Opavský soud osvobodil lékaře obžalované ze smrti mladé maminky

Opava - Opavský okresní soud dnes osvobodil lékaře, kteří podle obžaloby v roce 2008 zavinili po porodu smrt devětadvacetileté Petry Hladké z Kravař. Případ ale ještě nekončí. Státní zástupkyně se ještě v soudní síni proti zprošťujícímu rozsudku odvolala. Naopak obžalovaná lékařka a její kolega se práva na odvolání okamžitě vzdali. Podle rozsudku lékaři nemohli ženě pomoci. Její smrt údajně zavinil zcela výjimečně se vyskytující streptokok. Ten prý způsobil i rychle se rozvíjející infekci a následnou otravu krve. Obžaloba vinila oba lékaře z ublížení na zdraví s následkem smrti a navrhovala trest odnětí svobody s podmíněným odkladem a zákaz činnosti.

Podle advokáta lékařky Lukáše Prudila znalci potvrdili, že ve fázi, kdy pacientka umírá poměrně krátce po návštěvě v nemocnici, muselo být onemocnění v takovém rozběhu, „že i kdyby paní doktorka dělala cokoliv, nasadila jakákoli antibiotika, a to zcela naslepo, ten výsledek byl neovlivnitelný“. K názoru znalců přihlédl i soud. „Znalci řekli jednoznačně, že je to zcela vzácný kmen streptokoka a bohužel paní Hladká měla hroznou smůlu,“ řekl ČT předseda opavského okresního soudu Jiří Urban. Manžel Petry Hladké se chce o dalším postupu poradit se svým právníkem: „Dost mě to překvapilo, po tom všem, co se táhlo. Nevím, co k tomu říct.“

Devětadvacetiletá žena zemřela na otravu krve způsobenou zánětem dělohy. Přestože porod byl spontánní a bez komplikací, zhruba desátý den po porodu začala mít problémy. Nejprve se zvýšenou teplotou navštívila lékařskou službu první pomoci, pak byla vyšetřena také na gynekologicko-porodnickém oddělení Slezské nemocnice. Kromě teploty však bylo vyšetření ženských orgánů bez nálezu a pacientka byla propuštěna do domácí péče.

2 minuty
Reportáž Veroniky Glötzerové
Zdroj: ČT24

O den později mladá matka opět navštívila lékaře kvůli problémům s močením. Byla vyšetřena na urologickém oddělení, ani to však nepotvrdilo žádný nález. Ještě ten večer však začala mít potíže s dýcháním a vyjela k ní záchranka. Když ji záchranáři nakládali do sanitky, její stav se prudce zhoršil. Přestože o její život bojovali hodinu, ženu nezachránili.

Policisté v souvislosti se smrtí mladé maminky nejprve obvinili lékařku Slezské nemocnice v Opavě. Podle znaleckých posudků Ústřední znalecké komise při Ministerstvu zdravotnictví ČR a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci lékařka nedodržela správný léčebný postup. Přibližně o měsíc později si obvinění vyslechl i lékař, který provozuje soukromou praxi a v nemocnici působil externě.

Petr Hladký a Tobias
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslanci zahájí jednání k vyslovení důvěry Babišově vládě

Poslanecká sněmovna se v úterý sejde k první letošní řádné schůzi. Na ní se zákonodárci začnou zabývat vyslovením důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), jehož součástí jsou také SPD a Motoristé. Nově jmenovaná vláda musí podle ústavy požádat dolní komoru o důvěru do třiceti dnů. Prezident Petr Pavel jmenoval Babišův kabinet v polovině prosince.
06:00Aktualizovánopřed 21 mminutami

Silná ledovka komplikuje dopravu

Silná ledovka komplikuje železniční i silniční dopravu na řadě míst po celém Česku. Zrušeny byly například ranní spoje mezi Prahou a Kolínem, mezi hlavním městem a Kralupy nad Vltavou či několik vlaků z Ústí nad Labem. Ve středních Čechách nejezdí velká část příměstských a regionálních autobusových linek. V Moravskoslezském kraji to klouže na dálnicích a hrozí i nebezpečí aquaplaningu.
06:02Aktualizovánopřed 38 mminutami

