Nulová tolerance alkoholu pro řidiče: policie hlásí, úřady odkládají

Praha - Policie dál trvá na nulové toleranci alkoholu u řidičů, přestože úřady nejnižší naměřené hodnoty nepostihují. Na pokyn ministerstva dopravy se hladiny z dýchacích přístrojů do 0,24 promile netrestají. Zatímco zákon platí na místě, a policie proto věc oznámí, ministerský pokyn přichází ke slovu později a úřady případ odloží. Kvůli rozdílné praxi policie a úředníků jsou tak ročně stovky šoférů stíhány zbytečně.

„Pokud je naměřeno do 0,24 promile a nejsou žádné důkazy proti dotyčnému řidiči, přiznání nebo svědectví další osoby, pak jsou takové příklady většinou odkládány,“ potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. „Policie se bude zabývat alkoholem. Veškeré naměřené hodnoty budou předávány správnímu orgánu k řešení,“ vysvětluje postup policistů ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Nízké hodnoty, svítící na policejních přístrojích, mohou být ovlivněny třeba jídlem, nemocí nebo i samotným zařízením. „V případech, kdy je naměřená hodnota 0 až 0,24 promile, je nutno ve smyslu uvedené metodiky považovat výsledek za negativní,“ píše se v metodice ministerstva dopravy. Například největší česká města - Praha, Brno a Ostrava - právě kvůli nízkým naměřeným hodnotám odkládají zhruba třetinu všech policií nahlášených případů.

Rerportáž Jana Šenkýře (zdroj: ČT24)

Protikladné počínání policie a úředníků zatím, jak se zdá, nikdo řešit nebude. „V České republice pořád platí nulová tolerance alkoholu za volantem,“ odvolává se na paragrafy Tržil. I mluvčí ministerstva dopravy si je vědom toho, že správný postup je daný: „Policie musí věc předat do správního řízení, i kdyby tam byla jedna setina promile.“

Zrušit nulovou toleranci úřady nechtějí. Obávají se, že kdyby určitou hladinu alkoholu v krvi zákon povolil, čeští řidiči by si to vyložili po svém, pili by víc a následky by byly tragické, jak je obvyklé v některých západních zemích.

  • Tolerance alkoholu u řidičů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1010/100965.jpg
  • Tolerance alkoholu u řidičů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1010/100966.jpg