Nečasova kritika senátorů je nevkusný útok, řekl Zaorálek

Praha – Premiér Petr Nečas by se místo ostré kritiky parlamentu měl věnovat problémům spojených s jeho vládou a nenapadat práva parlamentu, reagoval místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek na čtvrteční slova Nečase. Ten v souvislosti se senátním návrhem na žalobu prezidenta pro velezradu hovořil o „lidsky i politicky ubohém“ jednání. Podle Zaorálka jsou taková slova nevkusná a nepatřičná.

„Mně to případná od premiéra nevkusné a nepatřičné. Nechápu, jak může vůči parlamentu, vůči komoře parlamentu použít takový slovník,“ řekl dnes novinářům Zaorálek. „Takovýto útok výkonné moci na parlament je podle mě neslýchaný,“ dodal.

Podle něj je návrh žaloby oprávněným vyjádřením nesouhlasu s amnestií. „Ta skupina postižených je jedna věc, ale pak je tady obrovské množství veřejnosti, která to považuje za naprosto nespravedlivé a zákonitě chce, aby ti, kteří veřejnost reprezentují, se k tomu vyjádřili,“ dodal Zaorálek.

Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD:

„Nerozumím tomu, protože on je premiér, který měl se současným prezidentem řadu potíží právě v souvislosti s jeho nestandardními postupy, které byly minimálně na hraně ústavy. Dneska problém není na straně senátorů, kteří se jen snaží využít možnost, aby na tuto situaci reagovali. Myslím, že problém je především na straně prezidenta a premiéra. Ta poslední amnestie je zradou všech poctivých občanů, všech soudců, policistů.“

Zaorálek považuje Nečasova slova za napatřičná i kvůli faktu, že pod žádostí je podepsáno i několik nově zvolených senátorů, kteří nepůsobí v politice dlouho a nejsou členy žádné politické strany.

Návrh žaloby podepsalo 28 senátorů. Před Ústavní soud chtějí Klause postavit kromě jiného kvůli novoroční amnestii a otálení s podpisem doplňku Lisabonské smlouvy či dodatku k Evropské sociální chartě. Senát se bude návrhem zabývat na neveřejné schůzi v pondělí. Rozhodne, zda žalobu ústavním soudcům pošle, nebo ne. Klaus, jemuž končí funkční období ve čtvrtek, označil postup skupiny senátorů za politické hrátky.

Brífink ČSSD po jednání grémia (zdroj: ČT24)