Odbory daly Hegerovi kvůli platům ultimátum do 5. listopadu

Praha - Odbory lékařů a sester daly dnes ultimátum ministrovi Leoši Hegerovi (TOP 09) i celé vládě. Trvají na slibu vlády z letošního jara, že platy zdravotníků v příštím roce stoupnou o deset procent. Pokud peníze nedostanou, stanou se podle nich ministr i vláda pro odboráře nelegitimními a budou žádat jejich odstoupení. Ministr jim vzkázal, že navýšení platů má v plánu zcela určitě.

„Pokládám to za věc, kterou jsme slíbili a také ji dodržíme,“ uvedl ministr. Uvedl, že první část memoranda splnil a hodlá v tom pokračovat. Lékařům stouply letos příjmy z průměrných 50.000 na 60.000, tedy o 20 procent. Do půlky listopadu bude mít ministr analýzy příjmů zdravotního pojištění za třetí čtvrtletí, pak sdělí přesné procento navýšení. Slova o odvolání ministra a pádu vlády označil za „předčasná a přehnaná“. Heger také připomněl, že v memorandu se mluví o navýšení o deset procent v roce 2012, tedy ne hned od 1. ledna 2012.

Případné protesty prý pacienty neohrozí

„Pokud pan ministr do 5. listopadu 2011 nedá jasné garance splnění jarního memoranda, máme od členů naší organizace mandát k jakékoli protestní akci,“ uvedla šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. „Jestliže nám pan ministr neodpoví do 5. listopadu, anebo jeho odpověď nebude jednoznačná, zahájíme protestní akce,“ potvrdil předseda LOK Martin Engel.

Předseda LOK Martin Engel v Interview ČT24:

„Chtěli jsme, aby ministr zdravotnictví na rovinu a jasně řekl, jaká bude úhradová vyhláška. Na to samé jsme se ptali na tripartitě a žádnou odpověď jsme nedostali. Kde jinde, než na fóru, kde je premiér, ministři a zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců, byste měl dostat uspokojivou odpověď? Protože jsme ji nedostali, tak jsme se rozhodli k tomuto kroku… Nevidím zásadní důvody, které by bránily tomu, aby konstrukce úhradové vyhlášky - alespoň v obecných rysech  - byla. Uklidnila by celý resort,“ uvedl v pořadu Engel.

Engel zdůraznil, že odbory „nechtějí řinčet zbraněmi“, proto dávají ministrovi dva týdny čas, aby navýšení zajistil. Pokud to neudělá, budou si stěžovat na Českou republiku ve Štrasburku a v Bruselu. Podle propočtu odborů lze získat 7,5 miliardy na zvýšení platů tím, že léky a zdravotnický materiál budou osvobozeny od DPH. Tato daň ale příští rok naopak stoupne. Peníze by podle odborů přineslo také zvýšení plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané, což kabinet odmítá. Zdravotnictví by také pomohlo, kdyby získalo výnos z tabákové daně.

Engel uvedl, že případné protestní akce nezačnou dřív než v pondělí 7. listopadu. Nebude to prozatím masové podávání výpovědí a nebude ani narušen provoz zdravotnických zařízení, pacienti se nemusejí obávat. „Nějaký scénář máme, ale veřejnost chci uklidnit, že o podávání výpovědí se nejedná,“ řekl ČT24. Podle Engela přesto budou akce „velmi dobře viditelné“. 

Martin Engel
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Odboráři ustavili krizový štáb Zdravotnickou trojku (Z3), ve kterém spolupracují Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL), Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků. Dohromady zastupují 48.000 zdravotníků, lékařů, sester, záchranářů či sanitářů ve více než 180 nemocnicích.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň:

„Pan ministr dělá vše pro to, aby finanční prostředky na navyšování platů byly, a to se nebavíme pouze o navyšování platů lékařů, ale i středního zdravotnického personálu,“ uvedl Sršeň.

Další etapu boje za zvýšení platů zahájily lékařské odbory v pátek, kdy před ministerstvem zdravotnictví postavily figurínu Doktora Exoda, který symbolizuje odchod lékařů a sester z českých a moravských nemocnic. Ministrovi dali odboráři čas do půlnoci ze 4. na 5. listopadu, chtějí slyšet, zda dodrží slib a příští rok se platy zdravotníků zvednou. Podle mluvčího ministerstva Heger slib splní.

