Praha – Zdravotnické odbory dnes jednaly s premiérem Nečasem o navýšení rozpočtu na sociální služby. Navrhovaných 6,1 miliardy korun podle nich nestačí, částku chtějí navýšit na 8,9 miliardy. Tuto sumu odbory propočítaly s radou postižených a asociacemi poskytovatelů sociálních služeb, sociálních poraden, pečovatelských služeb i krajů. Teď budou usilovat o to, aby se jejich požadavek dostal do zákona o státním rozpočtu jako pozměňovací návrh při jednání ve sněmovně. Uvedla to šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle ní předseda vlády přislíbil, že se situací bude zabývat.
Odbory chtějí přidat na sociální služby skoro tři miliardy
V sociálních službách pracuje asi 43 tisíc lidí. Podle Žitníkové mají mnohem nižší příjem než pracovníci v jiných oborech a často vydělávají jen kolem 10 tisíc korun čistého. Odbory žádají, aby pečovatelé dostávali mzdu podle tabulek jako zdravotníci, kteří mají vyšší příjem. Svaz zdravotnictví a sociální péče by rád dosáhl toho, aby se pak přidávalo o pět procent. Stát by to mělo 1,5 miliardy, upřesnila šéfka odborů. Lékaři a zdravotníci v nemocnicích žádají pro příští rok zvýšení mezd o deset procent.
Premiér podle Žitníkové odborům přislíbil, že se kvůli financování sociálních služeb spojí s ministrem práce. I když je prý potřeba s nízkými platy v sociální oblasti něco udělat, Nečas nezastíral, že pokud se přidá v sociálních službách, musí se ubrat jinde, řekla odborářka.
Do péče o staré lidi a handicapované by pak mělo putovat asi 1,3 miliardy korun. Zhruba 900 milionů by se mělo využít na přeměnu velkých ústavů na přívětivější zařízení a na posílení služeb v terénu, zbytek by srovnal zvýšenou daň z přidané hodnoty, upřesnila Žitníková. Podle ní a zástupců dalších sdružení bez dalších financí hrozí omezení či dokonce ukončení činnosti některých poskytovatelů služeb i stopnutí transformace.