Londýn – Napětí a násilných střetů mezi Romy a starousedlíky na Šluknovsku si všímá už i renomovaný britský list The Economist. Ve svém dnešním článku srovnává některá vyjádření, která používají protiromští demonstranti, k nacistické perzekuci. List rovněž spojuje nepokoje s kauzou úředníka z ministerstva školství Ladislava Bátory.
Napětí na Šluknovsku si všímá i britský The Economist
Podle listu se při protestech vyostřuje rétorika. „Mnozí chtějí Romy uzavřít do obezděných ghett, což je stále častější praxe na Slovensku,“ tvrdí týdeník. „Tvrdá slova připomínají něco z nacistické perzekuce židů a Romů - a z české válečné kolaborace s nacisty,“ napsal.
The Economist dále uvádí, že s protiromskými náladami koketují i čeští politici. Připomíná bývalého lidoveckého místopředsedu vlády Jiřího Čunka, který „zahájil svou kariéru v místní politice vystěhováním Romů z centra města do přepravních kontejnerů na okraji“.
Ve stejné souvislosti list zmiňuje i kauzu s bojkotem jednání vlády ze strany TOP 09 kvůli Bátorovi, kterého list označuje za „poradce s odpudivými protiromskými názory“. Ministři za TOP 09 ale svou neúčast na jednání vlády zdůvodňovali urážlivými Bátorovými výroky na adresu předsedy své strany a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.
The Economist v závěru článku zmiňuje i blízkost Bátory s prezidentem Václavem Klausem a spekuluje o tom, že pokud by Klaus po odchodu z Pražského hradu v roce 2013 založil novou „nacionalistickou, euroskeptickou stranu“, neměl by problém získat hlasy lidí nespokojených s Romy.