Na přidávání se odbory dohodly s ministrem na jaře v memorandu, které ukončilo protest Děkujeme, odcházíme. Tehdy dala výpověď čtvrtina nemocničních lékařů. Ministr první část jarního memoranda splnil, letos lékařům tarifní platy stouply o 5 000 až 8 000 korun měsíčně. Příští rok by měly stoupnout platy o deset procent nejen lékařům, ale všem zdravotníkům. Ministr ale už připustil, že ne všechny nemocnice budou peníze na navýšení platů mít.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Filip Turek není na seznamu kandidátů na ministry

Předseda ANO Andrej Babiš předal prezidentu Petru Pavlovi nominace ministrů do vlády ANO, SPD a Motoristů. Chybí mezi nimi jméno poslance Motoristů Filipa Turka. Dočasné pověření vést ministerstvo životního prostředí by měl místo něj dostat lídr Motoristů a pravděpodobný ministr zahraničí Petr Macinka. Ten následně řekl, že Turek není na seznamu pouze kvůli zdravotní indispozici a v pondělí jej čeká zákrok v nemocnici. Motoristé podle něj náhradu za Turka na post ministra nehledají.
10:26Aktualizovánopřed 4 mminutami

Fiala slíbil hladké předání vlády. Evropští politici Babišovi gratulují

Premiér v demisi Petr Fiala (ODS) blahopřál předsedovi ANO Andreji Babišovi ke jmenování předsedou vlády. Do jmenování zbytku kabinetu mu nabídl Hrzánský palác. Designovaný premiér plánuje ale úřadovat ve sněmovně, případně na pražském Chodově, kde sídlí ANO. Končící kabinet podle Fialy zajistí, aby předání vlády bylo zcela hladké. Blahopřání Babišovi zveřejnili i další politici budoucí opozice nebo zahraniční státníci.
09:54Aktualizovánopřed 9 mminutami

Prezident jmenoval Andreje Babiše premiérem

Prezident Petr Pavel na Pražském hradě jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše premiérem. Do funkce se vrací po necelých čtyřech letech. Předsedou vlády byl jmenován potřetí, poté složil premiérský slib. Zbytek vlády, kterou vytvářejí ANO, SPD a Motoristé sobě, Pavel jmenuje v pondělí 15. prosince.
06:50Aktualizovánopřed 12 mminutami

Soud v Brně uložil dalším dvěma obžalovaným v kauze Stoka peněžité tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka podnikateli Luboši Krejčímu peněžitý trest 250 tisíc korun, jeho firmě UNO trest dvě stě tisíc korun. Soud schválil jejich dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Tresty jsou mírnější, než které jim soud uložil v roce 2022. Jde o devátou a desátou schválenou dohodu v kauze údajného ovlivňování zakázek na městské části Brno-střed. Rozhodnutí jsou pravomocná. Obžalobě čelilo původně jedenáct lidí a dvě firmy. Soud schválit dohody může, ale nemusí.
před 1 hhodinou

Reportéři ČT zmapovali majetky „pokladníka Hamásu“ v Česku

Už rok vědí české úřady o tom, že v tuzemsku má dům a firmu osoba zapojená do financování teroristické organizace Hamás. Americké ministerstvo financí na Hamída al Ahmara i na jeho firmy uvalilo sankce loni v říjnu. Úřady mají za prokázané, že hraje významnou roli ve struktuře, která zajišťuje předákům Hamásu luxusní život v zahraničí. Po stopách jemenského podnikatele pátrali Reportéři ČT v Teplicích a okolí, kde má vilu a kde také žije početná arabská komunita. Natáčel Jan Moláček.
před 1 hhodinou

Ústavní soud odmítl stížnost ruského majetkového podniku na zápis na sankční seznam

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost ruského Podniku pro správu majetku v zahraničí, který nesouhlasil se zápisem na český vnitrostátní sankční seznam. Podnik v Česku provozuje a spravuje mnoho nemovitostí, které jsou majetkem Ruska. Zápis na sankční seznam vedl k zablokování účtů a zmrazení desítek nemovitostí, které například nelze prodat.
před 2 hhodinami

Zástupci sněmovních uskupení probrali jmenování Babiše premiérem

Hosté pondělních Událostí, komentářů diskutovali o jmenování šéfa hnutí ANO Andreje Babiše premiérem. Probrali také stanovisko Motoristů, kteří trvají na nominaci Filipa Turka (za Motoristy) na pozici ministra životního prostředí. K tomu má však výhrady prezident Petr Pavel. Debata se týkala také Babišova možného střetu zájmů či kumulace funkcí. Diskuse se zúčastnili předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný, předseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), místopředseda ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD), šéfka poslanců STAN Michaela Šebelová, místopředseda klubu Pirátů Ivan Bartoš a místopředseda výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL). Debatou provázela Barbora Kroužková.
před 3 hhodinami

Rostoucí oblibou estetické medicíny i jejími riziky se zabýval Fenomén doby

Další díl publicistického cyklu Fenomén doby se zabýval plastickými operacemi, které jsou dnes považovány za běžnou věc. Podle estetické dermatoložky Miroslavy Pelechové všechny oblasti estetické medicíny zažívají rostoucí trend. Operace mohou přinést spokojenější život, ale i zdravotní rizika. Pořad ukazuje, proč počet plastických operací a jiných estetických zákroků narůstá a co to vypovídá o společnosti.
před 4 hhodinami
Načítání...