Nový zákon o odpadech je nekompromisní – Netřídíš, zaplatíš

Praha – Od příštího roku by obce mohly mít povinnost zajišťovat tříděný sběr. Počítá s tím nový zákon o odpadech, který dnes podpořila sněmovna. Současně by se tak mohly zvýšit i poplatky za skládkování – ze současných 500 na 600 korun v roce 2015 a až na 1 000 korun v roce 2020. Pokud půjde tříděný odpad do barevných kontejnerů nebo na sběrné dvory, platit za skládku se nebude. Odpadová předloha z pera senátorů také umožní obcím, aby vyhláškou omezily provozní dobu sběren. Opatření je namířeno především proti zlodějům kovů.

Zvýšení poplatků má motivovat ke zpracování odpadů – kromě třídění jde také o spalování. „Ještě před několika lety se skládkovalo 85 procent komunálních odpadů. Dnes je to 55 procent a my se chceme dostat do roku 2020 na 35 procent. K tomu budou třeba i legislativně zaměřené kroky,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec. Za devět let by pak skládky odpadů měly vymizet úplně.

Podle ministerstva bude mít zvýšení poplatku dopad na občany ve výši 21 korun. „Občan by měl v podstatě přijít o jedno pivo ročně,“ podotkl ředitel odboru odpadů Jaromír Manhart. Částka ale bude platit jen v případě, že lidé začnou odpad skutečně třídit, jinak může být vyšší. Ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka upozorňuje, že každé zvýšení poplatku o 100 korun se promítne na občana v částce ve výši 48 korun: „V roce 2020 je to dopad na rodinu 960 korun.“

Biologicky rozložitelný odpad tvoří polovinu směsného komunálního

Od roku 2015 chce proto ministerstvo zavést i popelnice na bioodpad. Většině obyvatel českých měst totiž právě hnědé popelnice na jeho třídění chybí. Biologicky rozložitelný odpad přitom tvoří polovinu směsného komunálního odpadu. „Budeme se snažit je doplňovat všude tam, kde jsou občané zvyklí donášet tříděný odpad do barevných kontejnerů,“ uvedl Manhart.

Co do hnědé popelnice patří?

  • Tráva, listí, piliny, zbytky rostlin, zemina z květináče, odpad z řezu keřů i stromů, zbytky ze zeleniny, ovoce, odpad z kuchyně rostlinného původu, spadané ovoce, skořápky z vajec, ruličky od toaletního papíru, jen omezeně zbytky jídel (nikdy tekuté)

Co do hnědé popelnice nepatří?

  • Tekuté zbytky jídel, oleje, odpad z kuchyně živočišného původu, maso, kosti, uhynulá zvířata, biologicky nerozložitelné a jiné odpady

Novela ale měla původně řešit jen změny kvůli evropským směrnicím. Zvýšení poplatku za skládkování se podle Havelky do zákona dostalo takzvaným přílepkem, což České asociaci odpadového hospodářství vadí. „Je to nestandardní cesta. Navýšení poplatku se týká deseti milionů obyvatel v tomto státě a mělo by projít normálním legislativním procesem,“ domnívá se Havelka.

Navržené zdražení je podle něj navíc zbytečné a pro občany demotivující: „Vhodnější opatření je zavedení třídění bioodpadu v obcích a jiné motivační nástroje.“ Manhart ale popírá, že by šlo o přílepek. Dokument byl podle něj projednávaný pracovními skupinami na ministerstvu více než čtyři roky. Resort ho následně poslal do sněmovny ve spolupráci s poslanci. Podobnou novelu loni v létě navrhli poslanci ODS a získali pro ni souhlas vlády Petra Nečase (ODS). Bývalá Sněmovna ji ale před svým rozpuštěním nestihla projednat.

Některé obce kvůli zlodějům kovů zakázaly prodej železného šrotu

Odpadová předloha má také umožnit obcím, aby vyhláškou mohly omezit provozní dobu sběren surovin na svém území. Krajské úřady by mohly sběrnám sebrat i oprávnění k provozu. Stačilo by, aby sběrna jednou vykoupila předměty nebo materiály, které jsou na sezamu zakázaných. Dosud se takový prohřešek musel opakovat. Opatření je namířeno především proti zlodějům kovů. V Bohumíně už například kvůli téměř každodenním krádežím kovů zastupitelé rozhodli, že od nového roku zakážou lidem prodávat železný šrot ve sběrnách surovin. Odpad budou muset zdarma odevzdávat v městských sběrných dvorech. (čtěte více)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Déšť zastavil vlaky v Jizerských horách, na Liberecku tahala auta těžká technika

Silné bouřky mohly v sobotu zasáhnout většinu Čech. Intenzivní déšť postihl odpoledne třeba oblast Jizerských hor v Libereckém kraji. U Bílého Potoka pod Smrkem spláchl kamení na železnici a zhruba na hodinu zastavil vlaky mezi Bílým Potokem a Raspenavou. Provoz už byl obnoven. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků. V Beskydech může napršet až 110 litrů na každý metr čtvereční.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

„Mně nic není!“ Lékaři v IKEMu chlapci transplantovali játra a ledviny naráz

Výjimečnou transplantaci jater a ledviny provedli v pražském IKEMu devítiletému chlapci jménem Sergiu. Orgány mu selhávaly kvůli dědičné nemoci. Lékaři teď potvrdili, že byl zákrok úspěšný. Dětský program funguje ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí.
před 7 hhodinami

Národní knihovna se chystá na digitalizaci Kosmovy kroniky

Národní knihovna pokračuje v digitalizaci svého fondu. Dokončených už má téměř osmdesát milionů stran. Podle odhadů instituce je to takřka třetina všech spisů. S ostatními organizacemi v rámci České digitální knihovny je nyní k dispozici sto osmdesát milionů stran. O tiskoviny, které jsou v dobrém stavu, se postará robotický skener. Zvládne až 300 stran za hodinu. To je dvakrát až třikrát tolik, než umožňuje manuální práce. Ta se naopak využije tam, kde je nakládání se svazky obtížnější. V naskenované verzi má knihovna například Dalimilovu kroniku, druhou nejstarší v českých zemích. Ta úplně nejstarší, Kosmova, zamíří k digitalizaci v září.
před 7 hhodinami

Do lesa „na brigádu“. Lidé prodávají borůvky i houby

Do lesů vyrazili sběrači. Mnozí pro radost, ale mnozí také pro přivýdělek. Například ceny borůvek se letos pohybují nejčastěji od dvou do tří stovek za kilogram. Potkat lze i houbaře. Někteří z nich nabízejí plné košíky do restaurací nebo na trzích, často kolem dvou set korun za kilo. Pro prodej však také platí určitá pravidla.
před 8 hhodinami

Sapa už je turistické místo, říká režisér prvního českého viet-filmu

Režisér a scenárista Dužan Duong přinesl s lehkostí a vtipem autentický pohled do vietnamské komunity očima první generace, která vyrostla v Čechách. První tuzemský celovečerní viet-film s názvem Letní škola, 2001 se od čtvrtka promítá v kinech. Režisér v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prozradil, že herce sháněl mimo jiné po večerkách, nehtových studiích i na Facebooku. Z velké pražské tržnice Sapa se podle Duonga stalo „turistické místo“.
před 15 hhodinami

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 19 hhodinami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 20 hhodinami

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 21 hhodinami
Načítání...