Nové úpravy nutí řidiče více dbát na technický stav auta

Praha – Už za tři měsíce budou moci policisté posílat vozidla ve špatném technickém stavu rovnou na technické kontroly nebo také mohou řidiči o platnost technické prohlídky úplně přijít. Od 1. ledna 2015 získají policisté pravomoc vystavit doklad o tom, že auto má vážné nebo nebezpečné závady. Na jejich odstranění pak bude mít v lepším případě majitel vozu měsíční lhůtu. Nové pravidlo má přimět řidiče k zodpovědnější péči o vlastní vozidla.

Přísnější pravidla pro stav aut tématem Událostí ČT (zdroj: ČT24)

V současnosti při zjištění podstatných technických nedostatků policisté mohou uložit řidičům, aby závady odstranili. Zda to opravdu udělají, už ale nikdo nezkontroluje, navíc jim nikdo nezakáže s autem dál jezdit. „Policisté budou moci zpracovat protokol, který následně zašlou na registr vozidel, a tam takovému provozovateli bude, buď zkráceně, nebo úplně, zrušena technická způsobilost,“ komentuje pro ČT změnu šéf dopravních policistů Tomáš Lerch.

Třicetidenní lhůta platnosti technické kontroly se má podle ministerstva dopravy vztahovat na vážné závady, okamžité skončení pak v případě závad nebezpečných pro silniční provoz. Pokud by řidiči ignorovali povinnost odstranit zjištěné vady, neprošli nařízenou kontrolou a s vozidlem dál jezdili, vystaví se hrozbě až desetitisícové pokuty a zákazu řízení až na jeden rok.

Podle vyhlášky se za vážnou závadu považuje taková, která ovlivňuje provozní vlastnosti auta. Může jít třeba o prasklinu skla ve výhledu řidiče větší než dva centimetry. Nebezpečná závada pak přímo ohrožuje bezpečnost jízdy, například když autu nesvítí brzdová světla. Podle odhadů Evropské komise není v patřičném technickém stavu každé desáté auto, to se pak podílí na nehodovosti asi šesti procenty ze všech nehod – v jejich důsledku ročně zemřou až dva tisíce lidí ve všech zemích osmadvacítky.

V budoucnu policisté budou zabavovat takzvaný malý techničák

Ministerstvo dopravy také nedávno dokončilo návrh novely silničního zákona, podle které by dopravní policisté v budoucnu mohli řidičům dokonce zabavovat doklad o technické kontrole. Cílem novely mají být především auta, která projdou opravou po havárii, ale před návratem na silnici je už nikdo nezkontroluje. Při vážné nehodě by tedy majitel vozu přišel o malý techničák, po opravě by musel znovu na kontrolu technického stavu a pak by mu příslušný úřad doklad vrátil. Důvody k zabavení budou jasně vyjmenovány v prováděcím předpisu. Může jít o poškozený výfuk, vytékající kapaliny, příliš ojeté pneumatiky i závady uvnitř motoru.