizi Nova to v sobotu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), podle nějž program snížil lidem náklady. Předseda Motoristů Petr Macinka, který vede ministerstvo životního prostředí, dříve avizoval úpravu programu kvůli chybějícím penězům.
před 1 hhodinou

Herectví Brejchové patří ke kulturním pokladům, uvedl Mathé

Mistrovství herečky Jany Brejchové, která zemřela ve věku 86 let, bylo mimořádné. Zanechala nesmazatelnou stopu zejména v českém filmu, sdělil prezident České filmové a televizní akademie (ČFTA) Ivo Mathé. Herectví Brejchové podle něj patří ke kulturním pokladům.
11:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Šťastný by si přál olympiádu v Česku. Připustil ale ekonomickou náročnost

V Itálii v pátek večer začala olympiáda. Až do 22. února budou o medaile soutěžit skoro tři tisíce sportovců z devadesátky zemí. Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé) by byl rád, kdyby se olympiáda v budoucnosti pořádala také v Česku. Řekl to v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. Připustil ale, že by to bylo ekonomicky náročné.
před 2 hhodinami

Školy hledají kvůli drahým lyžařským kurzům alternativy

Náklady na lyžařské kurzy pro děti se zvyšují. Většina škol, které ČT oslovila, se je snaží ve vzdělávacích programech udržet. Dětem ze znevýhodněných rodin nabízejí úlevy. Část škol už ale tradiční aktivitu radši nahrazuje levnějšími pobyty. Někde vyměnili sjezdovky za běžky, jinde volí raději kola nebo turistiku.
před 3 hhodinami

Mužů na otcovské dovolené loni ubylo

Na placenou dvoutýdenní otcovskou dovolenou po narození dítěte loni nastoupilo méně mužů než v roce 2024. Tuto možnost loni podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) využilo 36 500 otců, o tři tisíce méně než předloni. Počet výplat otcovské klesá už od roku 2022, kdy jich bylo nejvíce – téměř padesát tisíc. Jednou z příčin je podle odborníků menší porodnost, důvodem ale můžou být i omezené rodinné finance během otcovské.
před 6 hhodinami

Rekvalifikační kurzy by si mohli řídit sami zaměstnavatelé, navrhuje ministerstvo

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvažuje o změně systému rekvalifikací. V souvislosti s koncem těžby černého uhlí na Karvinsku o tom mluvil ministr Aleš Juchelka (ANO). Zaměstnavatelé by nově nemuseli školit lidi přes Úřad práce, ale dělali by to se státní podporou sami.
před 8 hhodinami

Zemřela „česká Bardotka“ Jana Brejchová

Ve věku 86 let zemřela po dlouhé nemoci herečka Jana Brejchová, oznámila její dcera Tereza Brodská podle serveru iDNES. Svoji první filmovou roli dostala už ve třinácti letech a brzy se zařadila mezi nejvýraznější a nejobsazovanější české filmové herečky. Pro její krásu se jí přezdívalo „česká Bardotka“. To vše přesto, že se celý život potýkala se svou plachostí a ostychem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...