Turek zmocněncem je úlitba Motoristům, říká Bartoš. Koten jmenování rozumí

„Zmocněnec nemá žádnou exekutivní sílu. (...) Je to nějaká úlitba Motoristům od premiéra Andreje Babiše (ANO),“ uvedl v Událostech, komentářích místopředseda poslaneckého klubu Pirátů Ivan Bartoš. Reagoval tím na situaci okolo jmenování Filipa Turka (za Motoristy) vládním zmocněncem pro Green Deal a klimatickou změnu. „Jmenování Turka zmocněncem rozumím. Celá ta kauza spíše připomíná vrtěti Turkem. (...) Média zde ovlivňují veřejné mínění jedním směrem,“ sdělil místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD). Podle předsedy TOP 09 Matěje Ondřeje Havla je Turkova minulost reputační riziko země. „Takový člověk nemůže být členem vlády,“ dodal. Předsedkyně poslaneckého klubu STAN Michaela Šebelová je překvapena, že Babiš nechce podat kompetenční žalobu a za Turka bojovat. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) tvrdí, že by případné podání kompetenční žaloby a čekání na rozsudek zastínilo ostatní témata vlády.
před 1 hhodinou

Záchranné stanice loni přijaly přes 42 tisíc zvířat

Záchranné stanice loni přijaly do péče více než 42 tisíc zvířat. Ukazují to data Národní sítě záchranných stanic. Řada z nich zaznamenala rekordní nárůst příjmů zraněných živočichů. Mezi nejčastější svěřence stanic patří ježek nebo poštolka. Šest z deseti zachráněných zvířat pracovníci dokáží vrátit zpět do přírody.
před 3 hhodinami

Dřív mezi lidi bez domova patřil. Teď jim muž v Plzni pomáhá, popsali Reportéři ČT

V Česku žijí podle nejrůznějších odhadů desítky tisíc bezdomovců. Nelichotivou statistiku se v posledních třech letech pokouší zvrátit plzeňský magistrát. Navázal proto spolupráci se sociálním spolkem K srdci a biskupstvím plzeňským. Zhruba pět set bezdomovců, kteří v západočeské metropoli žijí, tak může získat brigádu a z výdělku si zaplatit alespoň dočasné bydlení v tamních ubytovnách. Díky práci pro plzeňskou městskou policii se do „běžného“ života podařilo z ulice vrátit třiapadesátiletému Romanovi. Nyní pomáhá právě lidem bez domova, mezi něž dřív sám patřil. O jeho příběhu natáčel pro Reportéry ČT David Vondráček.
před 3 hhodinami

Reportéři ČT: Babiš se vyhnul kritice výroků politiků SPD k zahraničním tématům

Česko má za sebou v diplomacii horký vstup do roku 2026. A to i kvůli předsedovi Poslanecké sněmovny a SPD Tomiu Okamurovi, který hned v novoročním projevu slovně zaútočil na Evropskou unii či Ukrajinu, která se už několik let brání ruské agresi. Nedlouho po Okamurovi si pak „přisadil“ i druhý muž hnutí Radim Fiala, který zpochybnil roli Ruska ve výbuších muničních skladů ve Vrběticích. Premiér Andrej Babiš (ANO) však Okamurova slova dlouho nekomentoval, vyjádřil se až po zmíněném prohlášení Fialy. Ani pak ale předseda vlády svého koaličního partnera přímo nekritizoval. O tom, jaké poměry panují ve vládní koalici v oblasti zahraniční politiky, natáčel pro Reportéry ČT Jan Moláček.
před 12 hhodinami

Poprvé po volbách zasedla tripartita, na růstu platů se neshodla

Tripartita bude spolupracovat při českých aktivitách v EU k zastavení systému emisních povolenek ETS 2. Vláda si proto od zaměstnavatelů i odborů vyžádala podklady o předpokládaných dopadech systému ETS 2 na domácnosti i průmysl. Chce tím posílit své argumenty pro jednání v EU. Na tiskové konferenci po pondělním jednání to řekl ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Tripartita probírala také situaci kolem návrhu státního rozpočtu nebo programové prohlášení nové vlády. Na růstu platů se zatím odboráři s vládou nedohodli.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Po mrznoucím dešti hrozí silná ledovka. Podívejte se, kolik spadne srážek u vás

V celé západní polovině Česka se může tvořit silná ledovka, varovali meteorologové. Výstraha platí od pondělního odpoledne do úterního rána. Po mrznoucím dešti se může tvořit ledovka silná dva až pět milimetrů. Web ČT24 přináší mapy, které zobrazují očekávané srážky v jednotlivých regionech. Hrozí úrazy i komplikace v dopravě, na něž se připravují i České dráhy (ČD). Klouzat by povrchy zřejmě neměly v severovýchodní části republiky.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...