Němečtí policisté prý šikanují Čechy při hraničních kontrolách

Cheb - Téměř půl roku po vstupu Česka do Schengenu si lidé stále častěji stěžují na příliš přísné kontroly německých policistů. Ti se hájí, že jen dělají svou práci. Případy lidí, kteří za hranicemi kvůli malichernosti skončili na služebně nebo rovnou u soudu, už došly i na české ministerstvo vnitra, které se rozhodlo jednat.

Na 15 dnů vězení odsoudil soud v německém Wunsiedelu Čecha Romana Vítka. Potrestán byl za to, že si s sebou vezl vystřelovací nožík na krájení sálamu. Přitom Vítek pracuje v Německu legálně už dvacet let. Do Česka se vrací o víkendech za rodinou. O tom, že sebou nesmí vozit vystřelovací nůž, nevěděl. Od nástupu do vězení ho zachránila vysoká pokuta.

Policista Georg Bauml z bavorského Waldsassenu říká, že ohledně zbraní existují určitá pravidla. „Například kapesní nožík může mít maximálně osm a půl centimetru. Podle nového zákona o zbraních jsou větší nože, které mají více než 12 a půl centimetru, už zakázané.“ Kromě vystřelovacích nožů by sebou turisté do Německa neměli vozit ani obranné spreje a paralyzéry.

Němečtí policisté prý mají na takový postup právo 

Právníci z příhraničí varují, že za Čechy do německých věznic jezdí stále častěji. Karlovarský advokát Zdeněk Tocik říká, že už se setkal s tím, že postup německých policistů je nadstandardně přísný, ale údajně na to mají právo.

Kontroly německých policistů ale někteří lidé považují za zbytečnou šikanu. Jiří Černovský z Lub u Chebu se s rodinou vracel z rakouských Alp. Na hranicích ho zastavilo německé auto a dva muži v civilu se představili jako policisté, kteří provádějí běžnou kontrolu. „Pak mi začali klást takové otázky, jako jestli mám s sebou pistoli, boxera a když jsem řekl, že mám nůž, tak vytáhli metr a začali měřit čepel. Následně řekli, že máme problém a sebrali nám doklady,“ uvedl Černovský.

Ministerstvo vnitra už zaznamenalo stovky stížností 

Negativní zkušenost s kontrolami má i Petr Lavička z Chebu. Tomu policie prohledala celé auto, protože mu neuvěřili, že nekouří marihuanu. „Když našli zapalovač, odvezli mě na stanici a nutili mě vyčůrat se do kelímku.“

Bavorská policie se brání, že po zrušení kontrol na hranicích musela přijmout náhradní opatření. Podle Baumla zavedli anonymní kontroly vozů, ale nesouhlasí s tím, že by se zaměřovali jen na Čechy. „Stejná pravidla platí pro všechny,“ dodává.

České ministerstvo vnitra už zaznamenalo stovky stížností. Nejdřív na chování rakouské policie, teď hlavně té německé. O problému s Němci vyjednává. Podle ředitele odboru azylové a migrační politiky Tomáše Haismana kontroly, které Německo zavedlo, neodpovídají schengenským pravidlům. „Německá strana neprovedla rekonstrukci německých pohraničních orgánů, nesnížila podstatnou měrou počet policistů, kteří jsou pověřeni kontrolou, jen je posunula o několik kilometrů do vnitrozemí,“ sdělil v Událostech, komentářích Haisman.

„Z naší strany jde o ojedinělé kontroly v souladu se schengenskou dohodou. Navrhli jsme českému ministerstvu vnitra společnou schůzku, kde bychom společně projednali případy, na které si česká strana stěžuje. Chceme najít společné řešení,“ řekl za německou stranu mluvčí německého velvyslanectví Sebastian Gerhard.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoOd zatýkání po undergroundovém koncertu v Bojanovicích uplynulo 50 let

