Neúspěch neznamená zůstat na místě, říká expert k digitalizaci

7 minut
Kačena: Potřebujeme, aby se lidé přestali bát zkazek o AI
Zdroj: ČT24

Konzervativní česká společnost považuje neúspěšný pokus o digitalizaci stavebního řízení za důkaz, že je lepší zachovat status quo, modernizace veřejné správy je však nutná, uvedl v Událostech, komentářích ředitel neziskové organizace prg.ai Lukáš Kačena. Jeho spolek získal dotaci na vzdělávání úředníků v oblasti umělé inteligence (AI). Podle Kačeny AI dokáže zefektivnit chod úřadů, v první fázi se ovšem musí zapracovat na osvětě, protože řada lidí má z nové technologie strach.

V porovnání se světem je na tom Česko v oblasti digitalizace poměrně dobře, míní Kačena, který se odvolává na různé srovnávací žebříčky. „Pak je ale řada oblastí, kde už na tom tak dobře nejsme,“ hodnotí.

Kauzu kolem digitalizace stavebního řízení příliš nesledoval. „Ale vždy když vznikne podobný problém nebo kauza, tak to vyvolává nedůvěru občanů ve stát. Obecně my jako Češi jsme hrozně konzervativní a to se prolíná celou společností. Jakýkoli neúspěšný modernizační projekt nás vlastně utvrdí v tom, že nejlepší je zůstat v tom stávajícím stavu, a to rozhodně dobře není,“ je přesvědčen odborník na AI.

Modernizace veřejné správy, včetně jejích jednotlivých služeb, je podle něj potřeba. „To, že se něco nepovede, neznamená, že máme zůstat stát na místě,“ podotkl Kačena.

Vláda plánuje odložit takzvanou digitální ústavu o dva roky, tedy na rok 2027. „To, jak se na tom vláda usnesla, že některé služby nedává smysl digitalizovat, protože jsou velmi málo využívané, tak to ukazuje klasický problém, že nestačí nějakou službu jednoduše převést do elektronické podoby, ale často je potřeba zamyslet se nad tím, jak je ten proces nastavený, jestli je služba v dnešní době vůbec potřeba,“ uvedl Kačena.

Považuje to tedy za jakýsi „generální úklid“ toho, co stát v současnosti dělá, jaké služby poskytuje a jak mají fungovat v digitální době.

Evropa v používání AI zaostává

V pátek skončil Týden pro digitální Česko, který se věnoval mimo jiné umělé inteligenci. Její využití ale není podle Kačeny tak časté, jak by se ze zpráv v médiích mohlo zdát.

„Obecně jako Evropa na tom moc dobře nejsme. Eurostat říká, že průměrně v Evropské unii je osm procent podniků, které využívají umělou inteligenci, což je hrozně malé číslo. V Česku jsme na šesti procentech, šampionem je Dánsko s patnácti procenty, takže v Česku na tom nejsme zas tak špatně, nicméně Evropa jako celek dost pokulhává,“ upozornil expert.

Vývoj v oblasti AI je ale turbulentní a čísla se mohou měnit, upozornil Kačena. „Zároveň to ale ukazuje, že mediální realita toho, že umělá inteligence tu s námi je, což je fakt, neznamená, že s ní automaticky začínáme všichni pracovat,“ konstatoval expert.

Vzdělávání úředníků

Spolek Prg.ai získal od Google.org, což je charitativní odnož společnosti Google, slibný grant v rámci projektu zaměřeného na vzdělávání úředníků.

„Myslím si, že cesta k adopci umělé inteligence je klasická, není odlišná od jiných technologií. Prvním krokem je osvěta – potřebujeme, aby se lidé přestali bát těch všech zkazek, které o umělé inteligenci slýcháme. Potřebujeme, aby lidé věděli, jak funguje, k čemu je, jaké jsou přínosy a rizika s ní spojená. To je první krok k tomu, aby se mohli o tu technologii začít zajímat, což pak vede k masivnější podpoře technologie, ať už zespoda nebo ze strany vedení jednotlivých úřadů, ve firmách je to stejné,“ podotkl Kačena.

Načítání...

AI by měla lidem v první řadě pomoci s rutinními úkony a zefektivnit práci lidí v soukromém životě i v zaměstnání, vysvětluje expert. „Může celkově zefektivnit výkony jednotlivých úřadů, což znamená ve chvíli, kdy je tlak na to, aby toho dělaly čím dál tím víc, ale zároveň se snižoval stav, tak AI je přesně ta inteligence, která jim v tom může pomoct,“ popisuje Kačena.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 4 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 7 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 9 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 13 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 20 hhodinami
Načítání...