Thajské úřady povolily novinářovi Radanu Špronglovi vycestovat do Česka, jeho případ ale ještě není uzavřen. Šprongl to potvrdil ČT. Spolupracovník televize Nova chtěl koncem května vycestovat z Bangkoku do Iráku s neprůstřelnou vestou a helmou v zavazadle, to je ale v zemi trestné.
Novinář Šprongl, kterého zadrželi v Thajsku, se vrací do Česka. Jeho případ ale nekončí
Šprongla zadrželi v Thajsku při nástupu do letadla. Za převážení nedeklarovaného vojenského materiálu mu v Thajsku hrozí až pět let vězení. Úřady Šprongla už dříve propustily na kauci v přepočtu 70 tisíc korun, do Česka však mohl odcestovat až teď.
„Nechal jsem si při nástupu do letadla odbavit helmu a neprůstřelnou vestu. Při nástupu do letadla mi bágl vyndali. Nejdříve mi nabídli, ať odletím bez toho. Ale do Iráku bez helmy a vesty nepojedu, takže jsem tam zůstal a nevěděl, co se děje,“ řekl Šprongl v Českém rozhlase.
Z podobného důvodu byli tento týden v pondělí zadrženi na letišti v Bangkoku také britský novinář Anthony Cheng a německý fotoreportér na volné noze Florian Witulski, když se chystali nastoupit do letadla směřujícího do Iráku. Tam měli sledovat vývoj ve městě Mosulu. V zavazadle patřícím Chengovi, který pracuje pro stanici CCTV English se sídlem v Číně, byly nalezeny tři plynové masky a čtyři pláty do neprůstřelné vesty.
Thajský policejní zdroj vysvětlil, že jak masky, tak vesty jsou podle thajského zákona považovány za zbraně a pro jejich držení je nutné povolení. Oba novináři byli obviněni z držení válečných zbraní bez povolení, což se v Thajsku trestá až pětiletým vězením. Cheng byl v úterý propuštěn na kauci v přepočtu 2930 dolarů, Witulski byl propuštěn ještě před ním téhož dne, uvedla agentura Reuters.