Před půl stoletím začala Státní bezpečnost zatýkat účastníky undergroundového koncertu v Bojanovicích. Ve vazbě jich skončilo dvacet dva. O tři měsíce později následoval soudní proces. Akce komunistické Státní bezpečnosti proti undergroundovému hnutí v bývalém Československu vyvrcholila odsouzením čtyř protagonistů v září 1976. Konkrétně šlo o Vratislava Brabence, Ivana M. Jirouse, Svatopluka Karáska a Pavla Zajíčka. Událost tehdy sjednotila disidenty a nepřímo vedla ke vzniku Charty 77.
před 7 hhodinami

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání hlasů v blanenském okrsku

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání volebních hlasů v jednom z blanenských okrsků při říjnových sněmovních volbách. Nebylo prokázáno, že by šlo o úmysl. Trestní oznámení podal Nejvyšší správní soud (NSS), který na základě volební stížnosti Pirátů přepočítal hlasy v blanenském okrsku 28. Piráti jich mají po přepočtu o 20 více, ANO o 21 méně. Výsledek voleb to neovlivnilo, soud tedy nezasáhl. Existovalo ale podezření, že nešlo jen o početní omyl, ale o úmysl.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Resort zdravotnictví podal trestní oznámení na FN Olomouc kvůli defibrilátorům

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že podalo trestní oznámení kvůli operacím pacientů s přístroji na kontrolu srdečního rytmu, takzvaných kardioverterů-defibrilátorů, ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNO). Důkazy podle resortu ukazují na neobvykle vysoké počty výkonů a vznikla podezření na obcházení kritérií pro voperování těchto přístrojů. Policie případ prověřuje kvůli podezření z podvodu a těžkého ublížení na zdraví, vyšetřování se týká stovek pacientů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Prezident podepíše zákon o rozpočtu v pátek, řekl Babiš po jednání na Hradě

Premiér Andrej Babiš v úterý odpoledne jednal na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem o návrhu státního rozpočtu na letošní rok. Prezident ho podepíše v pátek, řekl premiér. Hrad posléze informaci potvrdil. Pavel se s Babišem také rámcově shodli na jmenování nových vedoucích zastupitelských úřadů a misí. Diskutovali i o spolupráci Hradu s ministerstvem zahraničních věcí. Prezident také na zhruba hodinové schůzce vznesl připomínky k zákonu o státních zaměstnancích.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

První analýza neukazuje na radikální růst marží u čerpacích stanic, uvedl resort financí

První analýza údajů od prodejců pohonných hmot neukazuje, že by čerpací stanice po začátku konfliktu v Íránu radikálně měnily své marže. Uvedlo to v úterý ministerstvo financí, které údaje o maržích od pondělí monitoruje. Podrobnější data bude mít úřad ve čtvrtek.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rozdělování financí mezi kraje je nespravedlivé, volají hejtmani

„Já si myslím, že každý občan si zaslouží, aby žil v kraji, který je spravedlivě financovaný (...). V tomto my teď nežijeme a myslím si, že je potřeba to narovnat,“ domnívá se hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Podobně na situaci nahlíží i lídr Pardubického kraje Martin Netolický (nestr.) a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Předseda Rady Asociace krajů a šéf Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) má v tomto směru ambici představit vládě dohodu, kterou podpoří minimálně třináct ze čtrnácti krajů.
před 10 hhodinami

Jiří Grygar slaví 90 let. Desítky let popularizuje vědu a chrání ji před pavědou

Astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar je věřícím skeptikem, který bojuje proti pavědeckému tmářství, často oponuje kupříkladu paranormálním jevům či astrologii. Autor mnoha knih, oblíbený řečník a někdejší náruživý cyklista nechal generacím diváků nahlížet na hvězdy v televizních Oknech vesmíru dokořán. V úterý slaví devadesáté narozeniny.
před 11 hhodinami

Soud přiznal dědičce rodu Walderode nárok na některé pozemky na Jablonecku

Nejvyšší soud (NS) potvrdil, že dědička rodu Walderode Johanna Kammerlanderová má nárok na některé požadované pozemky na Jablonecku. Odmítl dovolání Státního pozemkového úřadu a obce Jenišovice. Plné odůvodnění zatím není dostupné. Restitučními nároky rodiny se zabývá také soud v Semilech, který nedávno rozhodl, že Kammerlanderové náleží mobiliář státního zámku Hrubý Rohozec v Turnově.
před 11 hhodinami
Načítání...