Nečas chce zákon o financování stran už před volbami

Praha - Nový zákon o financování politických stran by měl podle premiéra Petra Nečase (ODS) platit už pro kampaň před následujícími sněmovními volbami, ne až v roce 2015, jak navrhuje ministerstvo vnitra. Podle Nečase by zákon mohl platit zhruba od poloviny roku 2013. Doufá ale, že předvolební kampaň tak dlouhá nebude. Sněmovní volby čekají Česko za necelé tři roky.

Návrh odložit platnost zákona až na další volební období přičítá finančním dopadům na rozpočet. Vnitro v jedné variantě předpokládá roční náklady 18 milionů korun a dalších pět milionů by bylo třeba na rozjezd. Bylo by to v případě, kdyby vznikl nový orgán, který by měl na starosti sledování stranických peněz.

Vláda projednala analýzu vnitra o zprůhlednění financování politických stran a hnutí v červenci. Dokument zmiňuje například povinnost stran zřídit si oddělený transparentní účet pro financování volební kampaně nebo předkládat podrobnější výroční finanční zprávy. Navrhuje pokutovat nepředložení nebo pozdní předložení výroční finanční zprávy a nedodržení podmínek při výběru auditora.

O omezení volebních nákladů hovoří opoziční ČSSD a KSČM. Sociální demokraté přišli na jaře s myšlenkou ohraničit náklady na kampaně do sněmovních voleb 80 miliony korun a omezit počet billboardů. Ve sněmovně už leží komunistický návrh, jenž by ohraničil náklady na všechny kampaně. Například propagace před sněmovními a senátními volbami by neměla být podle předlohy dražší než 50 milionů korun.

Hospodaření dvou nejsilnějších politických stran ČSSD a ODS skončilo loni vysokými ztrátami, obě se také po nákladných předvolebních kampaních potýkají s dluhy. ČSSD vydala loni na předvolební kampaně podle výroční finanční zprávy zhruba 270 milionů a ODS asi 542 milionů korun. Podle analytiků však musela být propagace ČSSD přibližně stejně nákladná jako ODS. Ve ztrátě byly loni i Věci veřejné. V plusu naopak skončily TOP 09 a KSČM.