Nový ředitel kladrubského hřebčína vzbuzuje částečné pochybnosti

Kladruby nad Labem – Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem začal pracovat pod vedením nového ředitele. Ministr zemědělství Jakub Šebesta jmenoval Jana Höcka. Kritici ale upozorňují, že to bylo bez výběrového řízení a někdejší šéf Státního zemědělského intervenčního fondu čelil v minulosti obvinění ze střetu zájmů. Za střet považují i to, že dodnes působí na soukromé veterinární klinice, která s hřebčínem úzce spolupracuje.

Před pár lety dohlížel na dotace proudící do zemědělství, dnes vede kladrubský hřebčín. Ještě jako ředitel intervenčního fondu kvůli rodinným firmám několikrát čelil střetu zájmů. Přesto ho ministr bez výběrového řízení jmenoval. Mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček říká, že jde o chovatele koní, který byl ministrovi doporučen odbornou veřejností.

Ministr zemědělství Jakub Šebesta se střetu zájmů v tomto případě podle svých slov neobává. Jan Höck je ale předsedou představenstva soukromé firmy, která provozuje veterinární kliniku v Heřmanově Městci a s hřebčínem spolupracuje. Neumí si však představit, že by kvůli své nynější pozici musel odvážet koně k veterináři například do Brna.

2 minuty
Reportáž Michala Klokočníka a Jany Čermákové
Zdroj: ČT24

Své funkce na veterinární klinice je Jan Höck ochotný se vzdát. Za prioritu teď považuje práci pro hřebčín a převod na příspěvkovou organizaci. Mezi koňáky stále panují obavy z možné privatizace. „Praze vůbec nejde o koně nebo o hřebčín,“ konstatoval bývalý ředitel Střední školy chovu koní a jezdectví František Petřík. Jan Höck to popírá.

Nově jmenovaný ředitel si nechává zpracovat hloubkovou inventuru majetku. Personální změny nevylučuje. Jeho úkolem má být příprava na evropské dotace, které areál nutně potřebuje. Lidé v hřebčíně přiznávají, že časté personální změny zatím vyvolávají jen napětí a nejistotu.

Koně v hřebčíně
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silvestr na ČT1 nabídne pražský díl StarDance Tour

Show StarDance letos poprvé v historii zavítala do velkých hal před živé publikum, kterému se představilo osm tanečních párů v šesti krajských městech. Všechny zastávky se vyprodaly. Pět měst přidalo i druhé, odpolední představení. Celkem se přišlo podívat sto tisíc lidí. Poslední, pražskou zastávku natáčely kamery České televize. Speciální silvestrovský díl poběží na ČT1 večer poslední den roku 2025 od 21:40.
před 4 hhodinami

Rok 2026 v Česku: Nová vláda, obecní volby i změny v zápisech prvňáčků

Rok 2026 přinese řadu významných událostí a změn, a to i hned ve svém prvním měsíci. Nová vláda Andreje Babiše (ANO) bude v polovině ledna žádat sněmovnu o důvěru. Budoucí prvňáčky čekají přísnější pravidla odkladů docházky a nově také půjdou k zápisu už v lednu místo tradičního dubna. V tuzemsku také s uzavřením posledního dolu na Karvinsku skončí těžba černého uhlí. Na podzim budou lidé po čtyřech letech opět volit své obecní zastupitele a třetina země vybere i nové senátory.
před 4 hhodinami

Policisté a strážníci budou na silvestra hlídat použití pyrotechniky

Policisté a městští strážníci budou během silvestrovských oslav dohlížet i na dodržování přísnějších pravidel pro používání zábavní pyrotechniky. Za porušení zákazu hrozí pokuty – na místě maximálně deset tisíc, ve správním řízení až sto tisíc korun. Některé radnice zpřísnění zavedené zákonem převedly do nových vyhlášek, ze zákazu ale mnohdy vyjmuly právě silvestr.
před 4 hhodinami

Na žádost o sociální dávky zbývá poslední den

Poslední den zbývá příjemcům některé sociální dávky, aby o ni znovu požádali. Pokud tak už učinili nebo učiní do konce letošního roku, bude jim výplata současných dávek prodloužena až do konce dubna. Od května pak začne výplata superdávky, která nahrazuje příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí. Pokud příjemci nepožádají, o peníze od ledna přijdou.
před 12 hhodinami

Bujaré oslavy konce roku přinášejí zvýšené riziko zranění

Silvestr znamená pro policisty a záchranáře jednu z nejnáročnějších služeb, opilí oslavující pro ně znamenají riziko. Záleží na konkrétním chování člověka, jestli ovládá své chování, umí se o sebe postarat nebo nenapadá další lidi. Zdravotníci musejí řešit také zranění způsobená pod vlivem alkoholu, například pádem na zem. Velmi opilí lidé, tedy nad tři a půl promile u žen a nad čtyři u mužů, končí v péči záchranářů. Konkrétního opilce pak čeká cesta buď do nemocnice, nebo na „záchytku“. Linku 155 je třeba zavolat, pokud je opilý člověk zcela bezvládný a nereaguje na hlas ani silné zatřesení. Dispečer následně poradí s první pomocí.
před 13 hhodinami

Důvěra, rozpočet a pak priority. Vládu čeká nabitý začátek nového roku

S novým rokem chce vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) začít naplno prosazovat své priority. Protože začne hospodařením v provizoriu, hodlá jako první schválit rozpočet, který jí umožní naplňování slibů. Mezi ně patří zrušení hlavních bodů důchodové reformy, rozhodnout má též o restartu elektronické evidence tržeb. Kabinet také plánuje znovu zavést některé daňové slevy. Rušení úsporných kroků a zvyšování výdajů na dluh ale s obavami sledují zástupci předchozí vlády.
před 15 hhodinami

Babiš vloží do fondu jen Agrofert, nikoli firmu SynBiol

Premiér Andrej Babiš (ANO) do svěřenského fondu RSVP Trust vloží výhradně holding Agrofert, nikoli svou investiční a holdingovou společnost SynBiol, řekl Deníku. Vyřešením střetu zájmů kvůli vlastnictví Agrofertu podmiňoval prezident Petr Pavel jmenování Babiše premiérem.
před 16 hhodinami

Vládní koalice chce zrušit služební zákon

Čtveřice poslanců vládní koalice chce od července příštího roku nahradit zákon o státní službě novou normou, která podle nich umožní rychlejší zeštíhlování státní správy. Zaměstnávání státních úředníků se má více podobat běžnému pracovnímu poměru a řídit se v zásadě zákoníkem práce. Upozornil na to server Novinky.cz, podle něhož by změna usnadnila zbavování se lidí dosazených předešlou vládou.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...