Neúspěch neznamená zůstat na místě, říká expert k digitalizaci

Kačena: Potřebujeme, aby se lidé přestali bát zkazek o AI (zdroj: ČT24)

Konzervativní česká společnost považuje neúspěšný pokus o digitalizaci stavebního řízení za důkaz, že je lepší zachovat status quo, modernizace veřejné správy je však nutná, uvedl v Událostech, komentářích ředitel neziskové organizace prg.ai Lukáš Kačena. Jeho spolek získal dotaci na vzdělávání úředníků v oblasti umělé inteligence (AI). Podle Kačeny AI dokáže zefektivnit chod úřadů, v první fázi se ovšem musí zapracovat na osvětě, protože řada lidí má z nové technologie strach.

V porovnání se světem je na tom Česko v oblasti digitalizace poměrně dobře, míní Kačena, který se odvolává na různé srovnávací žebříčky. „Pak je ale řada oblastí, kde už na tom tak dobře nejsme,“ hodnotí.

Kauzu kolem digitalizace stavebního řízení příliš nesledoval. „Ale vždy když vznikne podobný problém nebo kauza, tak to vyvolává nedůvěru občanů ve stát. Obecně my jako Češi jsme hrozně konzervativní a to se prolíná celou společností. Jakýkoli neúspěšný modernizační projekt nás vlastně utvrdí v tom, že nejlepší je zůstat v tom stávajícím stavu, a to rozhodně dobře není,“ je přesvědčen odborník na AI.

Modernizace veřejné správy, včetně jejích jednotlivých služeb, je podle něj potřeba. „To, že se něco nepovede, neznamená, že máme zůstat stát na místě,“ podotkl Kačena.

Vláda plánuje odložit takzvanou digitální ústavu o dva roky, tedy na rok 2027. „To, jak se na tom vláda usnesla, že některé služby nedává smysl digitalizovat, protože jsou velmi málo využívané, tak to ukazuje klasický problém, že nestačí nějakou službu jednoduše převést do elektronické podoby, ale často je potřeba zamyslet se nad tím, jak je ten proces nastavený, jestli je služba v dnešní době vůbec potřeba,“ uvedl Kačena.

Považuje to tedy za jakýsi „generální úklid“ toho, co stát v současnosti dělá, jaké služby poskytuje a jak mají fungovat v digitální době.

Evropa v používání AI zaostává

V pátek skončil Týden pro digitální Česko, který se věnoval mimo jiné umělé inteligenci. Její využití ale není podle Kačeny tak časté, jak by se ze zpráv v médiích mohlo zdát.

„Obecně jako Evropa na tom moc dobře nejsme. Eurostat říká, že průměrně v Evropské unii je osm procent podniků, které využívají umělou inteligenci, což je hrozně malé číslo. V Česku jsme na šesti procentech, šampionem je Dánsko s patnácti procenty, takže v Česku na tom nejsme zas tak špatně, nicméně Evropa jako celek dost pokulhává,“ upozornil expert.

Vývoj v oblasti AI je ale turbulentní a čísla se mohou měnit, upozornil Kačena. „Zároveň to ale ukazuje, že mediální realita toho, že umělá inteligence tu s námi je, což je fakt, neznamená, že s ní automaticky začínáme všichni pracovat,“ konstatoval expert.

Vzdělávání úředníků

Spolek Prg.ai získal od Google.org, což je charitativní odnož společnosti Google, slibný grant v rámci projektu zaměřeného na vzdělávání úředníků.

„Myslím si, že cesta k adopci umělé inteligence je klasická, není odlišná od jiných technologií. Prvním krokem je osvěta – potřebujeme, aby se lidé přestali bát těch všech zkazek, které o umělé inteligenci slýcháme. Potřebujeme, aby lidé věděli, jak funguje, k čemu je, jaké jsou přínosy a rizika s ní spojená. To je první krok k tomu, aby se mohli o tu technologii začít zajímat, což pak vede k masivnější podpoře technologie, ať už zespoda nebo ze strany vedení jednotlivých úřadů, ve firmách je to stejné,“ podotkl Kačena.

Načítání...

AI by měla lidem v první řadě pomoci s rutinními úkony a zefektivnit práci lidí v soukromém životě i v zaměstnání, vysvětluje expert. „Může celkově zefektivnit výkony jednotlivých úřadů, což znamená ve chvíli, kdy je tlak na to, aby toho dělaly čím dál tím víc, ale zároveň se snižoval stav, tak AI je přesně ta inteligence, která jim v tom může pomoct,“ popisuje Kačena.

Načítání...