Občanští demokraté v minulém roce hospodařili s přebytkem 26,8 milionu korun před zdaněním. Výdaje strany činily zhruba 170 milionů korun, asi polovinu z nich zaplatili občanští demokraté za volby. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) skončilo v zanedbatelné patnáctitisícové ztrátě.
ODS vloni hospodařila s přebytkem. Starostové jsou na nule
ODS podle zprávy, kterou odevzdala Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, loni na darech získala 45,6 milionu korun. Od státu pak dostala příspěvek na úhradu volebních nákladů 55 milionů korun. V loňských sněmovních volbách skončila druhá za vítězným hnutím ANO, její volební náklady dosáhly 82,7 milionu korun.
Mezi nejvýznamnější dárce ODS loni patřila Strana soukromníků se třemi miliony korun. Stejnou částku věnoval ODS zlínský senátor za Soukromníky a majitel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta. Kvůli tomu se obrátila na dohledový úřad organizace Frank Bold, spatřovala v tom porušení zákona. Podle zákonných pravidel může jeden člověk a jím ovládaná právnická osoba přispět straně ročně maximálně třemi miliony korun.
Jedním milionem korun přispěl občanským demokratů Valentův bratr Miroslav, spoluzakladatel firmy Synot. Stejnou sumu věnovali ODS podnikatel Tomáš Březina z Kaznějova a advokát Tomáš Mach z Prahy.
Třemi miliony korun obdaroval ODS její člen, olomoucký podnikatel Richard Benýšek, který dříve pracoval jako krizový manažer pro skupinu PPF miliardáře Petra Kellnera a vlastnil také hokejovou Slavii. Benýšek patřil také ke sponzorům bývalého předsedy ODS Mirka Topolánka při jeho prezidentské kampani.
Předloni ODS hospodařila s přebytkem 9,5 milionu korun před zdaněním, přičemž celkové výnosy dosáhly 128,9 milionu korun. Na říjnové senátní a krajské volby občanští demokraté vynaložili 51,5 milionu korun. I tehdy téměř celé náklady pokryli z darů v celkové výši 48,4 miliony korun.
Starostové na nule
Hnutí Starostů a nezávislých hospodařilo loni se ztrátou zhruba 15 tisíc korun, kterou pokryje přebytkem z předchozích let. Příjmy STAN dosáhly 69,2 milionu korun, největším z výdajů byly náklady na kampaň do Poslanecké sněmovny 56,7 milionu korun, uvedlo hnutí ve zprávě o loňském hospodaření.
„Za poslanecké a senátní volby jsme utratili necelých 57 milionů korun a za účetní rok jsme celkem v minusu 15 tisíc korun, které kryjeme přebytkem z předchozích let,“ oznámil předseda hnutí Petr Gazdík.
Nejmenší ze sněmovních frakcí měla největší příjem ve formě státního příspěvku na úhradu volebních nákladů 26,2 milionu korun. Dalších 23,4 milionu korun získal STAN na darech a 18,35 milionu korun jako státní příspěvek na svou činnost.
Nejvyšší částku věnoval STAN spřízněnému hnutí Starostové pro Liberecký kraj, a to tři miliony korun. Stejnou sumu dal hnutí jednatel společnosti Noabe (dříve Jablocom) Jiří Meloun. Půldruhého milionu korun věnovala STAN kolínská společnost Lučební závody Draslovka.
SNK Evropští demokraté dali hnutí přes milion. Půlmilionem přispěly ždánická firma Narex a také společnost Solar area z Dolních Břežan. Po 300 tisících korunách věnovali hnutí Daniela Dudorkinová, Jiří Karvánek a Petr Kobrle z firmy provozující cukrárny Ovocný Světozor.